środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pacjent na wagarach

Pacjent na wagarach

Pacjent na wagarach
Data publikacji: 2018-01-12 06:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:33
Wywietleń: 1727 309136

Nawet 20 procent pacjentów nie stawia się na zaplanowane konsultacje lub zabiegi u specjalistów. Poradnie i szpitale z tego powodu tracą każdego miesiąca tysiące złotych. A chorzy muszą czekać w jeszcze dłuższych kolejkach. System jest praktycznie bezradny. Niektóre poradnie telefonicznie przypominają pacjentom o umówionych wizytach. Ale i to nie odnosi spodziewanego efektu.

Praktycznie w każdej poradni i szpitalu przyznają, że problem z opuszczaniem przez pacjentów zaplanowanych konsultacji czy zabiegów jest dotkliwy. Wprawdzie zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „w przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy (…) lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę”. Ale…

– Mimo iż taki przepis istnieje, w praktyce nie jest przestrzegany – przyznaje dr n. med. Joanna Woźnicka, rzeczniczka prasowa szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. – Konsekwencją tego stanu rzeczy są wymierne straty finansowe, bowiem każda nieodwołana wizyta to czas stracony bezpowrotnie. Wystarczy, że na wizytę nie stawi się trzech pacjentów dziennie, a placówka straci miesięcznie nawet 9000 – 12 000 zł. W skali roku szacunkowo nie dochodzi do ponad 25 tys. umówionych wizyt.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 stycznia 2018 r.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

cała nadzieja w eutanazji
@Boger W Szwecji, kiedy wyłączają prąd, w całym rejonie wyłączenia dzwonią telefony i automatycznie podawana jest przyczyna wyłączenia oraz godzina ponownego włączenia. Do lekarza można zarejestrować się przez internet i nie ma wieloletnich oczekiwań na wizytę u specjalisty. W Polsce za NIEPRZYJŚCIE na umówioną każdą wizytę do lekarza kara wynosiłaby zapewne 500 zł. Oczywiście nic by się nie zmieniło. W przychodniach nadal brakowałoby szatni i panowałby gęsty zaduch.
2018-01-13 14:24:08
Śmierdzące przychodnie - zwyczaje z PRL ?
za takie wizyty w zatłoczonych obskurnych przychodniach i szpitalach z cuchnącymi WC, a nawet braku miejsca do siedzenia(sic!) w poczekalniach. Gdzie ci dyrektorzy i lekarze mają oczy? to Poradnie powinny zwracać koszty podróży w razie braku lekarza lub opóźnienia terminu. do rejestracji można czasem dzwonić i pół dnia zanim ktoś odbierze. umawianie wizyt na określoną porę to często fikcja bo i tak czeka się jeszcze dodatkowo godzinę lub dwie. NIECH ZACZNĄ NAJPIERW OD SIEBIE (poradnie). jeszcze jedno: często po godz.16 trudno skorzystać z jakiejkolwiek porady lekarskiej.
2018-01-12 15:40:42
Boger
W Szwecji za nie przyjście na umówioną każdą wizytę do lekarza wynosi 250 SEK, czyli ok. 130 zł. U nas tez tak powinno być !
2018-01-12 14:19:35
!!!!!!!
Niezdyscyplinowani pacjenci to pewnie ci sami, którzy za Gierka żarli tyle mięsa, że ustrój upadł. Należy wprowadzić talony na usługi medyczne i pobierać je już przy rejestracji. Niech symulanci nabiorą szacunku dla kasty medycznej!
2018-01-12 13:31:24
reformator
Brać wysoką kaucję przy rejestracji i przypier....lać symulantom ile się da, do skutku, aż stracą ochotę, żeby chorować.
2018-01-12 13:16:50
radykał
Takich niezdyscyplinowanych pacjentów należałoby karać, w ostateczności niewystawieniem aktu zgonu. Niech ch....je nadal płacą podatki, a nawet alimenty.
2018-01-12 13:09:38
o
jakie straty? wielu uratowano przez to życie bo pożyli trochę dłużej i umarli zdrowsi nie nakręcając koniunktury lobby farmaceutycznemu. wszystkiemu winna niska kultura personelu..tak bez herbatki czy kawki w oczekiwaniu na specjalistę. przy każdej rejestracji powinno być jak w SPA z muzyką relaksacyjną. ja tam lubię siedzieć w kolejce i czekać. ile to ciekawych rzeczy człowiek się dowie. czemu w rejestratorniach nie ma młodych smukłych blondynek tylko same stare pudła? za co te składki do NFZ pobierają?
2018-01-12 12:43:12
Sylwia
Wręczodwrotnie. Mnóstwo lekarzy nie pojawia się w szpitalnych przychodniach, powód banalny lekarz w tym samym czasie pracuje prywatnie. Tak naciąga się NFZ i ciągnie kasę za rzekome przyjęcie pacjentów, ktorzy nie widzieli lekarza na oczy w danym dniu. Pisać skargi do NFZ, jak lekarz nie przyjdzie lub spóźnia się 3 lub 4 godziny. Tylko wtedy NFZ nie zapłaci za wykonaną usługę. Bierni pacjenci są naciągania raz na NFZ i straty koszty dojazu plus znowu wizyta w odleglym czasie. Dyrektorzy szpitala kryją lekarzy, oedynatorów naciągaczy. Jedynie NFZ może im nie zapłacić jak nausze pacjenci złoszą oszustwo niestawienictwa w pracy lekarzunia.
2018-01-12 12:21:09
M
Rada gratis, w wielu krajach 'Niemcy,Czechy" przy zapisach na pierwszą wizytę pobiera się drobną opłatę ryczałtową np. 5 euro. Po wprowadzeniu opłat liczba osób zapisanych do specjalistów spadła nawet do 20%. Ilość "klubów dyskusyjnych" w przychodniach spadła bo trzeba płacić, a terminów zapłaconych się pilnuje.
2018-01-12 10:00:06
abc
@Magda: proszę cię ,jak ktoś nie wie kiedy ma wizytę to niech sobie kupi kalendarz książkowy i czerwony pisak, przypomnienia są w prywatnych przychodniach np smsem lub mailem
2018-01-12 09:04:15
abc
Wprowadzić karę np 500zł za nie pojawienie sie lub nie odwolanie kilka dni przed i po problemie. @Alt:A jak myślisz skąd są takie problemy ?właśnie przez ten januszariat który nie przychodzi na wizyty albo przychodzi do lekarza z błachym problemem i blokuje kolejke, wielu starszych ludzi nie ma co z czasem zrobic wiec chodzi caly dzien po lekarzach,pocztach,bankach i stad masz wszedzie takie opoznienia ,z internetu nie korzystaja, a wiele przychodni np w mswia ma elektroniczna rejesteracje.
2018-01-12 09:03:20
Magda
W dzisiejszych czasach powinno się dzwonić do Pacjenta z przypomnieniem. Zapisujesz się rok lub 2 wcześniej.... Pracowałam na rejestracji niekiedy Pacjent po prostu umiera. Ale to powinno dzialac w 2 strony. Tata czekal na wizyte do ortopedy, pojechal kilkanaście kilometrów, wydał pieniądze na autobusy....okazało się że już ten doktor nie przyjmuje w tym miejscu i zapisują na inny termin do innego lekarza. Oczywiście znowu trzeba czekać rok.....
2018-01-12 08:55:00
Alt
Należałoby zacząć od tego że pani rejestratorki często są na wagarach. Spróbujcie dodzwonić się do specjalisty albo do przychodni i zarejestrować. Rano albo telefon jest zajęty albo nie odbierają.Tym się najpierw trzeba zająć
2018-01-12 07:18:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy