piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młodzi wyjdą na pl. Solidarności

Młodzi wyjdą na pl. Solidarności

Młodzi wyjdą na pl. Solidarności
Data publikacji: 2019-03-14 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 964 380256

W najbliższy piątek (15 marca) młodzi ludzie organizują strajk – w trakcie zajęć szkolnych wyjdą na ulice. Na całym świecie, także w wielu miastach Polski, zwracają w ten sposób uwagę na ważny problem zmian klimatycznych. W Szczecinie spotykają się na placu Solidarności.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolny ruch uczniów sprzeciwiających się bierności polityków wobec postępowania zmian klimatycznych. – Nie zgadzamy się na przemilczanie i ignorowanie problemu, który jest kluczową kwestią dla naszej przyszłości – deklarują. – To my, młodzi ludzie, w największym stopniu będziemy odczuwać skutki dzisiejszego braku decyzji.

W styczniu 2019 r. sporządzili uwagi, które złożyli do Ministerstwa Energii, dotyczące planu polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Oprócz tego żądają uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu edukacji w szkołach, zapewnienia odpowiedzialnego wobec środowiska funkcjonowania placówek szkolnych, przyjęcia raportu IPCC za podstawę działań politycznych, dostępu do informacji pozwalających dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, a także uznania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi za temat priorytetowy w mediach i przestrzeni publicznej.

Szczecińska młodzież spotka się w piątek na pl. Solidarności o godz. 10. Wydarzenie współorganizują Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i Młodzieżowa Rada Miasta. Jedną z osób zaangażowanych w te działania jest Ada Mickiewicz, licealistka ze szczecińskiej „Dziewiątki”. Temat traktuje na co dzień bardzo odpowiedzialnie, przekonując do tego bliskich i znajomych. Stara się dokonywać wyborów dobrych dla środowiska – zrezygnowała z jedzenia mięsa, bo jego produkcja ma negatywny wpływ na zmiany klimatyczne, korzysta z transportu publicznego, jeździ rowerem, robi świadome zakupy, unika plastikowych opakowań.

– Zdecydowanych działań dla klimatu musimy się domagać wspólnie – mówi. – Mam nadzieję, że ci, którym sprawa nie jest obojętna, przyjdą w piątek i przyłączą się do strajku. Zapraszamy.

Jak mówią młodzi, opuszczenie na chwilę murów szkolnych to jedyna możliwość zwrócenia uwagi na ten ważny problem. W Szczecinie szykują transparenty i mowy, wypiszą też wspólnie postulaty, by przekazać je politykom. ©℗

Anna GNIAZDOWSKA

Fot. organizatorzy

Komentarze

barbara
Wspaniała młodzież! Ado - nie zwracaj uwagi na paskudne komentarze tylko walcz o słuszną sprawę. Nazwy "autorów" ... symboliczne ;) - Juzek- kabaret- głupich nie sieją - uhm - czytam (? czyżby) pozdrawiam serdecznie :))
2019-03-15 13:59:06
czytam
Chwalebna troska o klimat ! " opuszczenie szkolnych murów na chwilę " ? Tak niech się młodzi uczą strajkować , manifestować - spraw do "uświadamiania " głupich polityków nie brakuje . No , i niech się też czasami w szkole pouczą jakichś pożytecznych przedmiotów - języków , matematyki może nawet historii i przyrody / o nauce masturbacji nie wspomnę /.Nauka poprzez strajk - jednak szkolnictwo się rozwija !
2019-03-15 09:52:06
taka refleksja
Zwróćcie uwagę że lewactwo już nie walczy z globalnym ociepleniem jak kilka razy z rzędu w USA były bardzo mroźne zimy - teraz walczą ze zmianami klimatycznymi co jest o wiele bezpieczniejsze i nie naraża na śmieszność! Ponieważ zmiany klimatu zawsze zachodzą na Ziemi to można z tym walczyć do końca świata i dobrze na tym zarabiać!
2019-03-15 08:34:44
uhm
Ciekawe, czy są tacy eko w życiu codziennym.
2019-03-15 07:00:48
Juzek
@ głupich nie sieją = To, że kuku na muniu dotarło też do Szczecina, świadczy twój komentarz.
2019-03-14 17:13:54
kabaret
Zmiany klimatu zachodzą od milionów lat i jest to normalna rzecz na którą człowiek nie ma żadnego wpływu - ale to do inteligentnych inaczej nie dociera i coś bredzą o ograniczeniu emisji CO2 które ma znikomy wpływ na klimat - zależny wyłącznie od aktywności Słońca!
2019-03-14 16:50:07
Krótko
Matka natura była dla nas zawsze sroga i musieliśmy z nią walczyć od niepamiętnych czasów. I teraz kiedy zaczęliśmy jej wreszcie dokopywać mielibyśmy się wycofać?
2019-03-14 16:42:25
głupich nie sieją
Jak widzę kuku na muniu dotarło też do Szczecina. A co następstw dla młodych, to najbardziej mogą ich dotknąć konsekwencje ustawy 447 naszego sojusznika(?) podjętej z inspiracji naszych wielosetletnich gości(?). Ale o tym cisza. Pelikany są zajęte "naprawą" klimatu.
2019-03-14 16:24:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie