środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młodzi walczą z plastikiem

Młodzi walczą z plastikiem

Młodzi walczą z plastikiem
Data publikacji: 2019-01-29 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:07
Wywietleń: 919 373559

Dwójka młodych mieszkańców Szczecina – Alicja i Jakub – od 15 listopada ubiegłego roku prowadzi akcję „PlastikOff”, poprzez którą zamierzają edukować młodzież na temat zagrożeń płynących z użycia plastiku. Akcja jest prowadzona w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, podczas której młodzi ludzie z całego kraju tworzą własne projekty społeczne.

– Przeprowadzenie takiego projektu społecznego ma być dla nas sprawdzianem umiejętności organizacyjnych i przy okazji pozwala się oswoić z prowadzeniem wystąpień publicznych – zdradzają pomysłodawcy akcji. – Co więcej, fakt, że możemy mieć wpływ na prawdziwą zmianę w naszym otoczeniu daje dużo satysfakcji.

Jak wyjaśniają twórcy akcji na swojej stronie na Facebooku, główną metodą ich działania mają być prelekcje prowadzone w szkołach.

– Do tej pory odwiedziliśmy szkoły podstawowe nr 1, 11 i 68 oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące, gdzie łącznie wysłuchało nas już 251 uczniów – tłumaczą twórcy projektu. – Każda prelekcja zaczyna się krótkim przedstawieniem naszego projektu i olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, po czym przechodzimy do problemu nadużywania plastiku. Wyświetlamy uczniom krótki film animowany, a następnie zaczynamy przygotowaną przez nas prezentację.

Jak dalej wyjaśniają realizatorzy idei „PlastikOff”, wiele osób – zwłaszcza młodych – nie poświęca czasu na czytanie naukowych opracowań na tematy związane z plastikiem. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, żeby wyjść do nich z takim projektem. Podczas prezentacji uczniowie zapoznają się z różnymi rodzajami plastiku, dowiadują się o tzw. Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci czy też mają okazję się dowiedzieć, jakie prawne regulacje dotyczące plastiku już obowiązują. Organizatorzy zaznaczają, że chociaż teraz do olimpiady jest zgłoszonych dużo projektów o podobnej tematyce, to w październiku – kiedy rozpoczęło się tworzenie „PlastikOff” – byli oni pierwsi.

Oprócz prowadzenia prelekcji w szkołach, uczniowie regularnie publikują w mediach społecznościowych różne ciekawostki, które uświadamiają odbiorcom skalę problemu, a czasem pokazują niektóre stosowane na świecie sposoby walki z nadmiarem plastiku.

„PlastikOff” potrwa do 29 marca. Wtedy, jak można przeczytać na oficjalnej stronie olimpiady, powinna się zakończyć realizacja wszystkich projektów zgłoszonych do „Zwolnionych z Teorii”.

Natan PAWŁOWSKI

Fot. Marek Czasnojć

Młodzi walczą z plastikiem Młodzi walczą z plastikiem Młodzi walczą z plastikiem

Komentarze

Duch Lasu
To dobrze, że zdajecie sobie sprawę z zagrożeń, dla waszej przyszłości. W walce o nią będziecie niestety osamotnieni. Na polityków nie liczcie. Nie pomogą wam. Będą zbyt zajęci... sobą.
2019-01-30 01:50:58
Niech w koncu któryś rząd
wprowadzi kaucję zwrotną za butelki plastikowe np 50 groszy za butelkę plastikową
2019-01-29 22:30:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie