środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kawiarenka zbudowana przez niepełnosprawnych. Dwa podpalenia nie przeszkodziły

Kawiarenka zbudowana przez niepełnosprawnych. Dwa podpalenia nie przeszkodziły

Kawiarenka zbudowana przez niepełnosprawnych. Dwa podpalenia nie przeszkodziły
Data publikacji: 2018-12-06 14:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 1929 365344

Kawiarenka "Pożyteczni", którą przez kilka miesięcy budowały osoby niepełnosprawne z Polic, już jest gotowa. Nie przeszkodziły im nawet dwukrotne podpalenia. Co im zniszczono, to odbudowali. W czwartek gospodarze zaprosili do tego niewielkiego, ale klimatycznego lokalu swoje rodziny i przyjaciół, okolicznych mieszkańców. Niebawem kawiarenka będzie otwarta na stałe. Jest zlokalizowana w samym centrum dużego osiedla - przy ul. Przyjaźni.

Chcieli mieć miejsce, w którym będą spotykać się z ludźmi, w którym zaprezentują swoje prace, w którym poczęstują ciastem i kawą… Zaczęli je budować. To podopieczni polickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Co zbudowali, to zniszczył wandal - dwukrotnie podpalił kawiarenkę i pobliskie kosze śmietnikowe. Już ma go policja (informowaliśmy o tym dwa tygodnie temu). Przyznał się i zadeklarował wolę naprawienia szkód.

Twórcy kawiarenki przez cały czas nie ustawali w pracach. Sami przygotowywali deski na elewację i wewnętrzne ściany na Warsztatach Terapii Zajęciowej. Sami też zagospodarowywali otoczenie kawiarenki, urządzali jej wnętrze. Ciężko pracowali. Pomagali im rodzice, przyjaciele, darczyńcy...

- Wszyscy przeżywaliśmy te podpalenia - mówi Jolanta Rymar, mama Konrada, który jest podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy, prowadzonego przez PSONI Koło w Policach. - Ale wierzyliśmy, że i tak ta kawiarenka powstanie. Przewodniczący organizacji by się nie poddał. 

Ale przewodniczący przyznaje, że miał moment zwątpienia.

- Te podpalenia były naprawdę przybijające, ludzie tak się starali, ciężko pracowali nad każdą deską, a tu ktoś przyszedł i w moment zniszczył - opowiada Zdzisław Gorący, przewodniczący PSONI w Policach. - Ale wiedziałem, że trzeba działać dalej. Na pomoc przyszło wielu mieszkańców Polic - przedsiębiorców, osób prywatnych. I dzisiaj możemy już się pochwalić tym miejscem, prawie gotowym. Jeszcze wyłożymy deski na taras, założymy okiennice, wywiesimy ładny szyld...

Kawiarenka ma być miejscem spotkań dla mieszkańców osiedla. Ugoszczą w niej sami jej twórcy - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Przygotują ciasta, zaparzą kawę. Na pewno słodkości dostarczą też ich rodzice.

- To dobre miejsce do tego, żeby się pokazać mieszkańcom osiedla, zaprezentować swoje prace (w kawiarence są różnego rodzaju przedmioty wykonane przez osoby niepełnosprawnej na warsztatach czy w ŚDS - red.) - mówi pani Jolanta. - Wprawdzie w Policach jest dużo okazji do takiej integracji, ale wciąż są osoby, które się boją osoby niepełnosprawnej, bo nie wiedzą jak się wobec niej zachować. To tutaj, w tej kawiarence, będzie okazja do takiego zapoznania. Cieszę się, że udało się ją stworzyć.

Tekst i fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ

Kawiarenka zbudowana przez niepełnosprawnych. Dwa podpalenia nie przeszkodziły Kawiarenka zbudowana przez niepełnosprawnych. Dwa podpalenia nie przeszkodziły

Komentarze

tobago
A policja oczywiście podpalacza nie złapała. Wiadomo, to nie ten prestiż podpalenia co w Trzebieży. Tam jeszcze przed podpaleniem wiedzieli kto jest sprawcą.
2018-12-07 10:33:37
Kara dla tych podpalaczy powinna być 10kroć większa.
.
2018-12-06 15:55:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie