środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Niedziela bez handlu: Jedni płaczą, inni się cieszą

Niedziela bez handlu: Jedni płaczą, inni się cieszą

Niedziela bez handlu: Jedni płaczą, inni się cieszą
Data publikacji: 2018-03-14 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-15 11:09
Wywietleń: 1667 318246

Pierwsza niedziela z ograniczeniami w handlu za nami. Szczecińskie Galaxy, gdzie zamknięte były wszystkie sklepy, a dostępna tylko gastronomia i rozrywka, odwiedziło tego dnia 12 tysięcy osób. Do szczecińskich lokalnych kupieckich centrów, które zgodnie z prawem otworzyły w tym czasie niektóre swoje punkty, zajrzała garstka. Jak handlowcy w Szczecinie, Stargardzie, Świnoujściu i Koszalinie oceniają pierwszą taką niedzielę?

Branża podkreśla, że po jednej niedzieli za wcześnie na wnioski, potrzeba na to co najmniej dwóch miesięcy. Na razie widać przede wszystkim, że klienci są mocno zdezorientowani. Dyskonty i centra handlowe były oblegane w piątek i sobotę. Solidnie się do tego przygotowały, uruchamiając reklamę, dodatkowe kasy i wydłużając godziny pracy. Obroty z tych dwóch dni rekompensowały niedzielę.

Ustawa, zamykając w niedziele sieciowe sklepy i dyskonty, a umożliwiając handel właścicielom lokalnych sklepików, ma tym drugim pomóc. Jednak w Szczecinie ci, którzy zdecydowali się pracować, mają średnie miny. O ile ajenci „Żabek” i małe osiedlowe punkty miały ruch, to większe obiekty były puste. 

Sporo narzekań po pierwszej niehandlowej niedzieli można też usłyszeć przy przygranicznym targowisku. Tutejszy rynek żyje z Niemców, którzy są przyzwyczajeni do tego, że w ich kraju w niedzielę sklepy są zamknięte, więc tego dnia przyjeżdżają w celach zakupowych do Świnoujścia. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 marca 2018 r.

(gan, gra, BaT, m)

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

Kleks
Czyli Niemcom nie podobają się niedziele bez handlu (jeden z głównych argumentów "za" wytaczanych do tej pory). Nikt nie zapytał studentów o to, jak się czują z tym, że nie mogą pracować na swoje utrzymanie w jeden z dwóch wolnych dni w tygodniu i tracą około 50% zarobków.
2018-03-15 11:06:59
Kolejarz
Że też k...a o nas nie pomyślano,o tramwajarzach,kierowcach autobusów.lekarzach czy pielęgniarkach też.My musimy?
2018-03-15 10:58:49
weger
Oddajcie Polakom handel w niedzielę ! To my mamy prawo deycdować kiedy chcemy robić zakupy nie Państwo. PiS cofa Polskę do głębokiej komuny.
2018-03-15 07:22:23
Jest wyjscie...
Jak 1-en z 2-gim nie wiesz co zrobic... "to wez kij i ze w mozg wbij" !!
2018-03-14 23:02:18
Ocena sytuacji
A gdzie 2-ch sie "bije"... tam 3-ci skorzysta !!
2018-03-14 22:54:00
Dzięki PiS, że przywróciłeś wolne niedziele.
Wdzięczny szczecinianin. @ Wszyscy To czego nie zarobią handlowcy w niedzielę, odrobią w sobotę i poniedziałek. Z czyjej kieszeni premier przyznała sobie premię?
2018-03-14 22:24:22
Pikuś
@Year - jesteś zwolennikiem PRL-U , czyli tego co było kiedyś, Można ci tylko współczuć takiego resentymentu. Ale nawet staram się ciebie zrozumieć, bo obecne rządy PISu to taki neoPRL.
2018-03-14 22:17:01
Czytelnik Łukasz
Bania mała to i nie ogarnia zakupów internetowych. ZAWSZE jest czas na parę kliknięć/puknięć w ekranik. Jeśli trzeba przymiarki to się bierze day off, ale ubrań czy butów nie kupuje się codziennie. Z kolei brak dzieci praktycznie wyklucza nagłą wizytę u lekarza. Słowem, idzie wytrzymać. No i lepsza niedziela w kafejce niż w mcdonaldsie w CH.
2018-03-14 21:34:50
Year
Rok, półtora i wszyscy się przyzwyczają. Kiedyś tyrało się w soboty do trzynastej, a handel w niedzielę był zamknięty. Wszyscy przeżyli, nikt nie narzekał.
2018-03-14 19:36:17
mała bania - jesteś głupi jak wielka bania.
a że cię to wali, to widać PO obitej bani.
2018-03-14 18:30:07
mała bania
takie wpisy jak "janusz" czy "bez przesady" upewniają w jednym - jesteśmy zaściankiem europy. Myślenie skrajne.. Dlaczego ktoś kto rządzi ma nam dyktować co mamy robić w niedzielę lub czego mamy nie robić? To zwykłe ograniczenie praw człowieka. Związki Zawodowe sa tak cienkie że niczego nie umieją wywalczyć, to poszli chłopcy do kolegów razem z księdzem co też płacze że taca cienka a i pustki w świątyni.. Chyba lepiej gdyby uchwalili godne wynagrodzenie dla pracownika i brak możliwości ZMUSZANIA go do pracy powyżej etatu, a już w niedzielę czy świeta to TYLKO za kasę i to z dodatkowym 100% wynagrodzeniem. Wtedy każdy ma wybór - praca czy picie w bramie lub na trawie. Wtedy Polak Panem - wybiera co mu potrzebne. A ludzie jak nie muszą do sklepu nie biegają. A jak muszą to mogą. Wolność. Jeszcze nigdy w niedzielę nie byłem w sklepie.. chyba raz, bo awaria hydrauliczna była i trzeba było jakoś do poniedziałku przeżyć. I co? Można? Można!! Zaglądają pod kołdrę, zaglądają w gacie, zaglądają co robimy w niedzielę... i będą zaglądać w kolejne miejsca intymne obywatela.. bo musi wyglądać jak Kuchciński, myśleć jak Brudziński i być posłuszny jak Błaszczak.. A całość ogarnia gość co nigdy nie miał konta w banku!!!! KOmedia. Jak kolejne wybory wygra PiS to oznacza- nie nadajemy się do Europy, przykre ale prawdziwe. Oczywiście za chwilę pojawią się wpisy opluwające itp. Wali mnie to.
2018-03-14 15:51:13
bez przesady
po prostu w Polsce życie normalnieje.... ludzie kupią to samo i tyle samo ...jest na to 6 dni w tygodniu ! a kto płacze ? wielkie sieci handlowe ( czyli zagraniczny kapitał ) a kto zyska ? mały drobny handel polski ! i po co ten lament ?
2018-03-14 14:33:05
janusz
Zakaz handlu w niedzielę to dowód, że powoli państwo się cywilizuje. Pamiętam czasy kiedy zawsze niedziele były wolne od pracy i jakoś nikt z głodu nie umarł i był to czas normalny.
2018-03-14 14:20:37
hahaha
12 tys?! śmieszni jesteście! chyba to suma odwiedzin wszystkich molochów handlowych...
2018-03-14 14:06:00
Wszyscy
Niedługo wszyscy będą płakać, jak straty sklepów zostaną wliczone w ceny produktów. Niektórzy już płaczą, a wkrótce wbiją zęby w ścianę. Nie każdy może sobie przyznać 60 tys. premii z cudzej kieszeni jak pani premier Polski.
2018-03-14 13:38:41
proste
PiS przez ten zakaz przegra wybory. Polacy im tego nie darują
2018-03-14 13:34:33
tryh
12 tys.? Po co piszecie bzdury. Pusto cały dzień. Snuły się tylko osoby, które nie mają rodzin, znajomych ani żadnego pomysłu na życie.
2018-03-14 13:20:11
0
Pogoda dopisała, ocenę należy zostawić na niedzielę, kiedy będzie brzydka pogoda.
2018-03-14 13:03:16