wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów

Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów

Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy pociągów
Data publikacji: 2018-03-10 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Wywietleń: 3020 317590

Od niedzieli 11 marca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Będzie obowiązywać do 9 czerwca br. Największe zmiany będą dotyczyć podróży pociągami do i z Krakowa, a także przejeżdżającymi przez tę stację.

Zmiana organizacji ruchu w Krakowie będzie obowiązywać od 11 marca do 9 czerwca w godzinach 9.30 – 14.40. Jest spowodowana dobudową torów pomiędzy Krakowem Głównym Towarowym a Rudzicami. W związku z tym pociągi IC: Matejko relacji Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel. Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Szczecin– Przemyśl - Szczecin, pojadą zmienioną trasą, pomijając stacje Kraków Gł. i Kraków Płaszów.

Jak dotrzeć do centrum Krakowa? Pasażerowie podróżujący pociągiem IC Mehoffer relacji Szczecin – Przemyśl, muszą wysiąść na stacji Miechów. Tam będą mogli się przesiąść do innych pociągów PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) i Kolei Małopolskich (oraz pociągu POLREGIO – kurs o 11:49), jadących do stacji Kraków Gł. lub Kraków Płaszów. Pasażerowie tego pociągu, podróżujący dalej, w stronę Przemyśla, pojadą zmienioną trasą przez Nową Hutę.

Z Krakowa do Szczecina

Pasażerowie, którzy z Krakowa wybierają się w podróż w kierunku Szczecina, powinni skorzystać z zastępczych połączeń PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) lub Kolei Małopolskich, dostępnych ze stacji Kraków Gł. lub Kraków Płaszów i dojechać do Miechowa. Tam będą mogli się przesiąść się do pociągów IC: Matejko rel. Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel.i Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Przemyśl – Szczecin. Na stacji Miechów pomiędzy peronami można przejść tunelem podziemnym.

Na przejazdy z kierunku od/do Szczecina bilety będą sprzedawane do/z stacji Miechów. Będą one ważne także na przejazdy innymi pociągami PKP Intercity (z wyjątkiem EIP i EIC) na trasie Miechów – Kraków Główny/Kraków Płaszów lub odwrotnej. Bilety na tym odcinku będą również honorowane we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich (oraz pociągu POLREGIO o 11:49 z Miechowa).
Pasażerowie, którzy wybierają się w podróż z Krakowa w kierunku Rzeszowa i Przemyśla pociągiem IC Mehoffer relacji Szczecin– Przemyśl, powinni skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) na trasie Kraków Główny – Bochnia. Podróżni jadący w kierunku Przemyśla na stacji Bochnia będą mogli się przesiąść do pociągów PKP Intercity.

Aby dotrzeć na przystanek ZKA w Krakowie z peronów dworca Kraków Główny, należy się skierować do tunelu „rowerowego” (jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich) i przejść w kierunku ul. Wita Stwosza. Tam jest przystanek ZKA „Muzeum Armii Krajowej”. Natomiast w Bochni przystanek ZKA znajduje się naprzeciwko dworca PKP, przy ul. Ks. Józefa Poniatowskiego. Można do niego dojść podziemnym tunelem.
Bilety od/do Przemyśla będą wystawiane do/z stacji Bochnia. Zachowają one ważność na przejazdy zastępczą komunikacją autobusową, organizowaną przez Intercity w obie strony na trasie Bochnia – Kraków Gł., jak też innymi pociągami PKP IC (z wyjątkiem EIP) na odcinku Kraków Gł. – Kraków Płaszów lub w odwrotnym kierunku. Bilety na tej trasie będą również honorowane we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich oraz POLREGIO.

Z Przemyśla do Szczecina

Pasażerowie podróżujący pociągami IC: Matejko relacji Przemyśl – Świnoujście, Hetman rel. Przemyśl/Hrubieszów – Szczecin, Mehoffer rel. Przemyśl – Szczecin, pojadą zmienioną trasą przez Nową Hutę, omijając stacje Kraków Gł. i Kraków Płaszów. Pasażerowie tych składów, którzy chcą się dostać do centrum Krakowa, muszą więc wysiąść na stacji Bochnia i przesiąść się do autobusów zastępczej komunikacji.
Po wprowadzeniu 11 marca korekty rozkładu jazdy część innych pociągów PKP Intercity będzie kierowanych objazdem z pominięciem stacji Kraków Gł., ale z zachowaniem obsługi stacji Kraków Płaszów. Zmiana dotyczy pociągów od 11 bm. do 17 kwietnia: IC Barbakan relacji Kraków Płaszów – Szczecin Gł., IC Malczewski rel. Przemyśl Główny – Kołobrzeg, TLK Magnolia rel. Szczecin Główny – Kraków Płaszów.
Podróżnym jadącym do/z Krakowa Gł. bilety będą sprzedawane do/z stacji Kraków Płaszów. Na tym odcinku będą one ważne także w innych pociągach PKP IC (z wyjątkiem EIP) oraz we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich oraz POLREGIO. Bilety nie będą honorowane natomiast w autobusach komunikacji zastępczej uruchamianych przez Koleje Małopolskie.

Bez zmian w obrębie węzła krakowskiego będą kursować pociągi EIP (Pendolino). Szczegółowy wykaz połączeń 11 marca – 17 kwietnia br. oraz 18 kwietnia – 19 czerwca dostępny jest na stronie www.intercity.pl.
Bilety zakupione w kasach lub u konduktora będą zawierać odpowiednią adnotację uprawniającą do przejazdu innymi pociągami oraz zastępczą komunikacją autobusową. Podróżni, którzy kupią bilety w kanałach samoobsługowych, takie poświadczenie otrzymają od konduktora w trakcie kontroli w pociągu. Przy zakupie biletów w kasach oraz przez Internet pasażerowie będą informowani o zmianach w rozkładzie jazdy.

Informacje w internecie i na stacjach

Informacje na temat korekty rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl/pl/zmiana-organizacji-komunikacji-w-krakowie-od-11-marca-2018-r/ . Można je także uzyskać dzwoniąc pod nr infolinii 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto). Informacje są też dostępne na plakatach na dworcach i stacjach oraz na ulotkach rozdawanych w kasach biletowych i pociągach. W czasie wprowadzania i w pierwszym okresie obowiązywania korekty rozkładu jazdy na stacjach: Bochnia, Miechów, Kraków Główny i Kraków Płaszów do dyspozycji pasażerów będą również informatorzy mobilni. Na dworcach i w pociągach będą wygłaszane komunikaty. Na dworcach w Krakowie i Bochni pojawi się oznaczenie dojść do przystanków autobusowej komunikacji zastępczej.

Ponadto skład IC Wawel, kursujący na trasie Kraków Gł. – Szczecin Gł. – Kraków Płaszów, będzie miał dodatkowo postój w Opocznie Płd.
Nadal trwa modernizacja trasy Warszawa - Poznań. Pociągi dalekobieżne kursują zatem przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do stolicy.
Z powodu czasowej przerwy w ruchu na linii Poznań – Piła dwie pary pociągów PKP Intercity, kursujących z Poznania w kierunku Słupska, pojedzie inną trasą. Składy TLK Gwarek 48104/84104 i IC Malczewski 3806/8306 zostaną skierowane przez Krzyż i Stargard.

(mag)

Fot. PKP IC

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie