środa, 24 kwietnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa

Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa

Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa
Data publikacji: 2018-03-24 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:39
Wywietleń: 1875 319983

W sobotę rano rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Sławy Armii Radzieckiej przy ul. Nehringa w Szczecinie. Stało się tak na wniosek wiceprezydenta Szczecina, Marcina Pawlickiego.

Monument upamiętnia żołnierzy radzieckich, którzy w 1945 roku zdobywali Szczecin. Jego elementem była stalowa kratownica z 49 kwadratowymi polami, w które wmontowano naprzemiennie, wykonane z prętów, symbole: sierp i młot oraz gwiazdę. Budził kontrowersje, kilka razy padł ofiarą wandalizmu. Jego usunięcie z przestrzeni Szczecina stało się konieczne za sprawą nowelizacji ustawy o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych, która wymusza na samorządach usuwanie obiektów odwołujących się do rządów komunistycznych. Za sprawą tej nowelizacji pod koniec ubiegłego roku z placu Żołnierza Polskiego zniknął Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa Likwidują Pomnik Sławy Armii Radzieckiej przy Nehringa

Komentarze

Jarun
Kukiz to zdrajca, za michę sprzedał się PiS-owi. Szuja!
2018-03-26 09:47:40
Zzzgryźliwy
Jak ktoś czuje nostalgię to na street view jeszcze będzie stał przez kilka lat. :)
2018-03-26 07:16:58
Jarun
Nie widzicie kto podarował Szczecin Polsce? Rzeczywiście była próżna walka m.in: " ks. Domańskiego, nauczyciela -Golisza,Janiny Kłopockiej i ZADRUGI i wielu innych( Stefan Szczepaniak, Jan Kaczmarek i Józef Michałek." To nie oni zdobyli Szczecin dla Polaków ! Wiem, wg. IPN-u to śp. Lech K. z generałem Batowem do macierzy...itd.
2018-03-25 22:00:49
@Jarun
Przecież Kukuś15 , to podelek kaczora!
2018-03-25 14:00:59
@Jarun
Czasami , wydawało się mnie, że jestes mądrzejszy....Ale to tylko himeryczny omam... W/g Ciebie lewa część Szczecina , powinna nalezeć do Germanii... Przykro czytać tak durnowate wypowiedzi. Gdyż wówczas próżna wydaje się walka zacnych Polaków spod znaku RODŁA o Polskość Szczecina i Pomorza. Próżna walka ks. Domańskiego, nauczyciela -Golisza,Janiny Kłopockiej i ZADRUGI i wielu innych( Stefan Szczepaniak, Jan Kaczmarek i Józef Michałek...)
2018-03-25 13:14:40
Joachim
Postawic pomnik bohaterskich historykow z IPN jako kontynuacje
2018-03-25 10:44:02
Gość
Ile jest Polskich pomników u ruskich?
2018-03-24 22:32:53
Jarun
Jeszcze gorzej :-( ...głosowałem na "Kukiz 15". Dla mnie PiS i PO to takie samo zło!
2018-03-24 22:31:07
07
Jarun - i po co się przyznałeś, że głosowałeś na PIS?
2018-03-24 21:55:18
Jarun
Granica Polski z Niemcami przebiega na Odrze, a nie za Odrą ! Lewobrzeże Szczecina według prawa nie powinno być polskie. Granica jest na rzece a nie za rzeką! Lewobrzeże zawdzięczamy tylko Sowietom i ich bezprawiu w ustalaniu granicy. Nikt w Polsce nie protestowałby gdyby lewobrzeże Szczecina, Police, Trzebież, Nowe Warpno byłyby Niemieckie. No dobrze... PiS jest rusofobiczny i totalitrany (a totalitaryzm nie znosi innych bohaterów -tylko wyznacza swoich!) i burzy pomniki, ale w to miejsce niech postawi pomnik Żołnierzowi Polskiemu !
2018-03-24 21:18:58
gregor102
@Obs.ryver, - mam im okazywać wdzięczność, za zabicie mojego pradziadka w 1939 i jego najmłodszego syna, bo brał udział w wojnie 1920 roku i wywózkę jego żony z pozostałymi dziećmi na sybir..? (szczęśliwie wrócili, choć nie wszyscy) ZAPOMNIJ!! Pomniki takie tylko o tym mi przypominają,, :/
2018-03-24 18:21:01
Obs.ryver
PiSdzielcy, to haniebne co robicie! Ten pomnik rozgraniczał Germanię od Ziem Zachodnich, przydzielonych Polskim władzom Szczecina przez komendanturę okupacyjnych wojsk sowieckich w Niemczech.Na straży tej "granicy" stali żołnierze Armii Sowieckiej i tam oni ginęli od kul Werwolfu i niedobitków SS. To dzięki nim Szczecin jest w granicach RP! Lwów wcześniej czy póżniej zajęliby Ukraińcy a resztki Polaków dokończyliby wyrzynać. Wilno zajęliby Litwini, bo to ich stolica. Zatem, okazujecie-PiSdzielcy-katolicką wdzięcznośc żołnierzom Narodów CCCR którzy za naszą granicę zginęli...
2018-03-24 17:52:23
gregor102
@Quistorp, - to ci "ludzie"(?) tych stu narodowości gwałcili kobiety, zabijali w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i jeszcze w kilku innych miejscach sowieckiej ziemi, a także okupowanej Polski, nie mamy za co być im wdzięczni, to była nowa okupacja, tylko za zgodą wielu polskich komunistów może mniej krwawa po 1945, niż w latach 1939-45. Ziemie te zdobywali dla siebie, o czym też piszesz, a nie dla nas, o czym zapomniałeś. Ten pomnik powinien znaleźć sobie nowe miejsce, na terenach do tego na nowo przeznaczonych. A miejscem spoczynku, są wciąż wojenne cmentarze, i o ich należyty wygląd należy dbać oraz pielęgnować do końca naszego istnienia.
2018-03-24 17:40:18
Szczecin.Polska 2018
Witam wszystkich. Bronicie stalinowskich symboli terroru? To świadczy o horyzontach rozmiarów deski sedesowej. Gdyby tam swastyka wisiała zamiast sierpa i młota to też byście się spinali jak plandeka na żuku? Komuniści łączcie siły spinajcie pomarszczone poślady,stańcie w szeregu i walczcie za towarzysza stalina i jego pomniki.
2018-03-24 16:30:03
Asnyk
Nie depczcie przeszłości ołtarzy. Choć mąci sami doskonalsze wznieść. Do kogo ja to mówię? Talibowie nie rozumieją takiego języka
2018-03-24 16:13:50
Obserwator
Każdy, kto ma inne poglądy niż prawicowe trolle jest komuchem. I koniec dzskusji.
2018-03-24 15:53:30
zgryz
No na tym nie ma, ale na stronie Radia Szczecin jest zdjęcie z kwiatami na stopniach pomnika. Ja nie były komuch, bo 73 rocznik i nie ze wszystkim , ale w tym akurat się z Jarunem zgadzam. I z poglądami na temat kwalifikacji estetycznych, moralnych i intelektualnych lokalnych czołowych feministek również
2018-03-24 15:33:29
@ Mariusz W
Żołnierze tej armii napadli 17.09.1939 na Polskę.
2018-03-24 15:13:02
@ zgryz
To Jarun były komuchy, chociaż kwiatów na zdjęciu nie widzę.
2018-03-24 15:09:27
zgryz
Oj, smutne to smutne, zaczynam od niedawna zgadzać się z Jarunem, pomniki to chyba ostatnio talibowie niszczyli i ISIS. Na zdjęciu widać tam kawiaty. To chyba nie ruskie trolle je tam kładły.
2018-03-24 14:32:44
@ Jarun
Nie udawaj lewicowcu, że głosowałeś na PiS.
2018-03-24 14:21:00
Quistorp
