poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkańcy odcięci od świata

Mieszkańcy odcięci od świata

Mieszkańcy odcięci od świata
Data publikacji: 2017-12-04 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
Wywietleń: 2035 303725

Mieszkańcy Starzyc, Lutkowa oraz Czarnkowa skarżą się na brak połączeń autobusowych już od kilku lat. Czują się lekceważeni. Jak twierdzą, wszyscy kiwają tylko ze współczuciem głowami, ale odsyłają ich z niczym.

– Czujemy się zupełnie odcięci od świata! – denerwują się mieszkańcy Starzyc (w gminie Chociwel), Lutkowa (w gminie Dobrzany) i Czarnkowa (w gminie Marianowo). – Żaden lokalny przewoźnik nie chce dojeżdżać do naszych wsi, bo im się to podobno nie opłaca. A my nie mamy możliwości dojazdu do miasta ani w dni powszednie, ani w weekend.

Samodzielnie więc próbują ułatwiać sobie połączenia komunikacyjne, m.in. przewożąc prywatnymi autami obce sobie osoby.

– Sama wożę autem dziecko do szkoły, zabieram więc innych uczniów albo mieszkańców naszej wsi do Chociwla – twierdzi Arleta Pietraszewska, sołtys Starzyc. – Robię tak po prostu z życzliwości, bo wiem, że innej możliwości dojazdu nie ma. Do Stargardu można byłoby dojechać pociągiem, ale do stacji w Chociwlu, Trąbkach albo Dalewie i tak trzeba dojechać samochodem. A nie wszyscy przecież mają prawo jazdy albo auto. Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku, a jest coraz gorzej, a nie łatwiej i nowocześniej.

Właściciele firm transportowych nie chcą wprowadzić busów na trasę ze Starzyc do Stargardu, bo im się to nie opłaca.

– Linia na trasie Starzyce-Długie-Lutkowo-Czarnkowo jest nierentowna, gdyż liczba osób z niej korzystających nie pokrywa kosztów paliwa, wynagrodzenia kierowcy i amortyzacji autokaru – przyznaje przewoźnik Krzysztof Dąbek. – Jeśli władze gmin Chociwel, Dobrzany i Marianowo doszłyby do porozumienia, dopłacając do takiego połączenia, byłbym gotów obsługiwać te miejscowości. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 grudnia 2017 r.

Tekst i fot. Aneta Słaba

Komentarze

ciekawiec
Czarnkowa czy Czarnkowowa?
2017-12-04 15:12:49
Jan z Czrnkowa
Oto lekcja kapitalizmu.kasa Jasiu,kasa!
2017-12-04 13:27:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie