środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > "Maraton" ma moc!

"Maraton" ma moc!

"Maraton" ma moc!
Data publikacji: 2017-02-18 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:16
Wywietleń: 722 215416
Jest nowy rekord: 37005 kg makulatury zebranej  na pomoc tym, co sami o ratunek nie zdołają prosić, czyli bezdomnym, skrzywdzonym przez los i ludzi, zwierzętom Szczecina.
Jak Lukrecji - kotce, która jeszcze niedawno ciężko chora i samotna dogorywała na działkach. "Dlatego każdy kilogram - dar serca - tak bardzo się liczy!" - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przekonuje do udziału w szlachetnej rywalizacji "Maratonu Makulaturowego - zamieniamy papier na leki".
To ewenement w skali kraju: uczniowie placówek oświatowych i wychowawczych, a także prywatne osoby i firmy, wspólnie zbierają makulaturę, aby mieć swój udział w...

- Niezwykłej przemianie nikomu niepotrzebnych papierów i tektury w jakże potrzebne leki weterynaryjne oraz inne akcesoria medyczne dla zwierzaków - dopowiada Karolina Winter ze szczecińskiego oddziału TOZ. - W każdej edycji, a bieżąca jest już XIV., uczestnicy "Maratonu" zbierają od 50 do 150 ton makulatury. To masa papieru, która po zamianie na pieniądze pozwala nam pomagać, czyli finansować leczenie zwierząt przebywających w skrajnym ubóstwie na działkach, operować bezdomne psy i koty, za które nich nie chce lub nie może zapłacić, a czworonogom w potrzebie poszukiwać nowych opiekunów i przyjaznych domów.

Im - dosłownie - cięższy dar serca uczestników "maratonowych" zmagań, tym większa skala pomocy dociera do "naszych braci mniejszych" - podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Stąd honorowy Puchar Przyjaciela Zwierząt oraz morze nagród, które - oprócz samej radości pomagania - dodają siły i emocji zbiórce na szczytny cel, czyniąc z niej szlachetną rywalizację o charakterze konkursu. 

Uczestniczą w nim głównie najmłodsi: uczniowie, przedszkolaki, nawet zespół miejskich żłobków, a też harcerze, wychowankowie placówek wychowawczych i szkół artystycznych. To dla nich główne "maratonowe" laury. Natomiast wyłącznie satysfakcja - dla tzw. podmiotów wspierających ideę konkursu, czyli osób prywatnych, firm i organizacji nieobojętnych na los bezdomnych zwierząt Szczecina, odpowiedzialnych i społecznie zaangażowanych.

Właśnie na tej liście obecnie prowadzi Północna Izba Gospodarcza z 2,5 tonami makulatury. Miejsce II w rankingu zajmuje teraz Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud, które tak wysoką lokatę zawdzięcza zaledwie jednemu zasileniu konta (1,5 t). Jeżeli jednak na tym poprzestanie (pasuje od trzech miesięcy), to wkrótce straci miejsce na podium na rzecz - obecnie zajmującej III. - firmy Usługi i Nadzory Budowlane Jana Michniewicz, która dzięki regularnym zbiórkom sukcesywnie pnie się w górę i ma już na koncie 1480 kg. Różnice w notowaniach kolejnych pretendentów z listy są niewielkie: sięgają 20-100 kg. Szczególnie między Szczecińską Energetyką Cieplną, Katarzyną Frącek, Joanną Piotrowską, Szymonem Dąbrowskim czy PAZO Usługi Reklamowe. Praktycznie każdy z podmiotów wspierających ideę konkursu wciąż ma szanse na zwycięstwo(!).
- Już teraz na koncie zbiórki mamy ponad 37 ton makulatury. Kolejny rekord, choć to przecież nie koniec! Przed nami następne 3 miesiące "Maratonu", którego każdy kilogram oznacza wymierną pomoc dla naszych podopiecznych - zwraca uwagę Karolina Winter. - Co nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych przyjaciół z Remondis Szczecin Sp. z o.o. oraz Eko-Punktu, także "Kuriera Szczecińskiego".
Najwięcej emocji budzi rywalizacja wśród najmłodszych. Obecnie najbliżej sukcesu - bo na I miejscu - są uczniowie Gimnazjum nr 9 (ul. Dunikowskiego). Wychowankowie Joanny Fik i Doroty Laskowskiej w ostatnim miesiącu na swe konto dorzucili 1490 kg, osiągając wspaniały wynik łączny - 5630 kg. Czapki z głów! 
Arleta NALEWAJKO
Na zdjęciu: Oto Lukrecja - kotka, która jeszcze niedawno walczyła o przetrwanie na likwidowanych ogrodach działkowych Ostrówek, a dziś za okazaną pomoc uczestnikom "Maratonu Makulaturowego - zamieniamy papier na leki" dziękuje mruczeniem. TOZ Szuka dla niej nowego domu. Kontakt w sprawie adopcji: 607-701-117 lub (91) 487-04-37.
Fot. TOZ
Uczestnikami "Maratonu Makulaturowego" mogą być szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe oraz wychowawcze, a także osoby prywatne i firmy. Do rywalizacji można przystąpić w każdym momencie jej trwania, czyli niemal do 23 maja br. Zgłoszenia - zawierające nazwę placówki uczestnika konkursu (grupy przedszkolnej, klasy szkolnej wraz z liczbą dzieci), imię i nazwisko opiekuna/opiekunów, numer telefonu i adres mailowy - należy kierować na adres mailowy tozszczecin@op.pl lub bezpośrednio pod numer telefonu 607-701-117. Punkt zbiórki "maratonowej" makulatury to: Remondis Sp. z o.o. - ul. Janiny Smoleńskiej ps. Jachna (dawna ul. Bronowicka, Gumieńce). Surowiec można przekazywać również w siedzibie TOZ - ul. Beyzyma 17.

Komentarze

TE DZIECI NIE BEDA ASPOLECZNE w dalszym zyciu, najpewniej.
Dzieciakom "wejdzie w krew" odruch współczucia i pomocy dla zwierząt. No, nie wszystkim dzieciakom. Ale w wielu zakorzeni sie to jak potrzeba powietrza, wody, slonca. To wazne, bo w ten sposob dziecko nie bedzie aspoleczne w dalszym zyciu, najprawdopodobniej.
2017-02-19 09:36:29
Świnoujścianka
piękna idea. Wielkie brawa dla uczestników takiej pięknej akcji !!!w której uczestniczą dzieci, młodzież. Piękna sprawa.
2017-02-18 22:16:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy