środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu
Data publikacji: 2019-06-20 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 818 398105

Oddział św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie 15 lat temu zbudowali rodzice dzieci chorych na nowotwory. Nie daliby rady bez pomocy wielu życzliwych ludzi. Powstał jeden z najnowocześniejszych w kraju oddział dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Dzisiaj wymaga już kapitalnego remontu. Rodzice po raz kolejny podjęli się tego trudnego zadania. I ponownie liczą na wsparcie. 

- Jak w każdym domu po 15 latach trzeba zrobić remont - mówi Marzenna Górska, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe. - Już 3 lata temu nagłośniliśmy, że zbieramy na to pieniądze. I przez te 3 lata udało się nam zebrać 80 tys. złotych. Rozpoczęliśmy już prace, chociaż wiemy, że remont parteru będzie nas kosztował około 250 tys. złotych. To nie tylko malowanie i wymiana okien, ale też stwarzanie lepszych warunków do leczenia naszych dzieci.

Potrzebę remontu i modernizacji oddziału potwierdza dr hab. n. med. Tomasz Urasiński, lekarz kierujący Kliniką Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej. 

- Kiedy ten oddział oddano nam do użytku 15 lat temu, był to jeden z najnowocześniejszych oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce - mówi. - Dzisiaj już tych standardów nie spełnia. Wyniki leczenia uległy bardzo wyraźnej poprawie i można powiedzieć śmiało, że co najmniej trzy czwarte dzieci z chorobą nowotworową ma realną szansę na powrót do normalnego życia. Ceną jest niezwykle intensywna chemioterapia. Ona jest ciągle intensyfikowana, a to wiąże się z ryzykiem powikłań, przede wszystkim zakażeń. Zwykły katar dla naszego pacjenta w okresie intensywnego leczenia może być śmiertelnym zakażeniem. Dlatego w pomieszczeniach, w których prowadzimy terapię, potrzebne są systemy filtracji powietrza. Niezależnie od tego, każdy szpital ulega z biegiem czasu kolonizacji bakteryjnej. Tu po prostu potrzebny jest kapitalny remont. Byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, w których bolesne zabiegi u dzieci, takie jak punkcja lędźwiowa, punkcja szpiku, czy badania endoskopowe, wykonywane były, i nadal są, w znieczuleniu ogólnym. A znieczulenie ogólne wymaga szczególnego nadzoru nad pacjentem. Dlatego w ramach tego remontu w oddziale dziennym budujemy tzw. sale intensywnego nadzoru. W nich pacjent po tych zabiegach będzie monitorowany, dopóki nie odzyska w pełni świadomości i będzie mógł wrócić do siebie, na oddział. To wszystko wymaga ogromnych nakładów. 

Wsparcie już płynie z różnych stron. Około 55-65 tys. złotych Stowarzyszenie dostanie (część już dostało) od fundacji, która organizuje akcję "Planet Head Day". Ale nawet z tymi pieniędzmi na remont będzie nieco ponad 100 tys. złotych. A potrzeba co najmniej 250 tys. złotych. Rodzice podkreślają, że w ich organizacji wszyscy pracują społecznie, nikt nie pobiera wynagrodzenia. Każda zebrana złotówka idzie na cel, który wskazuje ofiarodawca. Bez specjalnych dotacji wspierają w różny sposób pacjentów i ich rodziny. Sami gwarantują, że remont zostanie wykonany w terminie i zgodnie z najwyższymi standardami.

- Jestem na budowie codziennie, po kilka razy - mówi Robert Rogowiec, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia. - I mogę powiedzieć, że wyprzedzamy harmonogram (a remont ruszył 3 czerwca, ma potrwać 4 miesiące - red.). Wymieniliśmy całą stolarkę na parterze, wszystkie okna, instalacje. Teraz czas na ściąganie płytek, burzenie ścian...

Każdy, kto zechce i może wesprzeć remont oddziału, może to zrobić wpłacając dobrowolne datki na konto Stowarzyszenia: Pekao SA II O/Szczecin nr 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269 Z dopiskiem: "na remont"

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

 

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Komentarze

były ministrant KK @ 123
Brawo i dziękuję za posta , wiem ,że nie jestem sam w prostowaniu "owieczek" strzyżonych przez "sukienkowych" w koloratkach ...Pozdrawiam !! Może przejrzą na oczy ??
2019-06-20 18:18:20
123
wystarczy co niedziele nie dawac kasy w pewnym miejscu a uzbieraja sie miliardy złotych ,na nowy sprzet,leki itd. bo tam kasa znika a efektow i korzysci dla dajacych , a szpital niech zaklada fundacje i zbiera kase np z1% podatku czy innych darowizn, jak imie swietego mikolaja -to niech panstwo watykan placi
2019-06-20 16:25:33
wdzięczny za opiekę nad synem
Żadne pieniądze nie zrekompensują mojej wdzięczności za wyprowadzenie syna z choroby trzustki przyjmijcie proszę chociaż te 150zł . no tyle mogę ..Pozdrawiam i dziękuję!!
2019-06-20 15:50:02
kibic
Remont stadionu ważniejszy
2019-06-20 15:33:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie