poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kurierzy z Polski oszukiwali starsze osoby

Kurierzy z Polski oszukiwali starsze osoby

Kurierzy z Polski oszukiwali starsze osoby
Data publikacji: 2019-08-29 15:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-30 01:11
Wywietleń: 1538 411199

Dariusz W. i Robert Ł. w przestępczym procederze pełnili rolę kurierów i odbierali pieniądze od zmanipulowanych starszych osób. Ich szefem był mężczyzna mieszkający w Wielkiej Brytanii, który instruował ich gdzie mają jechać po przesyłkę. Tak straciła swoje oszczędności m.in. mieszkanka Goleniowa. Przekazała oszustom pieniądze, by pomóc wnuczkowi, który – jak ją poinformowano – miał wypadek. 

Prokuratura Rejonowa w Goleniowie prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej oszustw na szkodę starszych osób metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. W ostatnich dniach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwóch mężczyzn, zaangażowanych w przestępczy proceder. Mężczyźni zostali zatrzymani, gdy jeden z nich (Dariusz W.) przekazywał drugiemu (Robertowi Ł.) kwotę niemal 9 tys. złotych, którą wyłudzili od mieszkanki Wałbrzycha.

Śledztwo dotyczące oszust metodą „na wnuczka” i „na policjanta” wszczęto w sierpniu 2018 r. W toku postępowania wytypowano dwóch podejrzanych, którzy w przestępczym procederze pełnili rolę kurierów i odbierali pieniądze od zmanipulowanych starszych osób.

– Pokrzywdzeni byli przekonani, że przekazują pieniądze dla swoich bliskich, którzy znaleźli się w nagłej i nietypowej potrzebie. Wcześniej
o takich nierzeczywistych sytuacjach pokrzywdzeni byli informowani przez telefon, a następnie – również telefonicznie – zgłaszał się do nich rzekomy policjant, instruujący, jak przekazać pieniądze – podaje Prokuratura Krajowa.

Jak zaczął się ten przestępczy proceder? Otóż podejrzani poszukiwali pracy na jednym z portali internetowych. Zgłosił się do nich mężczyzna, który kontaktował się z nimi z telefonu o brytyjskim prefiksie 44. Zaproponował im pracę w charakterze kurierów, na którą przystali. Mężczyzna za każdym razem kontaktował się z Robertem Ł. i Dariuszem W. z innego numeru telefonu. Instruował ich, gdzie mają jechać, wskazując, że mają nie rozmawiać z osobami przekazującymi im przesyłki. Za swoje „kurierskie” usługi podejrzani inkasowali prowizję w kwocie 400 złotych (jeśli odebrali przesyłkę). Z kolei 100 złotych otrzymywali za dzień oczekiwania lub za przejazd, w trakcie którego nie doszło do odebrania przesyłki. Robert Ł. działał w ramach grupy przestępczej od czerwca tego roku, natomiast Dariusz W. dołączył do niej w sierpniu. Obaj usłyszeli już zarzuty.

Zdaniem śledczych, Robert Ł. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem co najmniej dwie osoby. Łączna kwota wyłudzeń wynosi nie mniej niż 104 tys. zł. W przypadku oszukanej mieszkanki Goleniowa i mieszkanki Wałbrzycha schemat działania był bardzo podobny. Starsze osoby były informowane telefonicznie przez osobę współpracującą z Robertem Ł., że doszło do wypadku z udziałem wnuka lub konkubiny syna, i konieczne jest przekazanie pieniędzy celem „wykupienia” od odpowiedzialności karnej. Prokurator zarzuca także Robertowi Ł., że co najmniej trzynastokrotnie wytransferował do Wielkiej Brytanii za pomocą międzynarodowych przekazów pieniężnych pieniądze pochodzące z przestępstw w łącznej kwocie ponad 93 tys. złotych.

Dariuszowi W. zarzuca się wyłudzenie pieniędzy od mieszkanki Wałbrzycha.

Mężczyznom grozi do 12 lat więzienia. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu, na okres trzech miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy.©℗

(reg)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

A chocby sam "Szef "
Nie mial pochodzenia typu... Polsko-Angielskich "Cygarow czy Cygarniczki" ??
2019-08-30 01:07:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Henryk Józwa

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie