czwartek, 27 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kurs na Wały Chrobrego

Kurs na Wały Chrobrego

Kurs na Wały Chrobrego
Data publikacji: 2016-09-16 10:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:33
Wywietleń: 2008 154849

Dwa dni ogrodu, a przy nim „wałówka z przysmakami" - co znaczy, że na Wały Chrobrego w ten weekend (17-18 września) zjadą domowi ogrodnicy i smakosze nie tylko ze Szczecina. Przyczynkiem będzie jedna z najbardziej cenionych i lubianych imprez wystawienniczych ph. „Pamiętajcie o ogrodach".

Tym razem w jesiennej odsłonie - blisko 100 stoisk, głównie ogrodniczych. Co na nich?

- Z ciekawych roślin, choćby hibiskusy bylinowe, ciemierniki orientalne o pełnych kwiatach, kopytnik wspaniały czy mało znana, ale niezwykle ciekawa i efektowna mukdenia ‘Karasuba’ - polecana jest jako roślina okrywowa na większe powierzchnie, zwłaszcza do cienia, choć można ją również uprawiać w pojemnikach. Jej liście wiosną są zielone, latem od brzegów przebarwiają się na czerwono, a jesienią tylko ich środek pozostaje zielony - mówi Marek Maj z FM Szczecin, współorganizator wydarzenia. - Natomiast z ciekawostek polecam krzewy o owocach bardzo bogatych w witaminy, zwłaszcza C, czyli rokitniki, różę stulistną o pełnych pachnących kwiatach, która może być wykorzystana na żywopłoty, a jej płatki świetnie się nadają się na konfiturę. A też pigwy o dużych gruszkowatych owocach i pigwowce w formach piennych, dedykowane do małych ogrodów, jak również pigwowiec okazały w odmianach: ‘Hot Fire’,’Yukigoten’,’Cameo’. Czy wreszcie dereń jadalny, którego owoce od wieków są cenione w medycynie naturalnej oraz chętnie wykorzystywane do konfitur, nalewek i soków.

Na co jeszcze będzie warto zwrócić uwagę?

- Kantówka Gdańska, Pepina Szafranowa, Truskawkowe Nietschera czy Żeleżniak - to nazwy niewiele mówiące nawet miłośnikom zieleni, a są to stare odmiany jabłoni, niektóre uprawiane od setek lat. Nazw tych możemy nie kojarzyć, jednak wielu z nas smak owych jabłek zna z dzieciństwa. Bowiem były uprawiane przez naszych rodziców i dziadków. Odmiany te charakteryzują się ciekawym smakiem, intensywnym aromatem, odpornością na mróz, jak i na choroby. Owoce wielu z nich można przechowywać nawet do przełomu kwietnia i maja. Na kiermaszu pojawi się aż 10 starych odmian jabłoni: od ’Antonówki' po ’Renetę Czerwoną’ i ’Grafsztynek Inflandzki’ - dodaje M. Maj.

Jeśli o smakach mowa, to...

- Kiermasz mamy otwarty również na przysmaki. Konkretnie na „Wałówkę z przysmakami". Będą na niej zdrowe pieczywa, wędliny i sery z Podlasia, Podhala oraz z Litwy, kwas chlebowy, domowy podpiwek, obwarzanki, piwa smakowe, słynne węgierskie kołacze, nawet tureckie przysmaki. - wylicza Robert Szyjanowski, współorganizator wydarzenia. - Tradycyjnie, na bogato się zapowiada oferta miodów, pajd chleba z dodatkami i mięsiwa z grilla.

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" już w sobotę (17 września, w godz. 9-18) oraz w niedzielę (18 września, w godz. 9-17). Podczas imprezy odbędzie się konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupony do głosowania wydrukujemy w piątkowym (16 września) wydaniu „Kuriera". Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło reklamowe i zdobyć upominki ufundowane przez naszą redakcję oraz sponsorów imprezy. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

 

Kurs na Wały Chrobrego Kurs na Wały Chrobrego Kurs na Wały Chrobrego Kurs na Wały Chrobrego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie