piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o Holocauście

Pamięć o Holocauście

Pamięć o Holocauście
Data publikacji: 2018-02-13 17:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:47
Wywietleń: 839 313993

Przy tablicy, upamiętniającej szczecińską synagogę, spaloną przez nazistów w 1938 r., uczczono we wtorek pamięć szczecińskich i pomorskich Żydów, deportowanych 13 lutego 1940 r. do Generalnej Guberni. Niemal wszyscy z nich zginęli w gettach i obozach śmierci w Bełżcu, Sobiborze, na Majdanku. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość zorganizowała szczecińska gmina żydowska i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów. Wśród około czterdzieściorga zgromadzonych osób byli pracownicy Książnicy Pomorskiej, przedstawiciele KOD-u, mieszkańcy miasta.

Po uroczystości Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego TSKŻ, poinformowała o zbliżających się spotkaniach z okazji 50. rocznicy Marca ’68, które odbędą się 11-14 marca w Zamku Książąt Pomorskich i Książnicy Pomorskiej. Wśród głównych wydarzeń będzie promocja książki dr. Eryka Krasuckiego „Historia kręci drejem. Studia i szkice (nie tylko) z dziejów szczecińskich Żydów”, prezentacje filmów, debaty, wieczory teatralne i literackie.
(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

wq
A dlaczego podajecie polskie nazwy tych miejscowości? Niemcy posługiwali się własnymi, niemieckimi i trzymajmy się tego nazewnictwa. Ich pomysł i ich wykonanie, przypominajmy wszystkim o tym, tak jak Żydzi w kółko gadają o holokauście.
2018-02-14 10:47:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”