środa, 21 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oderwij się od stołu i obejrzyj... wąskotorówki

Oderwij się od stołu i obejrzyj... wąskotorówki

Oderwij się od stołu i obejrzyj... wąskotorówki
Data publikacji: 2019-04-21 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 1785 387018

Pogoda dopisuje, więc warto wstać od zastawionego stołu i ruszyć w plener. Chociażby do Gryfic, gdzie w świąteczne dni czynna jest Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.

Zalążkiem ekspozycji kolei wąskotorowej był tabor wycofywany z eksploatacji w Pomorskich Kolejach Dojazdowych, głównie z Gryfic, Białogardu i Dobrej Nowogardzkiej, ustawiany już od końca lat 70. XX wieku obok gryfickiego dworca. Cztery parowozy i wagon towarowy z 1899 r. dały początek skansenowi, który został uroczyście otwarty w Dniu Kolejarza, 8 września 1978 roku, na terenie przylegającym do lokomotywowni. Sukcesywnie uzupełniany o kolejne eksponaty, funkcjonował piętnaście lat. Jej stan prawny był bowiem nie do końca określony – teoretycznie był własnością Polskich Kolei Państwowych, praktycznie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (należy do PKP).

Skansen przy ul. Błonie 2 powstał dzięki współpracy Pomorskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie, władz miasta i gminy Gryfice, wojska oraz lokalnej społeczności. Inicjatorem przedsięwzięcia i pierwszym kierownikiem był Zdzisław Kopera, emerytowany kolejarz, długoletni naczelnik stacji Szczecin Port Centralny i Zarządu Kolei Dojazdowych Pomorskiej DOKP.

W latach 1987–1993 na podmokłej łące obok magazynów kolejowych utwardzono plac, położono tory, zbudowano perony i przeniesiono czynną jeszcze obrotnicę. Powstał też tymczasowy budynek wystawowy. Prace finansowane były głównie przez Pomorską DOKP. Część z nich wykonywano podczas czynów społecznych, m.in. doprowadzenie prądu, melioracja gruntów, a nawet projekt (przygotowany przez pracowników Biura Projektów Kolejowych w Szczecinie).

W 1993 r. skansen został przekształcony w Stałą Wystawę Pomorskich Kolei Wąskotorowych, będącą oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Od tego czasu są dwie stałe ekspozycje: Koleje wąskotorowe i regionalne Pomorza Zachodniego 1894–1945 i Koleje dojazdowe Pomorza Zachodniego od 1945 roku. W dwóch salach, na 40 planszach, przedstawiona została historia kolei, ze szczególnym uwzględnieniem całego regionu.

Uzupełnieniem tych prezentacji były modele lokomotyw, wagonów i urządzeń kolejowych, wykonane przez oddział MK w Jeleniej Górze, zabrane z ekspozycji do Warszawy w 2010 r. Natomiast 1 kwietnia tegoż roku obecna Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych została włączona do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Przy peronach stoi kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych, a także urządzenia do obrządzania i naprawy wagonów, obrotnica, urządzenia sygnalizacyjne itp. Prezentowane jest prawie wszystko, co pozostało z taboru obsługującego kiedyś 594 km linii. Zgromadzone obiekty nierozerwalnie wiążą się z Pomorzem Zachodnim i mają unikatowy charakter, gdyż rozstaw torów wynosił tu 1000 mm, podczas gdy na innych wąskotorówkach standardem było 750 mm. Ich historia w znacznej części sięga początku ubiegłego wieku. Niektóre przetrwały dwie wojny światowe, przemiany napędu parowego na spalinowy i elektryczny oraz likwidację kolei dojazdowych.

Wystawa jest czynna w godz. 8-16.

(g)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Grzesiu pełna zgoda
ale zapraszamy do Gryfic nie do Szczecina.
2019-04-21 15:24:16
Grześ
Super pomysł , zapraszamy do Szczecina.
2019-04-21 13:01:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie