niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Małgorzata Jacyna-Witt: Samorządy powinny dopłacać nauczycielom

Małgorzata Jacyna-Witt: Samorządy powinny dopłacać nauczycielom

Małgorzata Jacyna-Witt: Samorządy powinny dopłacać nauczycielom
Data publikacji: 2019-02-28 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 1642 377988

- Samorządy to nie tylko prawa, ale też obowiązki - uważa radna Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS sejmiku województwa zachodniopomorskiego i proponuje, by dopłacały one do niskich wynagrodzeń nauczycieli.

W czwartek radna sejmiku województwa zorganizowała konferencję w sprawie zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku nauczycieli. Powołała się na pismo, które prezes ZNP Sławomir Broniarz rozesłał do władz samorządowych w całej Polsce. Pisze on, że od kilku lat spadają nakłady na oświatę, co coraz bardziej obciąża budżety samorządów, gdyż "nakłady państwa nie zabezpieczają finansowania zadań oświatowych". Dodaje też, że ostatnio "budżety jednostek samorządu terytorialnego zostały obciążone kosztami związanymi z wdrożeniem reformy edukacji". Zdaniem prezesa ZNP nauczyciele odchodzą z zawodu z powodu panującego w oświacie chaosu i niskich płac, dlatego związek domaga się wzrostu ich wynagrodzenia o 1000 zł oraz zwiększenia nakładów na edukację. "Jednocześnie protestujemy przeciwko przenoszeniu na samorządy odpowiedzialności finansowej za podwyżki nauczycieli, co w ostatnim czasie czyni minister edukacji" - pisze S. Broniarz i dodaje, że akcja protestacyjna ZNP nie jest skierowana przeciw samorządom. Prosi też o "zrozumienie i wsparcie, bo dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty decyzja o strajku nie jest łatwa".

Zdaniem radnej Jacyny-Witt strajk nauczycieli uderzy w dzieci. - Prosimy nauczycieli o odpowiedzialność, zrównoważenie i empatię - powiedziała. - Nauczyciele zasługują na wyższe pensje, a związki zawodowe nie są apolityczne.

Dodała, że przyznane przez rząd od stycznia podwyżki w wysokości 5 proc. do tej pory nie zostały wypłacone nauczycielom przez część samorządów. Radna wspominała czasy, gdy ona chodziła do szkoły a zawód nauczyciela był powołaniem i misją, dlatego podejmowanie decyzji o strajku oceniła jako nie licujące z tym zawodem. Odniosła się także do ostatnich działań MEN na rzecz oświaty. - Odpowiedzieliśmy na apel rodziców, aby sami mogli podejmować decyzję, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu, czy siedmiu lat. W ramach programu "Dobry Start" wyprawkę szkolną otrzymało 4,5 mln uczniów, a z budżetu państwa wypłacono na ten cel 1,44 mld zł. Darmowe podręczniki dostają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Rozpoczynamy program "Posiłek w szkole i w domu", na który przeznaczamy 200 mln zł. Ratujemy małe szkoły, wzmocniliśmy rolę kuratora oświaty, podnosimy wydatki na oświatę, w latach 2016-2019 subwencja oświatowa wzrosła o 4,4 mld zł. Objęliśmy subwencją dzieci sześcioletnie, odbudowujemy szkolnictwo zawodowe, wzmocniliśmy rolę szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących - wymieniała radna.

Dodała, że w poprzednich latach podwyżki dla nauczycieli były zamrożone, a nauczyciele pracowali po dwie godziny tygodniowo za darmo. Jej zdaniem PiS je zniósł. Jednak tzw. godziny karciane wciąż obowiązują. Podczas konferencji radnej Jacynie-Witt towarzyszyli radni sejmiku województwa i Rady Miasta Szczecina. Mówili o działaniach rządu na rzecz oświaty, programie Rodzina+ i nowym projekcie, jakim jest PIT-37, czyli 0 proc. podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia. Zdaniem radnej mogą z niego skorzystać najsłabiej zarabiający, czyli m.in. nauczyciele stażyści. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Komentarze

Ja
Takie głupoty moźe mówić najbardziej kłótnia baba w zachodniopomporskim.
2019-03-01 08:04:12
Paweł
Tym, którzy piszą o PISie i ich towarzyszach powinni się puknąć w łeb (dla otrzeźwienia). Nie jestem za PiS, a tym bardziej za PO (wróć koalicji populistycznej tzn tzw europejskiej, a nie POLSKIEJ), ale tym którzy wypisują bzdury radze obejrzeć film pod tytułem "Nocna zmiana" tam dowiedzie się prawdy o swoich bohaterach z tzw totalnej opozycji, którzy poza tanim populizmem nie robią niczego poza rozkradaniem mojego bo wątpię, aby to był wasz kraj. A im bardziej krzyczy w ich imieniu tym bardziej bronicie tego co utracili czyli ich stołków. A w kwestii podwyżek nauczycieli od samorządów to jeżeli urzędasy zgodzą się na zapobieżenie swoich pensji to jestem jak najbardziej za tym, aby każda grupa będąca budżetówce dostawała pensje z tego co zarabiają te krzykliwe obiboki, które potocznie nazywamy politykami i samorządowcami.
2019-03-01 07:22:43
Marasxxl
Co ta kobieta wygaduje to szkoda gadać nie wiem cZy to z wiekiem przychodzą takie niekontrolowane mysli
2019-03-01 07:22:03
oburzony
zrzeczenie się diet radnych powiększy budżet miasta i znajdą się pieniądze dla nauczycieli. Tylko dlaczego z pieniędzy samorządowych. Nikt nie będzie pracował w ramach wolontariatu tym bardziej że rozdaje się pieniądze 500+, senior+, wyprawka+, brak podatku dla os.do 26 r.itd...Praca nauczyciela to nie jest praca tylko w szkole, tylko w również w domu. Proszę oddajcie do kasy miasta swoje diety radnych na rzecz nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy itd... Rozdawanie pieniędzy w ramach kampanii wyborczej do UE.Partia rządzaca chce się przypodobać wyborcom...niczym panna na wydaniu.
2019-03-01 00:20:31
Odlot damulki!!
Jasne jak sie siedzi obo mistrza P MUCHY to trzeba takie wzdury opowiadać!! A do UE nie ma dla niej miejsca?? przestałaby jatrzyć, wynajdywać bzdury i te jej wypowiedzi!! A gdzie CBA, ABW nasłane na budowę stadionu Pogoni??? Odpuściła???
2019-02-28 23:30:49
Haha
Radna 65+ opowiada jak to było kiedy ona chodziła do szkoły. A może jeszcze mają dla idei pracować i za miskę ryżu? Bo do polityki to nie idzie się dla pieniędzy. O czym najlepiej wie Jacyna, Bogucki, Sochanski i inni z PiS którzy za dojnej zmiany dostali posadki za publiczne pieniądze.
2019-02-28 21:33:23
Jesssuuu
Tak jest jak się nie wie jak rządzić !!! Rzucanie kiełbasy wyborczej za 40 mld zł nie stanowi problemu.Dla nauczycielek i nauczycieli jak zwykle brak!!! Koniec. Musimy przestać się bać !!! Jesteśmy tacy sami jak inni. Zamiast bezsensownego rozdawnictwa, należy zaplanować rozsądne wsparcie osób niepełnosprawnych oraz nauczycieli.
2019-02-28 21:04:08
Śp.Stalin
Kobita już schodzi na psy!!
2019-02-28 20:15:42
miastowy
MJW ?! Krowa która duzo ryczy mało mleka daje. Jak MJW była radną Szczecina to dużo szumu robiła wokół siebie i nic z tego nie wynikało. Teraz znowu zapisała się do PiS i ryczy jak jej Jarek chce. żenada
2019-02-28 19:35:30
Zako
Pani radna proponuje, by samorządy dopłacały do niskich wynagrodzeń nauczycieli, bo rząd z budżetu nie chce. Rząd zrobił w budżecie wielkie rezerwy celowe, ale na 'kiełbasę wyborczą' PIS i reszty towarzyszy. Dla nauczycieli czy dorosłych niepełnosprawnych grosza nie zabezpieczył. To z winy rządu będzie strajk, bo nauczyciele nie wyżywią się 'powołaniem i misją' jak chce pani radna. Nauczycielem nie będzie chciał zostać nikt mądry i rozsądny, chyba że desperat, a przecież 'takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie'. Pani radna powinna prosić swój rząd 'o odpowiedzialność, zrównoważenie i empatię. Nauczyciele zasługują na wyższe pensje'. To działania rządu uderzają w dzieci, m.in. deforma edukacji i niedocenianie nauczycieli. Pani radna pamięta swoje czasy szkolne, ale zdaje się nie pamiętać, co złego zrobili rządzący w ostatnich latach w systemie edukacji. Czy szwankuje pamięć krótkotrwała?
2019-02-28 19:34:47
Tupet
Zwoływać konferencję, żeby taki absurd ogłosić
2019-02-28 18:31:40
Szczyt
Żałośnie śmieszne
2019-02-28 18:30:30
Stek
A to my nie dopłacamy już? Jakoś chyba z naszych podatków. Chyba?
2019-02-28 18:05:57
@ krótko
Sam idź pracuj z cudzymi bachorami , na których nawet głosu podnieść nie możesz dla splendoru ?? Dla idei ?? Próbuj!!PiSi Trollu..
2019-02-28 18:01:56
;/
@krotko:dla ciebie źli komuniści to tylko tacy ktorzy nie pracują dla jedynej slusznej partii albo ochraniali siedzibe tv publicznej za komuny,pewnie wiesz o kogo chodzi...,widac nadal nie znasz definicji targowicy :a ta pani juz dawno powinna przejsc na emeryture niech jej samorzady nawet i doplaca dla dobra miasta i regionu.@Mądra:rzad kupuje poparcie obywateli za ich własne pieniądze a oni omamieni tym wszystkim za rok obudza sie w klimacie wegiersko-turecko-koreansko polnocnym narodowym socjalizmie
2019-02-28 16:37:35
;/
@krotko:dla ciebie źli komuniści to tylko tacy ktorzy nie pracują dla jedynej slusznej partii albo ochraniali siedzibe tv publicznej za komuny,pewnie wiesz o kogo chodzi...,widac nadal nie znasz definicji targowicy :a ta pani juz dawno powinna przejsc na emeryture niech jej samorzady nawet i doplaca dla dobra miasta i regionu.
2019-02-28 16:35:22
AntyRadny
a może by tak pani (bez)radna douczyła się i zasięgnęła informacji w powszechnie dostępnych źródłach, ile procent budżetu każdej gminy w Polsce pochłania właśnie współfinansowanie oświaty? Bo widzę, że w golfa grać to każdy głupi potrafi, ale żeby już coś mądrego powiedzieć, to...szkoda zresztą języka strzępić.
2019-02-28 16:24:38
krotko
Ten caly broniarz to komunista ,ktory siedzial cicho jak rzadzili jego kompani z sld a pozniej platfusy.Obecnie nauczyciele maja lepiej jak wtedy i nie powinni sie dawac manipulowac tej targowicy.
2019-02-28 15:24:18
Mądra
Samorządy będą dopłacać nauczycielom a rząd będzie rozdawał za darmo pieniądze jako kiełbasę wyborczą