poniedziałek, 26 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Na sprzęt medyczny i profilaktykę. Od powiatu koszalińskiego

Na sprzęt medyczny i profilaktykę. Od powiatu koszalińskiego

Na sprzęt medyczny i profilaktykę. Od powiatu koszalińskiego
Data publikacji: 2019-05-15 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Wywietleń: 453 391221

Ważne, że za słowami idą czyny. W środę (15 maja) Starostwo Powiatowe pochwaliło się działaniami prozdrowotnymi na ziemi koszalińskiej w minionych czterech latach i zapowiedziało kolejne. Samorząd wsparł też miejscowe lecznice kwotą 55,5 tysiąca złotych na zakup sprzętu medycznego.

Sztandarową pozycją na rzecz ochrony i promocji zdrowia był programu pn. „Zwalczamy nowotwory – program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim”. To przede wszystkim wykonanie w latach 2015-2017 trzech tysięcy bezpłatnych badań profilaktycznych. Koszt wyniósł 2,5 mln zł, a pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Gospodarczego. Akcja spełniła swoje zadanie dzięki szybkim zdiagnozowaniu choroby wśród przebadanych.

- Program uratował życie kilku osobom z terenu powiatu, którzy dzisiaj są już zdrowi – powiedział Tomasz Tesmer, wicestarosta koszaliński.

Nowe przedsięwzięcie to projekt pn. „Wiem, badam się, zapobiegam – badania dla mieszkańców powiatu koszalińskiego w kierunku wykrywania raka jelita grubego”. Obejmie grupę trzech tysięcy osób - wszystkich w wieku 55-64 lata oraz osoby od 25 roku życia z obciążeniami genetycznymi. Koszt to 2,8 mln zł przy 95-procentowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Projekt jest w toku. W sobotę (18 maja) na stadionie sportowym w Manowie odbędą się warsztaty zdrowego stylu bycia jako wydarzenie towarzyszące Biegowi Wiosennemu i Marszowi Nordic Walking. W trakcie są zapisy na bezpłatne badania kolonoskopii.

Wicestarosta przekazał symboliczny czek w wysokości 50 tys. zł na zakup stacji diagnostycznej dla lekarza radiologa Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc (SZGiChP) w Koszalinie.

- To wysoko specjalistyczny sprzęt w postaci trzech monitorów – powiedział Robert Szank, dyrektor lecznicy. - Dwa służą do zdjęć, a trzeci do ich opisu. Urządzenie uzupełni zakup sprzętu RTG z RPO.

Szef SZGiChP przypominał, że rok temu szpital otrzymał taką samą kwotę na zakup trzech dezynfektorów, a wcześniej był partnerem powiatu w realizacji programu „Zwalczamy nowotwory”. Chwalił współpracę z samorządem ziemskim też Andrzej Hamerla, dyrektor Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej (WSPL). Na potrzeby tej placówki trafi zakupiony przez powiat rejestrator holterowski o wartości ok. 5,5 tys. zł.

- W dobie chorób układu krążenia wczesna wykrywalność jest bardzo ważna – podkreślał dyrektor WSPL.

Obaj szefowie koszalińskich lecznic podkreślali, że wśród przyjętych pacjentów jest wielu mieszkańców powiatu ziemskiego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Robert Szank, dyrektor SZGiChP w Koszalinie, odebrał z rąk wicestarosty Tomasza Tesmera (z prawej) symboliczny czek na zakup stacji diagnostycznej dla lekarza kardiologa w lecznicy przeciwgruźliczej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie