sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki”

Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” [GALERIA]

Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki”
Data publikacji: 2018-02-18 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 1756 314810

Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy morskiej lugrotrawlera „Czubatka” w niedzielę (18 lutego) uroczyście odsłonięto i poświęcono w kościele pw. św. Jana Ewangelisty („morskim”) w Szczecinie. Do tragedii doszło w maju 1955 roku. Zginęło wtedy 14 rybaków.

Był to jeden z lugrotrawlerów typu B-11. W maju 1955 r. przebywał na łowiskach Morza Północnego. Podczas silnego sztormu „Czubatka” zaginęła. Izba Morska orzekła, że bezpośrednią przyczyną zatonięcia lugrotrawlera było „wywrócenie na skutek rezonansu kołysań bocznych statku”.

Za rybaków, którzy stracili wtedy życie, modlono się podczas mszy św. ludzi morza. Przewodniczył jej ks. Piotr Jankowski, długoletni duszpasterz ludzi morza w Szczecinie. Wraz z ks. Stanisławem Flisem – obecnym diecezjalnym duszpasterzem ludzi morza – w Kaplicy Morskiej poświęcił tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy „Czubatki”. Wcześniej odsłonił ją Anatol Magdziak, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Rybołówstwa Morskiego („Śledziołapów”).

Fundatorami tablicy, oprócz wspomnianych „Śledziołapów”, są: Polska Żegluga Morska, Fundacja Pro Publico Mare, „Solidarność” przy PŻM, Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich, Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów oraz osoby prywatne.

Ksiądz Jankowski gratulował inicjatywy utworzenia Kaplicy Morskiej. Przypomnijmy, że poświęcono ją w styczniu 2017 r. 

– Niech to będzie nie tylko miejsce zadumy, ale też modlitwy za tych, którzy zginęli na morzu – powiedział.

Kaplica stanowi swoiste martyrologium morskie. Na jednej ze ścian umieszczono najpierw tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy promu „Jan Heweliusz”. Odsłonięta, z konturem „Czubatki”, jest drugą. Jeszcze w tym roku mają się pojawić dwie następne. Będą poświęcone ofiarom tragedii lugrotrawlerów „Cyranka” i „Mazurek”.

(ek)

Fot. Grzegorz Siwa

Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki” Pamięć o ofiarach katastrofy „Czubatki”

Komentarze

Śliczne jest to...
...że mimo całkowitego rozmontowania przemysłu rybackiego wciąż znajdują się ludzie pamiętający o trudzie, znoju i niebezpieczeństwach z jakimi ci gladiatorzy akwenów musieli się zmagać, a przy tym nie jednokrotnie złożyć największą ofiarę.
2018-02-18 22:11:14
W tej chwili nie jestem pewien.
Uprzednio pisałem, że w PŻM na którymś z "kolejarzy" pływałem z rybakiem co przeżył zatonięcie "Czubatki". Może chodziło o "Cyrankę". Ale z pewnością z takim człowiekiem.
2018-02-18 20:03:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie