poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona

„Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona [GALERIA]

„Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona
Data publikacji: 2019-05-31 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 2087 394168

Sąd umorzył w piątek (31 maja) postępowanie prowadzone przeciwko Pawłowi Jackowskiemu oskarżonemu o publiczne znieważenie prezydenta RP podczas manifestacji w Nowym Warpnie. Wyrok został przyjęty oklaskami publiczności.

Przypomnijmy, że 39-letni szczeciński architekt, Paweł Jackowski, od lat 90. ubiegłego wieku działa na rzecz demokracji, wolności słowa, tolerancji i kultury w Polsce. Rok temu, 29 lipca 2018 r., uczestniczył w pikiecie zorganizowanej w związku z przyjazdem do Nowego Warpna prezydenta Andrzeja Dudy, który otwierał tamtejszy obóz harcerski. Mężczyzna trzymał wtedy tabliczkę z czterowierszem: „Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d…” (w oryginale ostatni wyraz nie był wykropkowany).

Opozycjonista został przez policję wylegitymowany. Później prokuratura przedstawiła mu zarzut - znieważenie urzędu prezydenta. W piątek zakończył się proces w tej sprawie. Sąd uznał, że użyte przez oskarżonego słowo mieściło się w granicach krytyki. Zgodnie bowiem z intencją autora (którą przedstawił podczas procesu) i interpretacją wierszyka, słowo d... zostało użyte w znaczeniu „osoba niezaradna, nieumiejąca się odnaleźć w sytuacji, bezwolna, podatna na wpływy, sterowalna i słuchająca poleceń innych". A to oznacza, że jest jedynie oceną sposobu sprawowania funkcji prezydenta, a nie samej osoby. Zostało więc użyte jako forma krytyki.

Z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu sąd postępowanie umorzył. Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego odwołania się od wyroku po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia.

Leszek Wójcik

Fot. PAP/Marcin Bielecki

„Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona „Nie prezydent, tylko d…”. Sprawa umorzona

Komentarze

Obłuda
A gdyby o Adamowiczu to powiedzieć, to by robactwo wylazło spod kamieni i tymi kamieniami rzucało, aż by człowieka nie ukamienowali, z sądem, czy bez.
2019-06-04 18:34:01
-----
Wielka mi afera o słowo i to wykropkowane a jak narodowi socjalisci bija kobiety na brunatnych marszach to nic sie nie dzieje, sprawy nie ma, tak samo wieszanie zdjec politkow itd. a potem masakra w styczniu w gdansku, a co sie dzieje na twitterach ile tam szamba proruskie trolle leją i obrażaja innych ,panstwo z tektury, chore panstwo, suweren chciall druga turcje ,wegry i wenezuele to BEDZIE MIAŁ
2019-06-01 15:24:50
Daria
Andrzej Duda jest hańbą Polski. Polacy się wstydzą za takiego prezydenta
2019-05-31 23:51:22
CDn dzbanie, twój doktor prawa w wolnej Polsce stanie przed Trybunałem Stanu za łamanie prawa (Konstytucji).
Doktorat nie gwarantuje mądrości.
2019-05-31 23:43:36
A jakie ma zdanie...
Ten "za-KO-lczykowany o-PO-zycjonista" na temat innych szczegolnie Wschodnich Prezydentow...??? No smialo w imie tzw. wolnosci slowa...
2019-05-31 22:22:42
Olek
Dupasędzia!
2019-05-31 20:47:06
Ch.Eng.
Umorzenie z powodu niepoczytalności, takie powinno być orzeczenie. Wystarczy spojrzeć na to oblicze i wszystko jasne.
2019-05-31 19:53:02
OLABOGA
DLa tego kodziarza wzorem prezydenta jest alek chwiejacy sie nad grobami w KATYNIU lub BRONEK opwiadajacy OBAMIE o bigosowaniu ipilnowaniu zony oraz skaczacemu w parlamencie w Japoni.
2019-05-31 17:19:27
A gdzie jest wolność słowa
dla Konrada „Stopy” Rosickiego? Sąd od wielu miesięcy prowadzi sprawę mimo że prokurator nie jest w stanie przedstawić głównego dowodu oskarżenia...
2019-05-31 16:54:51
Jacek
Jedno z najbardziej czerwonych miast - wstyd!
2019-05-31 15:24:48
oczywista oczywistość
prezydent Andrzej ( o ), zwany potocznie "Maliniakiem" "Długopisem" lub "Budyniem" i tak nie ma nic do powiedzenia, bo Polską samodzielnie rządzi aferzysta Jaruś Kaczyński, znany z takich afer jak FOZZ, Art-B. czy Telegraf.
2019-05-31 15:01:29
nic dodać nic ująć
Panie Jackowski, należy się Panu szacunek, ściskam dłoń.
2019-05-31 14:53:31
Brawo
PRECZ Z CENZURĄ!
2019-05-31 14:47:24
CDN
TEN ZALOSNY PAJAC KODOWY MOGLBY CO NAJWYZEJ PANU PREZYDENTOWI RP_DOKTOROWI PRAWA ANDRZEJOWI DUDZIE CZYSCIC BUTY.
2019-05-31 14:17:43
emeryt
ciekawy jestem jakby jego matkę lub ojca nazwać d...
2019-05-31 14:06:23
słowa prawdy
Andrzej Duda, który jawnie łamie Konstytucję RP nie zasługuje na szacunek Polaków.
2019-05-31 13:47:49
hjh
geba pajaca.
2019-05-31 13:23:16
kangur
To nie opozycjonista,to...fujara.
2019-05-31 13:18:07
Romeczek
A z niego architekt jak z koziej dupy fujarka.
2019-05-31 13:05:32
KROTKO
CZYZBY ORZEKAL BRAT TULEJ? PELNO ICH WSROD NADZWYCZAJNEJ KASTY.
2019-05-31 12:54:46
prawidłowo
trudno żeby jeszcze karać za pisanie prawdy
2019-05-31 12:34:24
kangur
Z niego taki opozycjonista jak z koziej doopy trąba...to zwykła fujara.
2019-05-31 12:04:23
Leo Bonhardt
Należy odróżniać szacunek dla stanowiska prezydenta od szacunku dla pajaca, który to stanowisko piastuje.
2019-05-31 11:59:45
klip
komusze miasto, komusze sądy.
2019-05-31 11:58:51
Ha,ha
Śmiechu kupa
2019-05-31 11:46:46
Wreszcie
Rozsądna decyzja.
2019-05-31 11:43:58