niedziela, 17 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Liberadzki: Warto dbać o reputację Polski w Europie

Liberadzki: Warto dbać o reputację Polski w Europie

Liberadzki: Warto dbać o reputację Polski w Europie
Data publikacji: 2018-09-02 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-03 08:46
Wywietleń: 1111 348443

Rozmowa z prof. dr. hab. Bogusławem Liberadzkim, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, posłem do PE z województwa zachodniopomorskiego

– Co jest dziś największą bolączką Unii Europejskiej?

– Największą bolączką Unii Europejskiej dzisiaj jest kwestia zaufania: żeby parlament ufał radzie, w radzie – żeby państwa sobie nawzajem ufały, żeby komisja miała zaufanie rady i jednocześnie żebyśmy wiedzieli, że propozycja, która pochodzi z danego państwa członkowskiego, jest nie ze względów egoistycznych, lecz dla dobra Unii, jako całości. Czego nam brakuje najbardziej? Zaufania.

– Populizm, nacjonalizmy, liberalizm, uchodźcy – czy zdaniem pana profesora są to już groźne zjawiska w Europie?

– Groźny jest populizm razem z nacjonalizmem. Otóż ze względów populistycznych w Polsce się na przykład mówi, i mówią to poważni ludzie, włącznie z premierem w czasie jego niedawnej wizyty w Strasburgu, że głos ludu jest ważniejszy niż prawo, wypowiedział też słowa: „Nie bójcie się populizmu, bo przecież to jest wola ludu”. Populizm polski mówi: „Krzywdzą nas, bo nam w nowej perspektywie nie chcą dać tyle samo pieniędzy, ile dawali”. Tyle że populiści, nacjonaliści niemieccy i holenderscy twierdzą: „Nic im nie należy dawać, jak są biedni, to niech się biorą do roboty, niech pracują. My potrzebujemy tych pieniędzy, nie będziemy płacić na tych darmozjadów”. Do czego prowadzą takie populizmy? Jedni i druzy powołują się na vox populi – głos ludu, że lud tego chce. Co będzie kolejnym etapem? Konfrontacja. Populizm oznacza brak szacunku dla instytucji, dla prawa, dla reguł oraz zasad. Unia Europejska natomiast opiera się właśnie na prawie, regułach, zasadach, procedurach i wartościach, ale populizm to wszystko kwestionuje. Tu jest największe zagrożenie populizmem. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 31 sierpnia 2018 r.

 Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Komentarze

czytelnik
Takie są efekty obniżenia dla towarzyszy standardów przy nadawaniu stopni naukowych. Formalnie "profesor", a sądząc po wypowiedzi, absolwent wieczorówki dla dorosłych.
2018-09-03 08:17:09
Pyt. do Eris-a
No to po-wymieniaj wszystkie "duzo" i do tego po kolei... z miejscem i data wlacznie ???/!!!
2018-09-02 22:30:11
A, A...
A to co glosza i domagaja sie Europejscy Lewacy razem wzieci - to nie jest Europejsko Lewacki PO-pulizm...?? Tylko co...?? A te tytuly to na jakich Uczelniach i Akademiach zdazyl ten Pan PO-zdobywac...
2018-09-02 22:20:53
k
Tak populizm jest bardzo zły i niebezpieczny , indywidualizm też jest zły , patriotyzm to nacjonalizm i tez jest zły !!! DOBRA JEST TYLKO ue , i rządy magnatów z euro -jewro - homo - ... parlamentu !Za takie uposażenia i emerytury zgnoją wszystkich , którzy chcą żyć w swoich ojczyznach a nie w eurokołochozie rzadzonym przez cwanych nowobogackich ewroposłów !
2018-09-02 22:12:52
dexter
Liberacki jest autorem podręcznika pt. "Ekonomika transportu kolejowego" . taki to "profesur chabilitowany"
2018-09-02 21:21:39
Eris
Jeden z nielicznych którzy naprawdę dużo zrobili dla Szczecina
2018-09-02 21:11:29
tow. komunista-przechrzta.
Najgroźniejszy jest ten nacjonalizm. Wiadomo mamy zostać bezkształtną masą bez powiązań, wspólnej historii i wspólnie wyznawanych wartości, poprzetykaną obcym, destrukcyjnym elementem. Wtedy takie "elity" jak ten, który był równie dobry w budowie komunizmu jak jest teraz dobry w budowaniu zjednoczonej Europy będą mogły sprawnie nami zarządzać. Jak trzeba będzie to i batem.
2018-09-02 20:48:39
Marszałek
Bolszewika... Bij... Bij... Bij...
2018-09-02 20:18:28
Narod jest zródłem prawa
jedni nazywają to demokracja a inni populizm, jeszcze inni dyktatura większości. Mnie zawsze interesowało co to jest demokracja liberalna i jak bardzo sprzeniewierza się demokracji jako takiej.
2018-09-02 15:20:56
Formacja nie formacja
Panie Liberadzki! Zrób Pan coś z SLD u nas i wywal Pan wreszcie dla dobra Szczecina, Europy i Świata ten przeżytek wszelaki przewodniczącego wielkiego Dariusza wiecznego. Dziękujemy!
2018-09-02 14:04:25
Raz sierpem, raz...
Taak? A kto głosował przeciwko niej i jeszcze się tego nie wstydził?
2018-09-02 13:18:29
No proszę, proszę jaki romantyczny komuch Żałosne.
.
2018-09-02 13:01:21