wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kobiety w komunikacji miejskiej

Kobiety w komunikacji miejskiej

Kobiety w komunikacji miejskiej
Data publikacji: 2018-03-08 07:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Wywietleń: 3945 317199

Wstają, kiedy inni jeszcze smacznie śpią. Bywa, że na nogach są o 3 rano, żeby przygotować się do porannej służby. Płeć piękna jako kierująca w pojazdach komunikacji miejskiej nie jest już zaskoczeniem. Motorniczych i kierowców kobiet jest w Szczecinie prawie 200. Przy okazji Dnia Kobiet warto wspomnieć także o 5 dyspozytorkach Centrali Ruchu.

Panie w spółkach komunikacyjnych nie potrzebują specjalnych względów. Zadania wykonują tak samo dobrze, jak ich koledzy po fachu. Potrafią poradzić sobie z kwestiami technicznymi i bywa, że kończą zmianę z rękoma w smarze. Mówi się jednak, że kobiety łagodzą obyczaje. Trudne i konfliktowe sytuacje w autobusach i tramwajach rozwiązują siłą spokoju.

– Moja praca jest zaskakująca i dynamiczna, wymaga szybkich reakcji, co nie pozwala na nudę. Czasami ktoś przyjdzie z pretensją, a innym razem z uśmiechem i miłym słowem. W tej pracy dosłownie czuć tętno miasta. Dla mnie, jako kobiety problemu nie stanowi prowadzenie tak dużego pojazdu – tłumaczy Paulina Pakuła, motornicza w spółce Tramwaje Szczecińskie.

Zdarza się, że pasażer zauroczony prowadzącą pojazd panią pisze do ZDiTM o udostępnienie danych lub kontakt. Oto jedna z próśb, które dotarły do drogą elektroniczną: "(...) autobus prowadziła bardzo miła pani o ciemnych włosach i ładnie się do mnie uśmiechała, chciałbym poznać ją bliżej (...)".

Panie prowadzące pojazdy komunikacji miejskiej każdego dnia mają kontakt z tyloma osobami, ilu przeciętny człowiek nie spotka w ciągu całego tygodnia. Codziennie dowożą do pracy i domu tysiące szczecinian. Poza czujnością na drodze i uważaniu na inne pojazdy, prowadzące muszą wykazać się zarówno uprzejmością jak i cierpliwością w stosunku do pasażerów, umieć zachować się w różnych stresujących sytuacjach. W tramwajach i autobusach dochodzi o aktów wandalizmu, przemocy, podróżujący bywają niemili i roszczeniowi. Na szczęście większość pasażerów zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaką mają panie motornicze i kierowcy, więc darzą ich zawód szacunkiem.

Trudne, szybkie i odpowiedzialne decyzje muszą być podejmowane także przez Dyspozytora Centrali Ruchu. Doraźne zmiany w ruchu komunikacyjnym, dyspozycje w zakresie likwidacji skutków kolizji, wypadków i awarii, dbanie o sprawne i punktualne oraz rytmiczne kursowanie środków komunikacji miejskiej – to tylko niektóre z obowiązków pań na Centrali Ruchu. 

– W naszej pracy podejmujemy ważne, czasami dynamiczne decyzje o zmianach. Zdarza się, że dzwonią do nas zdenerwowani kierowcy i pasażerowie. Słysząc w słuchawce opanowany, kobiecy głos szybciej się uspokajają, łatwiej im coś wytłumaczyć – mówi Marzena Olejnik, dyspozytor Centrali Ruchu ZDiTM.

Kierowcom, motorniczym i dyspozytorkom życzymy spokojnej pracy i miłego Dnia Kobiet.

(p)

Fot. Dagna Drążkowska    

Komentarze

Świnoujścianka
Jaka sympatyczna i urocza twarz. Miło będzie od razu na wejściu do tramwaju. Życzę Pani milej pracy i sympatycznych pasażerów :)
2018-03-08 21:08:38
Pasażer
Kultury i szacunku dla pań z ts i autobusów
2018-03-08 17:12:47
Miś na bis
To jakiś żart...?! W dodatku marcowy, a nie 1-kwietniowy. A tak poważnie, to się nie ośmieszajcie! To apel do redagujących i moderatorów treści i niedorzeczności wszelkich.
2018-03-08 15:43:00
Miś na Miarę
Za komuny też zawsze na pierwszej stronie w Kurierze był wywiad z tramwajarką albo jakąś suwnicową. I goździk.
2018-03-08 11:30:30
8m
W Radzie Nadzorczej ani jednej, a i prezesem nie jest kobieta. Ale pewnie sekretarka jest kobietą.
2018-03-08 09:35:00
Brawo
A jak to się ma do fatalnego zarządu? Mają tam jakieś kobiety, czy tylko faceci są niespełna rozumu?
2018-03-08 08:20:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie