wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Trzeba zacząć działać!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Trzeba zacząć działać!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Trzeba zacząć działać!
Data publikacji: 2019-08-02 15:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-07 13:05
Wywietleń: 777 406470

Trzeci już z rzędu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się w piątek przed szczecińskim Urzędem Miasta. Ponad trzydzieścioro młodych ludzi domagało się od dorosłych podjęcia działań na rzecz klimatu. Rozmawiał z nimi poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest polską odpowiedzią na apel 16-letniej szwedki Grety Thunberg, aby rozpocząć natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Stąd we wszystkich większych miastach w Polsce, co piątek odbywają się Młodzieżowe Strajki Klimatyczne.

W piątek do strajkującej w Szczecinie młodzieży wyszedł poseł PO Arkadiusz Marchewka. Usiadł razem z nimi na chodniku pod Urzędem Miasta i wysłuchał co chcą zmienić.

- Rozmawialiśmy o odrzuceniu przez polski rząd propozycji Unii Europejskiej dotyczącej zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, o konieczności odejścia od energetyki węglowej, o potrzebie zmniejszenia wycinki drzew i stosowania w miastach reguły, by za każde wycięte drzewo trzeba było posadzić dwa - wymienia Mateusz Gieryga, organizator Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Poseł Marchewka obiecał napisać w ich imieniu interpelację do polskich władz. Zapewnił też, że namówi prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka, by za tydzień znalazł dla nich czas.

- Cieszymy się, że ktoś zechciał nas wysłuchać - przyznaje Mateusz Gieryga. - Przecież każde działania zaczynają się od rozmowy. Mamy nadzieję, że już niedługo coś z tych spotkań dobrego wyniknie. Przecież my walczymy o naszą przyszłość.

Następny strajk klimatyczny odbędzie się w najbliższy piątek. Młodzi zamierzają tak protestować przed magistratem do końca wakacji.

Tekst i fot. Leszek Wójcik

Na zdjęciu: Przed Urzędem Miasta odbył się w piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Protestujący przynieśli transparenty z napisami: "Nie podnoście nam temperatury", "Jak żyć na martwej planecie", czy "Titanic nie miałby problemu w 2019 r."

Komentarze

rot
Popieram ochronę środowiska całym sercem, ale mieszanie do tego zmian klimatycznych jest śmieszne. Poczytajcie jaki panował w Polsce klimat 300 lat temu. W tedy też było za dużo plastiku i chemii?
2019-08-03 11:04:35
Antymarksista
Dosyc propagandy.Mniej plastiku nie bierzcie woreczkow foliowych,nie palcie marihuany,nie wypluwajcie gumy do zucia, sprzatajcie smieci,
2019-08-03 00:14:47
A Pis robi swoje..
Zakład utylizacji opon tuż pod nosem, skład odpadów, który za chwilę spłonie za twoim płotem, a może śmierdząca ferma tuczników albo norek w sąsiedztwie? Umożliwi to prawo, które właśnie teraz w trybie ekspresowym PiS przepycha w Sejmie( 19 lipca 2019). Najbardziej godzi ono w lokalne społeczności no i na pewno przysłuży się jakości życia mieszkańców…. Jeśli mieszkasz w promieniu mniejszym niż 100 metrów od granicy działki, na której ktoś chce zbudować ubojnię, oczyszczalnię ścieków czy składowisko toksycznych odpadów, masz prawo protestować. Jeśli odległość jest większa albo z inwestycją sąsiaduje więcej niż 10 działek - o planach możesz się nawet nie dowiedzieć.
2019-08-02 21:41:03
stary
u kacapów 3 miliony m2 pozaru a te nawiedzone o klimacie p.erdolą
2019-08-02 20:48:12
Niech te dzieci zapytają się rodziców
skąd Polska ma wziąć 500 - 750 miliardów € potrzebnych do odejścia od CO2. oczekuje od tych protestujących wskazania źródeł finansowania ich postulatów. Skończmy z lewacka propaganda zacznijmy mówić o kosztach transformacji.
2019-08-02 20:32:21
Przyroda
nie będzie Nas dzielić według ugrupowań. Za zanieczyszczenia, zapłacimy Wszyscy. Więc zamiast histeryzować, obrażać te dzieci w komentarzach i tworzyć jakieś chore teorie, może po prostu wyciągnijcie do nich rękę. One tylko chcą przeżyć.
2019-08-02 20:21:05
@kibic
Ty drogi kibolu niejednokrotnie już udowodniłeś , jak intelektualnie może pogrążyć się człowiek. Idź proszę i kibicuj , bo sądząc po twoich wypocinach tylko do tego się nadajesz , a wypróżniać jelito proszę poza tym forum ..:))
2019-08-02 20:12:04
kibic
kurier szcz.cinski... chcę być bardziej lewacki niż GW.żenada.patologia robi cyrk,a Wy to nagłaśniacie jak by nie wiadomo co się wydażyło.chociaż zapytaliście czego oni chcą?! połowa z tej garstki na bank nie wie po co tam przyszła.taki lewacki standard.
2019-08-02 19:33:46
do innego takiego
Po czynach ich poznacie , a nie po słowach
2019-08-02 19:16:07
Dora
To ruszcie swoje d..y i z workami do lasu.
2019-08-02 18:31:13
A PIS twirdzi inaczej...
19 lipca , po cichutku , przegłosował ustawę 'środowiskową" w której : NIKT NIE BĘDZIE MÓGŁ ZAPROTESTOWAĆ PRZECIWKO INWESTYCJI JEŻELI MIESZKA DALEJ NIŻ 100 METRÓW !!! W praktyce oznacza to ( od 2015r. wzrósł import śmieci o 400%), że prawie za płotem PISIory zezwalają budować , składowiska śmieci, wielkoprzemysłowe fermy świń, kurczaków, norek itp. tak PIS dba o was społeczeństwo!!Fetor z takich inwestycji ciągnie się na kilometry , a 100m to kpina z mieszkańców .No , ale PIS i Kościołowi chodzi o to samo KASA !!
2019-08-02 18:18:56
@dante i @Puszcza Bukowa i inni tacy
Jedno nie wyklucza drugiego. Skąd wiecie, że oni nie robią "czegoś dla ziemi"? Byliście? Rozmawialiście z nimi? Pytaliście? Znacie ich? Nic nie wiecie, tylko rzucanie kupą wam wychodzi.
2019-08-02 18:12:59
Polacy
Juz sie z tego zrobila polityczna sprawa.PO bedzie krecic sie ekologow jak i LBGT. Obie ideologie to narzedzia pilitycznej propagandy opozycji sterowane z zagranicy
2019-08-02 17:49:39
Mariusz
a ja ze swoja corka sprzatamy nasz ulice ze smieci zostawionych przez przechodniow i kierowcow. mam nadzieje zachecic do tego wiecej mieszkancow bysmy zyli w okolicy czystej i ladnej. od nas zalezy jak przyszlosc planety bedzie wygladala. proponuje oprocz zwyklego strajku zorganizowac grupe do sprzatani amiasta, swojego osiedla parku. jak widac miasto sobie z tym ni eumie nawet poradzic.
2019-08-02 17:03:24
dante
Zacznijcie od siebie i zróbcie cos dla ziem . Siedzieć to każdy potrafi nawet GLUPI.
2019-08-02 16:54:36
Puszcza Bukowa
Zapraszam do Puszczy Bukowej ,gdzie całymi naczepami codziennie wywozi się wycięte drzewa . Tu zróbcie protest a nie jakieś "pajacyki" pod Urzędem