czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie

Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie [GALERIA]

Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie
Data publikacji: 2019-04-23 13:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 1733 387235

"Godność, wolność, edukacja", "Oczekujemy, że będziemy traktowani poważnie i że rząd wykaże się otwartą postawą w edukacji" - takie hasła padły podczas wtorkowej manifestacji wspierającej strajkujących nauczycieli. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zachodniopomorski Oświatowy Komitet Strajkowy.

- Zachodniopomorski Oświatowy Komitet Strajkowy zawiązał się w zeszły wtorek po debatach o edukacji. Odbyły się one z inicjatywy nauczycielki Mirosławy Majzel. Czekamy na Mirkę, która z tego wszystkiego wylądowała u kardiologa - przekazała jedna z organizatorek manifestacji.

Manifestację rozpoczęło wspólne odśpiewania utworu "Wolność" Chłopców z Placu Broni. Nauczyciele sprzeciwiają się przede wszystkim temu, że odbiera im się godność zawodu. 

- Wszyscy mówią, że każdy strajk ma swoją dynamikę. Jeżeli tak, to nasz strajk właśnie dostał dodatkowy zastrzyk energii - mówiła pani Joanna, łączniczka Zachodniopomorskiego Oświatowego Komitetu Strajkowego z Ogólnopolskim Międzyszkolnym Komitetem Strajkowym. - Kilka dni temu powstał Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Jest w nas siła, ponieważ przedstawiciele naszych szkół mogą dotrzeć do rządzących. Mogą wyrazić zdanie osób, które strajkują, a nie są zrzeszone w żadnym związku zawodowym. Tylko teraz mamy możliwość realnie wpłynąć na to, jak wygląda oświata i jak jest postrzegany nauczyciel. Nie wierzmy w to, że nasza siła wygasa. 

Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zrzesza przedstawicieli największych miast oraz regionów. Z przekazanych podczas manifestacji informacji wiadomo, że przystąpiło do niego ponad 20 miast, a czterej przedstawiciele Komitetu wzięło udział w dzisiejszych rozmowach w Centrum Dialogu w Warszawie.

- Nie boimy się mówić głośno czego dotyczy ten protest. To przede wszystkim godność w sferze płac, ale również godność w traktowaniu nas przez ministerialnych pracowników.

Oprócz organizatorów głos zabrali nauczyciele oraz uczniowie.

- To my naszym protestem uczymy dzisiaj naszą młodzież demokracji, ponieważ demokracja jest w nas. Niszcząc oświatę, niszczymy naród. Pamiętajcie o tym. To jest nasz oddolny apolityczny protest. Nie jesteśmy związani z nikim innym. Godność nauczyciela to godność ucznia i rodzica i musimy o tym pamiętać - mówił pan Jerzy, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie.

(KaNa)

Fot. Ryszard PAKIESER

Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie Oświatowy Komitet Strajkowy: Negocjujcie, nie żartujcie

Komentarze

trohan
Dzieciaczku Haniu -to ministerstwo oświaty odpowiada za oświatę, a nie nauczyciele. Nie rozumiesz zasad -to nie dyskutuj. Nauczyciele wykonują i realizują program ministerstwa, np. muszą uczyć się wierszyka o świętym Jarosławie. Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,” „Ty , który od nowa polską godność wskrzeszasz,” „Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,” „To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.” „Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski,”
2019-04-25 12:18:04
Hania
Uczniowie przejdą jednak matury! Brawo prawdziwi nauczyciele co się dali podpuścić politykierom. Teraz walczcie o kształt oświaty przy okrągłym stole. Nie odpuszczajcie i szukajcie najlepszych rozwiązań, rząd musi się do nich zastosować
2019-04-25 07:08:32
Troska o oświatę
Niech nienawiść wyparuje z serc nauczycieli którzy porzucili uczniów. Przecież można się porozumieć w duchu tolerancji przy Okrągłym Stole. Życie nie jest po to by brać.
2019-04-25 06:15:54
Na stadionie
Na stadionie to się kopie piłkę. Kłamca morawiecki chce wasze pesele i poglądy spisane przy wejściówce, żeby potem mobingować i wywalić was z roboty. ZNP ma rację niech się szmaci na stadionie kto inny, może kolejarski duda z Solidarności ten od ładnych chłopców maszynistów ? Zauważyliście jak wystawił prokse żeby siebie chronić? Tak ! kolejarski Duda dobry na przedstawienie stadionowe .
2019-04-24 20:39:10
Jarun
Kto by was Internetowych pisowatych trollów słuchał czy czytał? Tyle waszego, co poujadacie.
2019-04-24 18:05:28
poczucie humoru strajkujących
Niech mnie piorun strzeli w prącie jestem przebrany za krowę w kącie.- cytat z radosnej twórczości, pardon tfórczoźci Buahhhha buahahhha. Uczniowie to widzą i słyszą, rodzice to samo. Za głowę się łapią : czy jest w oświacie wystarczająco lekarzy?
2019-04-24 16:06:59
W tym tkwi problem
Obecna władza, nie ma poczucia humoru. Gwarantuję.
2019-04-24 15:26:42
ZNP wymięka
Pan Adam Zygmunt apeluje o klasyfikację maturzystów.Apeluje. Umywają ręce
2019-04-24 15:25:08
Pani od chemii
ZNP nie chodzi tyle o podwyżki co o fale protestów.
2019-04-24 13:59:23
Dla PO-rownania...
A jak czesto i jak "wysokie po-dwyzki" dostawali przez 70 lat w latach 1945-2015 ?? Czyzby za kazdym razem "Wieksze jak 15 % "...??
2019-04-24 11:50:07
Gosia
Na co czeka rzad? Przeciez to proba obalenia rzadu przez obce sily a nauczyciele dali sie podpuscic. Tylko maturzystow i uczniow szkoda. Ale strajkerzy sie o nic nie martwia A to zle bo za strajk nikt nie zaplaci nawet ci z Kremla
2019-04-24 11:45:28
Odezwa... do Stolarzy !
Jak Im nie pasuje Okragly Stol i odwracaja jeszcze "Kota ogonem"... to zrobic Im szybko "Kwadratowy czy Owalny" lub w ksztalcie "wschodniej Gwiazdy" ???
2019-04-24 11:44:00
gość
Rozwiązać formalnie strajkujące szkoły i zwolnić strajkujących nauczycieli. Na ich miejsce utworzyć nowe szkoły, w których dyrektorzy zatrudnią młodych chetnych do pracy nauczycieli na kontraktach bez żadnej karty nauczyciela .
2019-04-24 10:33:26
Strajk is over
Albo obowiazki wobec uczniow albo brak pensji.
2019-04-24 10:17:13
Ciekswy
Kiedy sie dowiemy o przystapieniu zachodniopomorskich nauczycieli do rozmow okraglego stolu?
2019-04-24 10:12:26
ciekawy
ciekawe ile placa za te obelzywe komentarze
2019-04-24 09:29:26
rodzice
Prosimy Was przystąpcie do rozmów nie bierzcie na zakładników uczniów
2019-04-24 07:40:42
matury to obowiązek
Strajk strajkiem ale kto zapłaci za pozwy za nieprzeprowadzenie matur?
2019-04-24 06:46:41
Inne... Zawody i Wyksztalcenia
I czy 15 % Wam sie nalezy... to Nie tylko od Was zalezy... ?/!!!!!!!!!
2019-04-24 00:54:07
Do... PrO-testuja-cych
I w ten s-PO-sob... Nie rozwalicie juz Obecnej R.P. i "dla przy-PO-mnienia" lata: 1956, 1968, 1970/71, 1978, 1980-81...89/90 - gdzie o dniu 25.10.2015 roku juz "nie wspomne" !!!
2019-04-24 00:29:27
do zako
dobrze mówisz - odpowiednio wykształcony... niestety w PL nauczycielami zostaje spęd miernot po studiach gdzie wiatr hula, języków uczą Ci co sami ledwo dukają, informatyki Pan Janusz po technikum o profilu informatycznym itd itp... Ktoś odpowiednio wykształcony nie krzyczy DAJCIE MI WIĘCEJ KASY, tylko o niego walczą i odpowiednio go wynagradzają
2019-04-23 22:28:54
Viola, ty na marginesie tkwisz już od dawna
Biedna jesteś.
2019-04-23 21:28:05
Obywatel
Nauczyciele walczą o dobrą szkołę,godność swoją i uczniów. We wrześniu zobaczycie o której będą kończyć lekcje nasze dzieci - ofiary deformy edukacji.
2019-04-23 21:13:10
@on
Obrażanie innych i jeszcze za darmo ... jak nazwiesz ? Patologia - czyli stan w Twoim wypadku - kto wie - może już chorobowy ?
2019-04-23 21:06:43
@Zako
Znane z komuny tzw. nakazy pracy już nie obowiązują, można zmienić prace i zarabiać więcej. Jest jednak jeden warunek: trzeba pracowac 40 godzin w tygodniu no i trzeba coś umieć, na czymś się znać....
2019-04-23 20:47:26
@zako
Nie wiem jak to u was jest z umiejętnością liczenia ale nie wykształciliśmy w tym systemie oświaty żadnego noblisty z matematyki. No to więc przykłady z życia , na tych łamach nauczycielka powiedziała że ma 3900 na rękę plus 20% wysługi. To daje 4680 zł, od rządu tego kraju przyznana została podwyżka 15% co daje 5382 zł. To wszystko za 18 godzinny tydzień pracy, wolne w ferie i tzw. długie weekendy , wolne soboty, wolne niedziele, wolne święta i wreszcie clou - płatne wolne wakacje. Może to jest nieprzeciętnie wysokie wynagrodzenie ale do takiego przyznała się nauczycielka na strajku. Weźcie się wy ogarnijcie.
2019-04-23 20:30:49
on
Nie ma co się przejmować wiekszość kometujących to patologia pisowska bez szkoły, pis im płaci oni komentują...
2019-04-23 20:02:10
Rodzice czekają na maturzystów
Bardzo prosimy jaśnie państwa nauczycieli żeby wystawili oceny dla maturzystów.Tylko i o tylko o to prosimy. Resztę walki z PiS zostawcie dla siebie. Uwierzcie , że są ludzie których polityka nie interesuje. Oczywiście jesteśmy za podwyżkami dla nauczycieli tylko w połączeniu ze zwiększeniem pensum.
2019-04-23 19:17:15
Zako
W poniższych komentarzach widać jak rząd, partia rządząca i jej propaganda uczy 'szacunku' do nauczycieli i innych niepodobających się im ludzi. Informacje podawane w komentarzach są w większości wielkim kłamstwem - ciekawe skąd wziętym. Nauczyciele walczą o godne wynagrodzenie. Dzisiejsze wynagrodzenie zasadnicze netto nauczyciela stażysty to 1835 zł (średnie: 2188); kontraktowego - 1885 zł (średnie: 2421). Kto odpowiednio wykształcony będzie chciał za takie pieniądze pracować? To nie nauczyciele wzięli za zakładników uczniów, tylko rząd nimi walczy z nauczycielami.
2019-04-23 18:49:17
Viola
Precz z tym marginesem podszywającym się pod nauczycieli.
2019-04-23 18:42:45
Negocjujcie nie żartujcie!
Dlaczego wycofujecie się z Oświatowego Okrągłego Stołu? Nie podchodzicie poważnie do negocjacji w sprawie reformy oświaty. Rodzice i uczniowie nie mają dobrego zdania o waszym szantażu. Więcej pracy własnej mniej kawusi w pokojach nauczycielskich.
2019-04-23 18:23:54
Puti N.
Jestem z Wami !
2019-04-23 18:12:39
marcepanka
jak słyszę o tych nauczycielach o tej ich godności i o tym jak im źle i jacy oni to biedni to mi się chce wymiotować
2019-04-23 18:12:27
Pilnujcie się z miejscami pracy
W Szczecinie będzie krucho na rynku pracy jak zmniejszą liczbę nauczycieli po zwiększeniu pensum. Zobaczcie że już kadra z Uniwersytetu szykuje się na nowe miejsca pracy w Centrach Logistycznych Biedronka i Lidl Reforma szkolnictwa wyższego wprowadza nowy system oceny uczelni - od niego zależy, czy Uniwersytet Szczeciński zachowa status uniwersytetu. Między innymi o tym rozmawiano podczas spotkania „Zasady ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek – kryteria i procedury, uwagi praktyczne” zorganizowanego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US. - To problem niezmiernie ważny - stwierdził prof. Jacek Styszyński, prorektor US ds. kształcenia. - Od tego, jak dyscypliny zostaną ocenione, zależy wiele spraw, między innymi to, czy zachowamy nazwę "uniwersytet", uprawnienia do prowadzenia kierunków i decydowania o kształceniu bez zgody ministerstwa, i również wysokość subwencji. Od tego problemu zaczyna się wszystko. Dr Jarosław Woźniak z Instytutu Matematyki US, który przygotował wystąpienie na temat nowych regulacji, przekonywał, że zasady oceny wprowadzone przez resort nauki są zasadami uwzględniającymi pewne parametry a inne nie. J. Woźniak przypomniał, że kryteria oceny dyscyplin są trzy: poziom naukowy (czyli publikacje), efekty finansowe (czyli granty) oraz wpływ na otoczenie społeczno - gospodarcze. To pierwsze kryterium jest najważniejsze. - Bierzemy pod uwagę osiągnięcia wszystkich pracowników, a nie wybranych. Do tej pory można było w pewnym sensie, brzydko mówiąc, trochę kombinować, kogoś poprosić, żeby nie podpisywał oświadczenia, kogoś poprosić, żeby podpisał, mimo że nie bardzo pracuje, i dało się wpływać na listę osób, których osiągnięcia się podsumowuje. Teraz tak się nie da, przynajmniej teoretycznie - przyznawał naukowiec. - Wpływ pracowników mało publikujących na wynik końcowy jest teraz znaczący. Niezdyscyplinowanie jednego pracownika będzie miało katastrofalny wpływ na wyniki całej dyscypliny
2019-04-23 17:53:22
Cytując premier "brochę" - Szydło
To im się należy !!
2019-04-23 17:44:56
gość
za 13.5 godziny pracy tygodniowo 8000 tysiecy złotych ? Brawo Wy
2019-04-23 17:34:59
Dość tej żenady!
Do roboty, obiboki! A jak się nie podoba, to zmienić zawód.
2019-04-23 17:31:58
Nie dajcie się manipulować
Patrzcie uważnie na ręce tych co wam suflują z partyjnych siedzib. Nie igrajcie z losem naszych dzieci. Nauczycielom należą się podwyżki
2019-04-23 17:31:03
Broniarze
Kiedy nasze dzieci przestaną być zakładnikami politycznych aspiracji waszych liderów?
2019-04-23 17:01:41
brak logiki
Zorganizowali manifestację by wesprzeć nauczycieli. Kto zorganizował związek strajkujacych nauczycieli. Sami siebie wspieracie???? Nie macie społecznego poparcia z kilku podstawowych względów. Po pierwsze primo - kiepsko uczycie co widać po kolejnych rocznikach słabo wyedukowanych uczniów. Po drugie primo - prowadzicie polityczny strajk ręka w rękę ze skompromitowanymi politykami, po trzecie primo- wzięliście na zakładników niewinnych uczniów, po czwarte primo - dostaliście pieniądze już na teraz i na przyszłość i kłamiecie że nie dostaliście pieniędzy, po piąte primo - musiecie więcej godzin spędzić przy tablicy.
2019-04-23 16:58:54
bielik
Nauczyciele krzyczą "godność". W rzeczywistości słyszę tylko rozmowę o podwyżce. Zatem chodzi im nie o godność a o ... kasę. Rząd im daje 400-500 zł podwyżki, ale oni chcą 1000 .
2019-04-23 16:55:27
Uczuć młodzież, a nie strajkować!
Myślałem, że nauczyciele mają więcej oleju!
2019-04-23 16:44:02
Weger
Dla mnie rząd PiS jest całkowicie skomplikowany. Trzeci tydzień nie zapewniają edukacji naszym dzieciom
2019-04-23 16:40:59
obserwator
na wycieczki do szczecina i warszawy ćmoki jeżdżą a uczyc to nie łaska???????????????
2019-04-23 16:14:40
pat
Brawo! Murem za nauczycielami!
2019-04-23 16:03:22
cdn
Co najmniej 50 proc nauczycieli jest z przypadku bo do niczego innego sie nie nadaja.To jest strajk polityczny sterowany przez ,,grzegorza zniszcze -kpt.schetino''Komuch broniarz,zomowiec guz sa tylko wykonawcami polecen wydawanych przez targowice.Coraz wiecej ludzi juz o tym wie.,bo nie oglada tvn/tusk vision network/ i nie czyta szmatlawca jakaly.
2019-04-23 15:44:13
Nie kłamać bo to grzech
Nie piszcie na transparentach, że walczycie o godność bo walczycie o SZMAL !!!! taka jest prawda i miejcie odwagę otwarcie się do tego przyznać. Przecież nie ma przymusu bycia nauczycielem. Za mało zarabiasz? zmień prace, zawód i nie wciskaj kitu o godności.
2019-04-23 15:31:10
Nuda
I jeszcze raz nuda.
2019-04-23 14:32:22
rogal
Taka ładna pogoda dzisiaj, ale nie ma zlituj, przecież nie wyjdę sobie na miasto po 3 godzinach pracy jak to mają nauczyciele w zwyczaju bo to niepoważne.
2019-04-23 14:30:47
Manifestaja antyPiSu
Można zrozumieć ze nie lubicie PiS i chcecie zlikwidowania CBA IPN Urzędu Wojewódzkiego i tak dalej. Nikt by nie był zadowolony też jak by się wydało że do budżetu ktoś nie pobrał 300 mld zł i się denerwują niektórzy że o tym się mówi. Ale nie mieszajcie do tego szkolnictwa, oświaty a przede wszystkim naszych dzieci. Nie chcecie PiS to idźcie na wybory i wybierzcie PO. Ale nie kosztem naszych dzieci. Szkoła powinna być wolna od polityki. Dzieci powinny się uczyć i zdawać egzaminy w tym najbliższy maturalny.My chcemy jak najlepszej edukacji dla naszych dzieci a nie polityki
2019-04-23 14:29:53
mieszkaniec
zdjęcia uśmiechniętych uczestników tego cyrku mówi samo za siebie.kogo chcecie oszukać? nas rodziców i nasze dzieci? nikt Wam nie broni dorobić poza szkołą skoro tak mało zarabiacie,ale Wam się po ludzku nie chce.tak Was rozleniwiła komuna,a tych co nie żyli w tamtych czasach szybko nauczyliście lenistwa i braku odpowiedzialności za pracę.
2019-04-23 14:10:46
kibic
jak szanować ludzi,którzy nie szanują naszych dzieci i nas rodziców?! oni mają czelność walczyć o godność????
2019-04-23 14:05:55
John_brito12
G....o dostaniecie a jak rządowi się nie pali do spotkania to znaczy że mają dla was niespodziankę i jak nie pójdziecie w końcu do roboty to wylądujecie faktycznie jak teraz na ulicy.Miłego spacerku nieroby
2019-04-23 13:56:00
KOD
KOD jest z Wami rozwalmy ten pisowski rząd to ostatnia szansa na rozmontowanie pisowskiej machiny
2019-04-23 13:45:53
gośc
To wy nie żartujcie. 8000 zł penscji za 18x45 minut =13,5 godzin pracy w tygodniu ? Lepszego żartu dawno nie słyszałem
2019-04-23 13:45:35
Tak naprawdę walczą o LBQT
Autorzy raportu nie kryją, że Związek Nauczycieli Polskich powinien ruszyć się zza biurek i włączyć się w realizację postępowych postulatów lewicowych organizacji. W niedługim czasie Związek Nauczycielstwa Polskiego wsparł lewackie pomysły szkolnej demoralizacji. Publikację wydaną przez Kampanię Przeciw Homofobii pt. „Lekcja równości” objął patronatem Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz pisma branżowe: „Głos Nauczycielski”, „Głos Pedagogiczny”, „Mentor – magazyn nauczyciela”. Związek Nauczycielstwa Polskiego szybko zaczął spełniać pokładane w nim oczekiwania neomarksistów. Wszedł chętnie w „Tęczowe Piątki”, odbywające się co roku w ostatni piątek października. Akcję promował ochoczo „Głos Nauczycielski”: „Tęczowy Piątek to świetna okazja, aby pokazać młodzieży szkolnej, a w szczególności młodzieży LGBTQI, że szkoła to miejsce, gdzie wszyscy powinni być otoczeni szacunkiem i opieką, niezależnie od tego, jakiej są orientacji i jaką mają tożsamość płciową. Ta akcja to też szansa na to, aby pokazać silne wsparcie młodzieży LGBTQI” „Głos Nauczycielski” postawił na promocję LGBTQI także wyróżniając swoich nauczycieli. W ubiegłorocznym plebiscycie Nauczyciel Roku zwyciężył Przemysław Staroń z II LO w Sopocie. Podczas swojego uroczystego wystąpienia, przedstawił zebranym partnera, po czym mówiło o różdżce i miłości, która jest najważniejsza na świecie.
2019-04-23 13:35:33
Brawo
Kiedy widzę te roześmiane twarze pełne wolności i godności cieszy się moje serce. Że można tak wiosennie i promiennie sobie chodzić ulicami naszego miasta. Tak oddycha wolność, tak oddycha demokracja, tak oddychają wykrzykniki i tak oddychają transparenty wołające do rządy by dał nam pieniędzy.
2019-04-23 13:27:21
antykomuniści
Pytanie do Pani Mirki i tych co reprezentują Zachodniopomorski Oświatowy Komitet Strajkowy. Kiedy podacie przedstawicieli zachodniopomorskiego na Oświatowy Okrągły Stół w Warszawie 26 kwietnia 2019 r.
2019-04-23 13:25:10
Elza
Ile osób wzięło udział w tym proteście? Ilu nauczycieli, rodziców? Zamieszczone zdjęcia wskazują, że nie była to duża grupa.Gdzie reszta strajkujących belfrów (jest ich w Szczecinie kilka tysięcy)? Czy wypowiedziano się także na temat maturzystów oraz trudnej sytuacji rodziców i dzieci?
2019-04-23 13:22:57
Rodzice witają
Witamy tych co porzucili uczniów i rodziców. Godność w sferze płac dotyczy całego społeczeństwa. Rodzice będą bacznie obserwować co się wyrabia w trakcie tzw. rotacyjnego strajku. Maturzyści też oczekują że nauczyciele uszanują ich godność