poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > O jeden strzał za daleko?

O jeden strzał za daleko? [GALERIA]

O jeden strzał za daleko?
Data publikacji: 2017-10-11 17:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:52
Wywietleń: 7861 296166

Na filmie widać, jak na szyi zwierzęcia zaciska pętlę, następnie do niego strzela, a ciało pakuje do worka i wrzuca na tył dostawczaka. Natomiast na nagraniu rozmowy z kobietą, która na ratunek temuż zwierzęciu wezwała miejskie służby - jak chwilę później baje, że jenota przetrzyma, a dopiero podkarmionego „uwolni do natury" w rejonie Doliny Dolnej Odry. Mowa o Ryszardzie Czeraszkiewiczu, tzw. miejskim łowczym Szczecina, którego ostatnia interwencja urosła do rangi skandalu.

Od lat pakiet usług tzw. miejskiego łowczego wiąże się nie tylko z wielkimi pieniędzmi, ale również z ogromnymi kontrowersjami. Środki pochodzą z kasy miasta. Do czasu wniosków Komisji Rewizyjnej oraz postępowania prowadzonego przez komisję ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM, czego pochodną były specjalna uchwała Rady Miasta Szczecina - były pompowane do jednej firmy: LUPAR Ryszarda Czeraszkiewicza. Setki tysięcy złotych rocznie, bez przetargu, przez ok. 15 lat, a to za sprawą grupy urzędników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Dopiero od dwóch lat - także za sprawą społecznego protestu - pakiet usług miejskiego łowczego jest dzielony na części: zwierzyna łowna, chroniona, padła poza pasami drogowymi, odłów dzików. Natomiast wykonawcy wyłaniani bez omijania procedur ustawy o zamówieniach publicznych. Co jednak zasadniczo nie zmieniło sytuacji. Skoro jeszcze w ub. roku firmy mogły wzajemnie się podpierać doświadczeniem, samochodami oraz zapleczem technicznym głównego gracza: LUPARU.

Przełomowa miała się okazać dopiero tegoroczna procedura miejskiego przetargu nieograniczonego pn. „Ograniczenie problemów związanych z dzikimi zwierzętami z terenu miasta Szczecina w latach 2017-2018”. Zarówno w specyfikacji zmówienia, jak i umowach z kontrahentami zapisano bowiem: „Zamawiajaący (w tej roli miasto - przyp. an) zastrzega obowiązek OSOBISTEGO wykonania przez wykonawcę następujących kluczowych części zamówienia: interwencji wymagających udzielenia pomocy zwierzęciu, interwencji wymagających uwolnienia zwierzęcia lub odnęcenia, a też dla części III - odłów redukcyjny dzików, dla IV - zbiórki poza pasem drogowym padłych zwierząt dzikich". Co znaczy, że wykonawca nie może - jak wcześniej - polegać na potencjale podmiotu trzeciego, czyli jego zdolnościach technicznych lub zawodowych, sytuacji finansowej lub ekonomicznej, niezależnie od charakteru łączących go z nim stosunków prawnych.

Tyle teoria, bo w praktyce...

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 października 2017 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO, Ryszard PAKIESER

O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko? O jeden strzał za daleko?

Komentarze

@@aga
Gdzie ty tam widzisz groźby karalne? Jest tylko stwierdzenie, z którym się możesz zgodzić lub nie, prawniku od siedmiu boleści.
2017-10-12 15:51:23
@aga
Sprawdź, ile możesz dostać za groźby karalne. Dziwię się redakcji portalu, że puszcza takie komentarze. Macie za dużo pieniędzy na odszkodowanie?
2017-10-12 11:24:27
Baska
Zapytajcie Kowala on Wam powie, chadza na spacery z wyłączonymi komórkami, taki miejski notabl.
2017-10-11 22:13:36
aga
Takiego sadyste i prymitywa powinno sie odstrzelic .Swiat bylby wolny od padozyta czeraszkiewicza
2017-10-11 21:46:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Henryk Józwa

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie