sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Nowe świadczenie w Szczecinie. Bon opiekuńczy: Alzheimer 75

Nowe świadczenie w Szczecinie. Bon opiekuńczy: Alzheimer 75

Nowe świadczenie w Szczecinie. Bon opiekuńczy: Alzheimer 75
Data publikacji: 2018-07-16 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 2163 338749

Od poniedziałku (16 lipca) w szczecińskim magistracie można składać  wnioski o przyznanie „Bonu Opiekuńczego: Alzheimer 75”. To świadczenie pieniężne dla opiekunów osób cierpiących na tę chorobę. Do końca roku miasto zabezpieczyło na ten cel prawie 1 800 000 zł.

„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” ma na celu wsparcie rodzin w procesie opieki nad seniorami, którzy ukończyli 75. rok życia, mieszkają na terenie Szczecina i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera. Jak informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta świadczenie jest skierowane do opiekunów, którzy bezpośrednio sprawują opiekę nad seniorem (senior nie może być objęty opieką prywatnej lub publicznej placówki). Wysokość Bonu wyniesie 2 000 zł i zostanie wypłacona w dwóch transzach (każdorazowo po tysiąc złotych).

- Pierwsza transza zostanie wypłacona opiekunowi seniora, który złoży stosowny wniosek w trakcie rozpoczynającego się właśnie naboru wniosków: od 16 lipca do 17 sierpnia br. i zostanie zakwalifikowany do uzyskania świadczenia - tłumaczy M. Kufel. - Druga transza zostanie wypłacona opiekunowi seniora, który uzyskał prawo do świadczenia w ramach pierwszej transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które po raz pierwszy będą ubiegały się o przyznanie świadczenia i zostaną do niego zakwalifikowane, wnioski będą przyjmowane od 17 września do 19 października br.

Wnioski można składać w Biurze Obsługi Interesantów – zarówno w głównej siedzibie Urzędu Miasta (pl. Armii Krajowej 1, stanowisko nr 47, należy wcześniej pobrać z automatu bilet oznaczony literą „M”), jak również jego filii na prawobrzeżu miasta (ul. Rydla 39-40). Dokumenty są przyjmowane w godzinach pracy Urzędu.

- Opiekunowie seniorów cierpiących na chorobę Alzheimera, w celu otrzymania Bonu muszą wypełnić i złożyć stosowny wniosek oraz dołączyć do niego zaświadczenie od lekarza specjalisty, że senior przebywa pod opieką odpowiedniej poradni zdrowia lub zespołu leczenia środowiskowego - przypomina Marta Kufel. - Zaświadczenie musi zawierać informacje dotyczące rozpoznania choroby Alzheimera wraz z określeniem jednostki chorobowej.

Osoby zainteresowane otrzymaniem Bonu muszą też wypełnić anonimową ankietę, której celem jest rozpoznanie sytuacji osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Dane te zostaną wykorzystane w celu przygotowania przez magistrat programów wsparcia dla osób starszych oraz ich opiekunów.

Szczegółowe informacje dotyczące „Bonu opiekuńczego: Alzheimer 75”, w tym wzory niezbędnych formularzy, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej: http://eurzad.szczecin.pl.

(gan)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Komentarze

Renata
Ta uchwała dyskryminuje osoby opiekujące się członkami rodziny z innymi niż choroba Alzheimera rodzajami demencji. Prawdopodobnie pula pieniędzy przeznaczona na realizację świadczenia 'Bon Alzheimer 75" nie zostanie wykorzystana nawet w połowie,a wielu opiekunów, którzy nie otrzymują żadnych świadczeń i nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu pełnienia opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodziny, tym razem też zostaną pozbawieni pomocy finansowej.
2018-09-25 14:28:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie