czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli [GALERIA, FILM]

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli
Data publikacji: 2019-06-12 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1822 396373

"Juan Sebastian de Elcano" zacumował w środę przy nabrzeżu Bułgarskim na szczecińskiej Łasztowni. To pierwsza wizyta hiszpańskiego żaglowca zarówno w Szczecinie, jak i Polsce. O przybycie czteromasztowca miasto starało się trzynaście lat.

Jednostka, która ma być największą atrakcją tegorocznych Dni Morza, przywitana została przez mieszkańców, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 27 "Żagielek". Na pokład w imieniu władz Szczecina wszedł zastępca prezydenta Krzysztof Soska.

Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego, nie krył wzruszenia, przyznał, że przypłynięcie żaglowca to dla niego ogromne wydarzenie.

- Trzynaście lat starań poskutkowało tym, że mamy "Juana Sebastiana de Elcano" przy naszym nabrzeżu - mówił Raducha. - Mamy jeszcze kilka marzeń, które być może w tym roku zrealizujemy. Mam nadzieję, że szczecinianie będą się cieszyli widokiem przepięknych, starych żaglowców z całego świata.

Dlaczego hiszpański żaglowiec po raz pierwszy przypłynął do Polski? - Ta jednostka bardzo rzadko pływa na północ. Ona czuje się jak ryba w wodzie na pełnych oceanach - tłumaczył Jerzy Raducha. - Dowódca jednostki przyznał, że morza północne bardzo rzadko bywają celem ich wypraw. W tym roku udało się i przyjęli zaproszenie od prezydenta Szczecina.

Załogą czteromasztowca na czas pobytu w naszym mieście opiekować się będą oficerowie łącznikowi - wolontariusze.

- Jesteśmy odpowiedzialni za udzielenie pomocy jednostkom, które do nas przypływają. Do naszych obowiązków będzie należało pokazanie załodze miasta, pomoc w rozwiązaniu najdrobniejszych problemów - tłumaczyła Kinga Bobrowska, oficer łącznikowy. - To pierwsza wizyta "Juana Sebastiana de Elcano" w Polsce. Przed nami stoi ogromne wyzwanie, aby załoga zapamiętała Szczecin jako najpiękniejsze miasto na świecie. Robimy to, aby promować miasto i wartości, które związane są z wodą i żeglarstwem.

Do Szczecina z okazji Dni Morza przypłynie także "Fryderyk Chopin", kilka Oldtimerów oraz największy okręt polskiej floty wojennej ORP "Toruń" - łącznie ponad 30 jednostek żaglowych i motorowych. Zacumowane będą m.in. na północnym odcinku nabrzeży przy ulicy Jana z Kolna w okolicach dworca morskiego, przy nabrzeżu Starówka (płn. jego część) oraz przy nabrzeżu Bułgarskim. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Hiszpańska jednostka pokonała najdłuższy dystans ze wszystkich pływających obecnie żaglowców.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Film: Marcin KUBERA

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli

Komentarze

Art
Zanurzenie żaglowca to 7,3 m
2019-06-13 10:43:19
shame
Szczecinianie, miejcie pretensje do siebie. Tak zagłosowaliście, więc tak macie. Żaglowiec jeszcze dzisiaj powinien opuścić miasto za takie powitanie. Wstyd dla włodarzy miasta, wstyd dla Żeglugi
2019-06-13 07:09:54
Dajdyche
Polandebiland Polandburdeland i Polsracz Pisiorski
2019-06-13 05:28:12
okropne wrażenie:
dzieci za płotem machają na powitanie.
2019-06-13 00:25:14
Hania
Piękny kraj, piękny okręt tylko u nas jak zwykle zero organizacji i słowiański syf
2019-06-12 23:18:58
Szczecinianin
Juan Sebastian de Elcano nie mógłby zacumować przy Wałach Chrobrego, ponieważ jest tam dla niego za płytko.
2019-06-12 21:18:26
odludek
Za wstyd zafundowany mieszkańcom miasta odpowiadają konkretne nazwiska. NAZWISKA.
2019-06-12 20:27:18
Zako
Koniecznie trzeba znaleźć sposób na odebranie spółce Polsteam Żegluga Szczecińska nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Ta spółka postępuje wrogo wobec Szczecina, szczecinian i gości miasta. Przez tę wrogość, piękne żaglowce, które przypłynęły do nas na Dni Morza muszą być przyjmowane przy 'roboczych' nabrzeżach portowych zamiast przy reprezentacyjnych nabrzeżach miasta.
2019-06-12 19:31:27
obserwator
w tle w kolorze przypominajĄcym pomarańczowy budynek MUZEUM MORSKIEGO. zACHĘCAM DO ODWIEDZANIA W TRAKCIE DNI MOŻA ABY ZOBACZYĆ ZGROMADZONE TAM EKSPONATY. MUZEUM ZOSTAŁO OTWARTE WŁASNIE NA DNI MORZA.TO JEST WIEKI SUKCES NASZEGO MIASTA, WŁADZ SAMORZĄDOWYCH
2019-06-12 19:00:54
Robert
Super! Skoro to okręt wojenny to niech rozpoczną okupację i przyłączą Pomorze do swego Królestwa. W końcu byłoby normalnie :)
2019-06-12 17:52:30
ale mi radocha
zapier....j taki kawał w upale do centrum portu. No i ta nadmierna chęć zapewnienia bezpieczeństwa---barierki , wzdłuż nabrzeża ,,,,,ja pier.....e.
2019-06-12 16:38:14
pyt
Jakie ma zanurzenie?
2019-06-12 16:19:19
;-)
Jeden wielki wstyd dla miasta i mieszkancow ze taki zaglowiec cumuje w porcie na zrujnowanym nabrzeżu przy porcie rybackim gryf zamiast przed nabrzezem waly chrobrego jak to bywa na dniach morza od 40 lat,ale dzieki jedynej slusznej partii macie co macie, pamietajcie o tym koniecznie na jesieni w czasie głosowania,WSTYD !!!GDZIE SA ZAGLOWCE EUROPOSLE GDZIE SA ZAGLOWCE !!!!
2019-06-12 16:04:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie