piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nowoczesna chce zmienić budżet obywatelski

Nowoczesna chce zmienić budżet obywatelski

Nowoczesna chce zmienić budżet obywatelski
Data publikacji: 2018-02-12 16:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:47
Wywietleń: 1139 313800

Nowa ustawa zwiększa minimalną kwotę Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego do wysokości 0,5 proc. wydatków miasta. Oznacza to, że zamiast planowanych 9 mln zł rozrośnie on do ponad 14 mln. Nowoczesna widzi w tym podniesienie możliwości SBO i przedstawia 12 propozycji jego poprawy.

- Budżet obywatelski odgrywa ważną rolę w życiu naszego miasta - podkreśla Przemysław Słowik, sekretarz szczecińskich struktur Nowoczesnej. - Jest tym elementem partycypacji społecznej, który jest najbardziej jasny dla mieszkańców, nie jest on jednak doskonały. W ubiegłym roku na projekty związane ze SBO zagłosowało niecałe 30 tys. osób, co w skali całego miasta jest niewielkim procentem. Przesłaliśmy więc do prezydenta 12 propozycji, jak poprawić budżet obywatelski.

Wśród proponowanych przez Nowoczesną zmian są między innymi: utworzenie szczegółowego harmonogramu SBO, przeprowadzenie głosowania na przełomie września i października, kiedy pogoda pozwala na bardziej aktywną promocję projektów, umożliwienie głosowania w każdej filii biblioteki publicznej, w siedzibach rad osiedli oraz w miejskich kasach ZDiTM a także dopuszczenie do głosowania online wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko tych zameldowanych.

- Powinniśmy przede wszystkim dostosować budżet obywatelski do potrzeb mieszkańców - dodaje Przemysław Słowik. - Analiza rozwoju budżetów obywatelskich innych miast pokazuje, że jest to narzędzie budujące kapitał ludzki lokalnej społeczności. Powinien więc aktywizować więcej mieszkańców miasta.

Istotnym punktem konferencji było także zwrócenie uwagi na nowy kodeks wyborczy. Zgodnie z nim rady miast mają 60 dni na ustalenie okręgów wyborczych, nawet w przypadku, gdyby miały one pozostać bez zmian. Ewa Milczarek, członkini zachodniopomorskiej Rady Regionu Nowoczesnej zaapelowała więc do radnych o jak najszybsze zajęcie się tą sprawą.

Tekst i fot. Adrian Kaleta

Na zdjęciu: Ewa Milczarek oraz Przemysław Słowik przedstawili propozycje zmian w SBO.

Komentarze

Rychu z Madery
Zwiekszanie praw kobiet, kosztem mężczyzn to propagowanie dewiacji i sodomy i gomory, przymuszanie normalnych ludzi do sodomy i gomory, to przemoc prawna wobec silniejszych fizycznie mezczyzn
2018-02-13 14:22:24
zzz
głosować powinny osoby płacące podatki w Szczecinie bo ten budżet to z ich pieniędzy powstał
2018-02-13 09:44:06
Obywatel_PS
Technologia pozwala na weryfikacje miejsca z którego się głosuje. Chociazby IP albo lokalizacja.
2018-02-13 08:42:15
HogoFogo
Zapewne w nowej edycji budżetu obywatelskiego wygra projekt pt.: "Dotacja na spłatę zadłużenia partii "Nowoczesna".
2018-02-13 08:29:38
Klemens
Dlatego, ze Nowoczesna Petru nie dba o swoja kase bedzie dobrze dbac o kase podatnikow, i ma pomysly jak wykonczyc zwyklych obywateli
2018-02-13 08:29:29
Krakoczako
Nowoczesna widzi w tym podniesienie słupków w sondażach. Zjeżdżajcie mi z tymi Ryśkami. Rzygam tą bandą niedouków. Partia ekonomistów, która nie potrafiła wypełnić papierów i musi zwrócić przez to subwencje chce rządzić Polską... KPINA!
2018-02-13 08:09:42
Hipolit
Powinny mieć możliwość głosowania tylko osoby zameldowane w Szczecinie. Bo w jaki sposób inaczej sprawdzić, że głosuje osoba rzeczywiście związana z naszym miastem.
2018-02-12 17:55:53
miki
Słowik to, a nie skowronek. Ciekawszym tematem będzie to skąd Nowoczesna weźmie środki na kampanię? Musza zwrócić ileś tam milionów, bo mąż pani Pihowicz nie umiał prawidłowo zadbać o budżet partii. Jeśli tak dbają o własne pieniądze, to jak będą dbali o nasze?
2018-02-12 17:45:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”