wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Można wnioskować o świadczenie „Alzheimer 75”

Można wnioskować o świadczenie „Alzheimer 75”

Można wnioskować o świadczenie „Alzheimer 75”
Data publikacji: 2019-05-13 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 2341 390848

Opiekunowie osób chorych na Alzheimera od poniedziałku 13 maja mogą składać wnioski o świadczenie pieniężne w ramach szczecińskiego „Bonu Opiekuńczego: Alzheimer 75”. W drugiej edycji programu wprowadzono kilka zmian - zwiększa się pomoc finansowa, grono lekarzy uprawnionych do wydania stosownego zaświadczenia poszerzono o geriatrów, a realizację zadania przejęło Szczecińskie Centrum Świadczeń.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” został wprowadzony w lipcu ub. roku. To finansowa pomoc dla rodzin opiekujących się seniorami chorymi na Alzheimera, którzy ukończyli 75. rok życia i mieszkają na terenie miasta. W pierwszej edycji programu świadczenie (2 tys. złotych na rok wypłacane w dwóch transzach) otrzymało 486 opiekunów. Od poniedziałku, 13 maja, można składać wnioski w drugiej edycji programu. Osoby chcące skorzystać ze świadczenia w pełnym wymiarze, mają czas na złożenie dokumentów do końca maja.

W tym roku świadczenie będzie wypłacane maksymalnie w trzech transzach (każda po 1000 zł), wsparcie zwiększa się do kwoty 3000 zł rocznie. I tak - pierwsza transza będzie wypłacana od 10 do 30 czerwca br. - opiekunom, którzy złożyli wniosek do 31 maja br., druga transza – od 10 do 30 września - opiekunom, którzy uzyskali prawo do świadczeń w ramach pierwszej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które złożyły wniosek do 31 sierpnia br., trzecia transza - od 10 do 31 grudnia br. - opiekunom, którzy uzyskali prawo do świadczeń w ramach pierwszej i drugiej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które złożyły wniosek w terminie do 30 listopada br.

Żeby otrzymać to finansowe wsparcie, opiekunowie muszą wypełnić i złożyć stosowny wniosek. Poprzednio wnioski przyjmowało Biuro Obsługi Interesanta w magistracie, teraz zadanie przejęło Szczecińskie Centrum Świadczeń (dokumenty można składać w głównej siedzibie SCŚ przy ul. Bł. Wincentego Kadłubka 12, w filii Urzędu Miasta na prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40 oraz w filii SCŚ przy ul. Kaszubskiej 30).

Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od lekarza, że senior jest objęty świadczeniami zdrowotnymi, zawierające informację dotyczącą rozpoznania choroby z określeniem jednostki chorobowej. Dotychczas zaświadczenia mógł wystawić tylko neurolog lub psychiatra, teraz może to zrobić także geriatra. Uwaga, akceptowane są również zaświadczenia wystawione na potrzeby ubiegłorocznej edycji programu.

- Opiekunowie, którzy korzystali z programu w ubiegłym roku i chcieliby odebrać oryginały zaświadczeń lekarskich, mogą zgłaszać się do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta - informuje Maciej Homis, rzecznik SCŚ. - Dokumenty są wydawane w pokoju 336 J w dni robocze w godzinach 8-15.

Tak jak poprzednio przy składaniu wniosków opiekunowie są proszeni również o wypełnienie anonimowej ankiety, której celem jest rozpoznanie sytuacji osób chorujących na Alzheimera w Szczecinie. Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków znajdują się na stronie www.swiadczenia.szczecin.pl w zakładce „Bon opiekuńczy Alzheimer 75”.

(gan)

Fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

Kicia
Nie ma "choroby Alzheimera", w Niemczech już się o tym mówi w środowiskach medycznych. Jest demencja o różnym stopniu zaawansowania.
2019-05-16 14:40:18
Maria
Jako ze jestesmy narodem chrzescijanskim a kazdy chrzescijanin dzieli sie chlebem to nie patrzac z jakich powodow dany czlowiek nie wypracowal sobie emerytury panstwo i spoleczenstwo poprzez instytucje charytatywne powinny im pomagac.A czyz nie pomagamy zwierzętom a cóż dopieri naszym braciom jacy by nie byli.
2019-05-14 05:57:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie