poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kościuszko na pokładzie Chopina

Kościuszko na pokładzie Chopina [GALERIA]

Kościuszko na pokładzie Chopina
Data publikacji: 2017-10-01 14:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:51
Wywietleń: 1693 294646

Tablica upamiętniająca ocalenie Tadeusza Kościuszki z katastrofy morskiej została uroczyście przekazana w niedzielę (1 października) na pokładzie „Fryderyka Chopina”. Żaglowiec, cumujący w ten weekend przy szczecińskim nabrzeżu Starówka, popłynie z tablicą na Martynikę, gdzie w lutym 2018 r. ma być wmurowana w uzgodnionym miejscu na wyspie.

- Jestem bardzo wzruszony - mówił Robert Springwald, wiceprezes krakowskiej Fundacji im. Tadeusza Kościuszki, który przekazał tablicę Bartłomiejowi Skwarze, kapitanowi żaglowca. - Tablica została ufundowana przez Tomasza Otrębskiego, prezesa naszej fundacji. Ma być polskim śladem na Martynice.

Robert Springwald opowiedział o dramatycznej przygodzie młodego wówczas Kościuszki z 1776 roku. Statek, którym podróżował do Ameryki, rozbił się u wybrzeży wyspy Martynika. Wraz z pięcioma kolegami, również Polakami, Kościuszko na resztkach masztu dotarł do brzegu.

Na tablicy widnieje podobizna Kościuszki i tekst w dwóch językach – polskim i francuskim: „Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Bohater Polski i Stanów Zjednoczonych, Honorowy Obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice. Stąd odpłynął do Ameryki walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Walczył za wolność i o prawa człowieka”.

Dodajmy, że w niedzielę pokład „Fryderyka Chopina” został na kilka godzin udostępniony do zwiedzania. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina Kościuszko na pokładzie Chopina

Komentarze

Kontakt na Martynice
Czy mogą Państwo udostępnić więcej szczegółów : kto przejmie tablicę ? Czy jest zorganizowana uroczystość przekazania w dniu 19 lutego 2018 ? Jestem na Martynice i chętnie się dołączę do tej wspaniałej sprawy. Mój e-mail : mw.paris@orange.fr
2018-02-12 02:07:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie