piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Okiem pasażerki: Kultura tramwajowa

Okiem pasażerki: Kultura tramwajowa

Okiem pasażerki: Kultura tramwajowa
Data publikacji: 2019-10-24 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-27 08:35
Wywietleń: 6784 424260

Czwartek, tuż po godzinie 13.30. Tramwaj linii numer 2, jadący w kierunku szczecińskiego Niebuszewa wjeżdża na przystanek przy placu Rodła. Pierwszymi drzwiami wysiada kobieta. To znaczy usiłuje wysiąść, bo na jej drodze staje mężczyzna, który bezceremonialnie wpycha się do pojazdu - Proszę pana, jak pan tak może, ja chcę wysiąść. - mówi oburzona kobieta, a wtórują jej pasażerowie. Mężczyzna odpowiada: - To niech pani sobie wysiada, tam są inne drzwi i to nie jedne, a nawet sześć - wskazuje przy tym w głąb tramwaju i otwiera drzwi od pomieszczenia motorniczego - panowie kierownicy tramwaju właśnie się zmieniają na posterunku. Drzwi tarasują przejście, kobieta chce się wycofać do innego wyjścia, ale pasażerowie nie pozwalają.

- Nie, niech pani mu nie daje satysfakcji, musi pani wysiąść tędy.
Tak też się w końcu staje. Jednak w tym czasie do owych nieszczęsnych drzwi zbliżyły się dwie starsze osoby - niepełnosprawna z opiekunem. Zdenerwowany motorniczy nie myślał jednak czekać tych kilkunastu sekund, aż wsiądą. Zamknął im drzwi przed nosem i odjechał. W tramwaju na krótko podniósł się raban: - Jak tak można! - krzyczano - Przecież to chamstwo! Co mu szkodziło kilka sekund poczekać?

Jedna z pasażerek podeszła do motorniczego, żeby z nim porozmawiać...

- I co? I co? Co powiedział? - dopytywano ciekawie - Nic! Włożył słuchawki do uszu i nawet na mnie nie spojrzał. Ale ja tego nie odpuszczę, takich zachowań nie można puszczać płazem, nawet jeśli wszyscy już się do tego przyzwyczailiśmy... Przecież tu zabrakło elementarnej kultury i wrażliwości! Tak być nie może, bo dokąd my dojdziemy z takim zachowaniem?

Odpowiedziała jej cisza. No bo w sumie - co takiego się stało? Tych drzwi do wysiadania jest naprawdę dużo, a niepełnosprawni poczekają na następną "dwójkę"...

Tekst i fot. (lem)

Komentarze

Pawel
Tylko potrafja wcisnac ten dzwonek i dzwonic do uoadlego na wszystko i wszystkich!! Bez mozgi - podjedzie pod sam bok auta, ktore stoi na torowisku i dzwoni mimo tez w swoim lusterku widzi, ze jada auta to co ma zrobic ten na tym torowisku no czeka, a te barany dzwonia i dzwonia Porazka!!!!!
2019-10-27 07:14:22
ZŁY
WYPIEPRZYC Z PRACY ALBO PRZEZ 3 MIESIACE PREMI NIE DAWAC
2019-10-25 15:01:26
Marcel
Mam pytanie do szefostwa ZDITM dlaczego spora grupa motorniczych i kierowców autobusów jeździ że sluchawkami w uszach. Jak to się ma do bezpieczeństwa nas pasażerów. Na koniec opiszę zdarzenie z ubiegłego roku. Wsiadłem na dworcu do autobus nr.75 Wsiadłem na Turzynie. Przez cały ten czas kierowca prowadził autobus jedną ręką. W drugiej trzymał telefon komórkowy przez który rozmawiał.
2019-10-25 14:58:22
Co tu dużo pisać
Jeżeli chodzi o kulturę to bardzo daleko Polakom do zachodnich krajów. Nie tylko w tramwajach czy autobusach ale i na ulicy, sklepach czy pubach.
2019-10-25 14:14:05
Do... ehh-a z godz. 08:04:46
A Wy macie we lbach "pewne luki"... !! Ta "KasiaPiS" to widac od razu "PO jej" stylu i bledach w komentarzu... ze jest Faceto-Kasia z Lewactwa !!!
2019-10-25 11:04:37
Hejterka
Ja często spotykam się z tym, że autobus nr 60 w godzinach popołudniowych jest bardzo często spóźniony kilka a nawet kilkanaście minut. Osoby, które wiedza jak wyglada sytuacja na tej trasie w godzinach szczytu to zrozumieją ale starsze osoby nieraz potrafią krzyczeć czy obrażać między sobą kierowcę jakby to była jego wina, że są korki i to niemałe. Słowa jakie padają są straszne.. czasami kierowcy owszem są bardzo nieuprzejmi ale na szczęście ja trafiam na tych sympatycznych
2019-10-25 09:36:41
ehh
pisowce to jednak straszne tłuki, czego najlepszym przykładem jest KasiaPiS
2019-10-25 08:04:46
Gość
Jeżdżę codziennie tramwajami i wierzcie mi, chamstwo prezentuje jedna i druga strona.Motorniczy ,który na pętli spokojnie siedzi w ciepłej kabinie oddalonej od przystanku nie zważając na marznących pasażerów( nagminne na pętli Potulicka) i pasażerowie,którzy nie podziēkują,gdy motorniczy widząc ich dobiegających do przystanku,zaczeka na spóźnialskich.Kultura języka to również temat rzeka.Pasażerowie toczący dyskusje między sobą ubarwiane kwiecistymi przerywnikami,ale i kierujący pojazdami prowadzący głośne rozmowy przez telefon używający nie mniej owych przerywników.Zjawisko chamstwa w środkach komunikacji miejskiej.....Sorry,takie mamy społeczeństwo.
2019-10-25 07:10:02
kto.
ja by tramwaj czy autobus miał czekać na wszystkich dobiegających (dochodzących ) to by nigdy z przystanku nie ruszył i wtedy też podniósł by się raban bo dlaczego tyle stoimy i nie jedziemy. każde sekundy oczekiwania na kogoś to możliwość nie zdążenia do pracy, szkoły itd.
2019-10-25 01:14:18
Propozycja...
A moze warto przy co drugich drzwiach: tak na zewnetrzej jak i wewnetrzej stronie Tramwajow i Autobusow napisac: Wejscie... lub Wyjscie... nim Ludzie sie Naucza !/!
2019-10-24 21:54:10
Do... prowokujacej KasiPO (PiS)
A nie PO-winno byc: 1) Nie bede nim wiecej jezdzila 2) na wlasnej skorze 3) brak pasazerow 4) jazda pustym tramwajem = 4 x !
2019-10-24 21:43:58
@KasiaPiS - na której klasie zakończyłaś edukację?
ten partyjny skrót przy twoim imieniu tłumaczy wszystko.
2019-10-24 21:07:10
Gh
Siwy facet prowadzący 2. Chamstwo do potęgi.
2019-10-24 21:05:39
ci którzy nabrali się na prowokacje "KasiaPiS"
zapewne stawiali na karcie wyborczej krzyżyk obok loga komitetu wyborczego KO... Osoba która użyła nicka "KasiaPiS" celowo popełniła rażące błędy ortograficzne by w ten sposób deprecjonować potencjalnych wyborców PiS - stereotyp wyborcy PiS który powinien być prymitywny, niewykształcony z jednej strony poprawia waszą samoocenę a z drugiej strony ułatwia wam zwyczajnie posługiwanie się mowa nienawiści. Tak właśnie wygląda dzielenie Polaków - subtelnie, w białych rękawiczkach - ci którzy dzielą Polaków sprawnie wami manipulują...
2019-10-24 20:48:22
Jak widze, ze jest zmiana
motorniczych, to nie wysiadam przednimi drzwiami.
2019-10-24 20:46:37
Ola
Kozak bo kobieta wychodziła, gdyby to był jakiś osiłek to za takie teksty wyleciał by razem z drzwiami. Każde oznaki buractwa trzeba deptać!
2019-10-24 20:07:06
Babcia
Pusty tramwaj to luz bo nikt nie buczy
2019-10-24 20:03:23
do KasiaPiS
Akurat pusty tramwaj to tylko przyjemność jazdy ;P
2019-10-24 19:15:49
Kkk
Dno to napewno nie był obcokrajowiec naszemu bydlu przewraca się w głowie wywalić palanta.na zbita mordę to reszta.się.nauczy
2019-10-24 18:46:16
PaKo
Do KasiaPiS: 1. Motorniczy nie jest przypisany na stałe do jednego pojazdu, 2. Koniecznie weź lekcje języka polskiego w zakresie ortografii bo mi oczy wypaliło, 3. Nie pozdrawiam motorniczEGO bez kultury i empatii.
2019-10-24 18:42:50
do KasiaPiS
Brawo TY!!!!
2019-10-24 18:41:57
Nototego
@ humback- dziwny sposob myslenia....A dla pani,ktora naglosnila sprawe- wyrazy szacunku:).
2019-10-24 18:20:28
no tak
a co uważasz że kultura Jest uzależniona od zarobków ???
2019-10-24 16:51:15
KasiaPiS
Podajcie numer boczny tego tranwaju. Nie będę nim więcej jeździć. Niech motorniczy na własnej skurze poczuje co to znaczy brak pasarzerów i jazda pustym tranwajem