Do W.Cz. Pana Redaktora. Armia Radziecka? Cytują , za "wikipedią". Armia Radziecka ros. Советская армия – oficjalna nazwa sił zbrojnych ZSRR (z wyjątkiem marynarki wojennej, wojsk pogranicznych i wewnętrznych), używana od lutego 1946 (uprzednio Armia Czerwona (Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona), RKKA).Miejsc Ci na postawienie pomniczka na rozległych terenach miasta Szczecina DOSTATEK. A jednak postawiono , tym dziwnym miejscu. Nim ustalono precyzyjnie granicę między Najjaśniejsza RP.a terenami okupowanymi strefy radzieckiej jeszcze się wahały. Były propozycje od zachodniego brzegu Odry do rzeki Randow. Nim Przedstawiciele Najjaśniejszej RP, w osobie Wojewody Leonarda Borkowicza i jego kolegów , (komunisty Polskiego żydowskiego pochodzenia członka komunistycznej partii ZSRR!)Wytargowali od Komendant Dowódcy wojsk okupacyjnych strefy na terenie wschodnich Niemiec. Ten Komendant , po dłuższych przepychankach , u generalissimusa Josefa Wisarioniowicza Dżuganowa/Dżugaswilli uzyskali zgodę , by Polakom oddać takie "wot tak ciut, ciut na zapad" na linii Od Widuchowej do Nowego Warpna. W między czasie garnizon wojsk Armii Czerwonej zarządzający tymi terenami mieli swój "Checkpoint" właśnie w tym punkcie. Tymczasowa zachodnia linia granicy zachodniej państwa była ustanowiona w wyniku prowizorycznych działań wojskowych, dowódców niższego szczebla. Tą granicę wyznaczała ulica Nehringa. W między czasie podziemie niedobitków niemieckich prowadziły wojnę podjazdową. Tu na tej prowizorycznej granicy ginęli, byli ofiarami "zwykłe Szwejki" dzisiaj znienawidzonej Armii Czerwonej. żołnierze Armii czerwonej (składającej się ze stu narodowości!).To nie żołnierze utrwalali komunizm w Polsce. To "wielka trójka" w Jałcie nas sprzedała, w łapska zbrodniczej dyktatury, i za tym systemu! To jest miejsce historyczne i jednocześnie pomnik Ofiar Wojny! Te fakty nie maja nic wspólnego z dzisiaj płytko i po prostacku rozumiejących historię inaczej, panów profesorów, docentów doktorów z IPN. Co na to Katedra Historii Uniwersytetu Szczecińskiego? Jeszcze żyją w Szczecinie żołnierze drugiego pułku ułanów (w niebieskich otokach), i tak to opowiadają!
2018-03-24 14:20:18
Mariusz W.
Wstyd! Brak szacunku do poległych żołnierzy.
2018-03-24 14:11:55
Nareszcie!
Precz z komuną i ruskimi trollami!
2018-03-24 14:03:49
gregor102
I dobrze, usuwać należy wszelkie ślady okupacji sowieckiej, ruskich gwałcicieli, autorów "Katyńskiego" ludobójstwa z przestrzeni publicznej!! (wzorem Litwy) Pomniki przenieść do powstającego, a możliwe że już działającego w Bornem Sulinowie muzeum. https://szczecin.onet.pl/skansen-sowieckich-pomnikow-powstanie-w-bornem-sulinowie/4wpmkd
2018-03-24 13:52:53
Patriota
Nareszcie.
2018-03-24 13:46:46
Jarun
"Pamięci tych, którzy zdobywali Szczecin w kwietniu 1945 r." IPN i PiS uważa inaczej. Dopiero Lech i Jarosław dali Polakom Szczecin. Obłęd stukniętego braciszka. IPN-owska jaczejka pisze historię na nowo, zamazując poprzednią. Tak działa każdy totalitaryzm. Nie na taki PiS głosowałem, nie na taką "dobrą zmianę" pazerną na kasę i stołki, nie liczącą się z suwerenem, łamiącą prawo, zwłaszcza konstytucję. Nie na manekinów, żałosnych Adrianów, paplających o niczym premierów, ministrów - płaszczaków, nie na kłótliwego, zawziętego, małego gnoma, zaszytego w swoim bunkrze na Nowogrodzkiej z comiesięczną szopką. Nie na to się umawiałem !
2018-03-24 13:02:17
Historyk
W Szczecinie nie było 1945 roku, a PiS rządzi krajem od czasu Piastów.
2018-03-24 13:01:47