niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nowe rondo dla Karskiego?

Nowe rondo dla Karskiego? [FILM] (akt. 1)

Nowe rondo dla Karskiego?
Data publikacji: 2016-11-02 16:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:12
Wywietleń: 2148 167401

Na nowym szczecińskim skrzyżowaniu o ruchu okrężnym i w jego pobliżu do normalności jeszcze trochę, bo choć auta mogą wreszcie jeździć, o tyle wciąż tam prowizorka z przystankami komunikacji miejskiej jest jak najbardziej aktualna. Tymczasem pojawiła się już pierwsza propozycja dla niego patrona.

Kiedy autobusy będą zatrzymywać się w nowej zatoce w ul. Wernyhory, na urządzonym wspólnym pasie z tramwajami przy dojeździe do ronda w ul. Mickiewicza i te ostatnie na dwóch przystankach z Krzekowa do centrum od ul. Żołnierskiej i przed skrzyżowaniem z ul. Brzozowskiego? Konkretnej odpowiedzi w szczecińskim ZDiTM w środę nie uzyskaliśmy. Pasażerowie, przynajmniej w sporej części, zdezorientowani. Choć na peronach elektroniczne tablice świecą, to ani tramwaje, ani tym bardziej autobusy nie przystają nadal w wyznaczonych dla nich nowych miejscach. W tym względzie stan tymczasowości trwa w najlepsze. Do tramwajów można dostać się z prowizorycznych przystanków oddalonych za skrzyżowanie ul. Żołnierskiej z ul. Somosierry. W przypadku autobusów też z tymczasowych w ul. Wernyhory w obu kierunkach.

- Trwają odbiory, poprawki tam, gdzie wyszły usterki. Poinformujemy o tym na pewno osobnym komunikatem. Być może nastąpi to jeszcze w tym tygodniu - tyle usłyszeliśmy od Hanny Pieczyńskiej, rzeczniczki prasowej ZDiTM, w środowe popołudnie.

Życie okolicznych ulic po przebudowie i nowego ronda - niczym fortuna - kołem się toczy. Oto radny PiS Marek Duklanowski, przewodniczący komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska, kilka dni temu na fejsbuku ogłosił, że do partyjnego kolegi Witolda Dąbrowskiego, przewodniczącego komisji ds. bezpieczeństwa publicznego i samorządności, skierował wniosek, by ta zajęła się jego inicjatywą nadania powstałemu dopiero co rondu u zbiegu ulic Mickiewicza, Żołnierskiej i Wernyhory imienia Jana Karskiego.

Jak uzasadnia radny Duklanowski, Jan Karski to - tu cytat - „bohaterska postać człowieka, dla którego prawda o traktowaniu przez Niemców w okupowanej Polsce obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, była bardzo ważna. tak ważna, że z narażeniem życia zdecydował się najpierw ją poznać i uwiarygodnić przez pobyt w getcie i obozach śmierci, a następnie świadczyć o niej". - Dlatego zwyczajnie warto go upamiętnić!. - tak kończy swój fejsbukowy wpis.

Niewykluczone więc, że na jedną z najbliższych sesji rady miasta trafi projekt uchwały w tej sprawie.©℗

(MIR)
Zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

 

 

 

 

Nowe rondo dla Karskiego? Nowe rondo dla Karskiego? Nowe rondo dla Karskiego?

Komentarze

rondo
należy uszanować wolę Rady Osiedla Pogodno. Panowie radni mają słuchać mieszkańców. jaster
2016-11-11 12:11:27
Marcin
RO Pogodno zaproponowała na patrona Henryka Jendzę - pierwszego dyrektora Stoczni Szczecińskiej, dzięki którego staraniom odziedziczone po Niemcach zakłady podniesiono z totalnej ruiny. Byłby to znacznie lepszy patron niż Karski, który ze Szczecinem nie miał absolutnie nic wspólnego.
2016-11-05 20:19:21
Janek C.
Ja proponuje nazwac rondo im.Stanislawa Fortunskiego, niezyjacego juz i zapomnianego dyrektora fabryki ``Junakow``.Zrobil wiele dla rozwoju tejze, rozwoju motoryzacji i sportu motorowego.
2016-11-03 17:45:38
demolek
Może jednak Rondo Alberta Eduarda Töpffera?
2016-11-02 19:39:18
Grzesiek
Mam nadzieję, że nie chodzi o Karola Karskiego- bohatera z Cypru, gdzie dokonał aktu zniszczenia wózka golfowego. Ten czyn bohaterskiego posła PiS rozsławiającego imię Polski zasługuje na najwyższe uznanie. Wszak "dobra zmiana" ma swoje definicje bohaterstwa.
2016-11-02 19:30:26
Czytelnik
Wy tam w tej RM większych zmartwień i problemów do rozwiązania nie macie,tylko "polować" na nowe ulice i ronda i urządzać igrzyska za nasze pieniądze z patronami-?. Duklanowski- weź chłopie się za porządną pracę w tej radzie na rzecz miasta a nie uprawiaj nędznej hucpy i populizmu.Nie po to zostałeś wybrany abyś zajmował się głupotami.
2016-11-02 18:00:50
j23
A może kogoś związanego ze Szczecinem np.Waleriana Pawłowskiego ,który mieszał niedaleko...
2016-11-02 16:25:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy