wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Park (centralnie) odłożony w czasie

Park (centralnie) odłożony w czasie

Park (centralnie) odłożony w czasie
Data publikacji: 2019-10-10 09:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-12 10:31
Wywietleń: 983 419210

To ambitny projekt. Jednak z realizacją - z uwagi na obecne realia finansowe miasta - odłożoną na później. Mowa o parku Centralnym, jaki miałby powstać w sąsiedztwie lotniska w Dąbiu.

Ów park - podobnie jak budowa nowej siedziby Teatru Współczesnego na Łasztowni i aquapark - jest jedną z ubiegłorocznych wyborczych obietnic prezydenta Piotra Krzystka oraz jego Bezpartyjnych. Miałby powstać na 18 ha pomiędzy lotniskiem w Dąbiu a ulicami: Hangarową, Eskadrową i Przestrzenną. Zajmowałby więc teren trzykrotnie większy od Jasnych Błoni. I kosztować co najmniej - jak podawali Bezpartyjni w kampanii - kilkanaście milionów złotych.

Odłożona w czasie jest faza realizacyjna Parku Centralnego. Choć prezydent przekonywał, że zostanie wdrożona na przełomie bieżącego i 2020 r. Natomiast techniczne przygotowanie inwestycji zatrzymało się na etapie opracowania koncepcji programowo-przestrzennej zagospodarowania Parku Centralnego. Co ona zakłada?

- Obszar zagospodarowana podzielony został na 3 części z różnymi funkcjami i sposobami zagospodarowania - wyjaśnia Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta. - Pierwsza, z ulokowanym w części centralnej zadaszonym pawilonem, zakłada umożliwienie mieszkańcom aktywności ruchowej typu tai chi, bule, joga, medytacja. Będzie to tzw. strefa ciszy. W tym obszarze jest przewidziana kawiarnia. Wokół pawilony, ścieżki dla biegaczy, rowerów, siłownia. Druga część to dziki park z urządzonymi ścieżkami dla pieszych, biegaczy, rowerów, ścieżką edukacyjną, labiryntem leśnym, placem zabaw, łąką i kwiatami oraz dzikimi i tematycznymi ogrodami. Część trzecia ma być typowo sportowa, czyli z boiskami, a też ze strefą foodtrucków, letnim kinem oraz łąką plenerową.

Dla też inwestycji jeszcze nie zostało zlecone wykonanie projektu budowlanego. Co Centrum Informacji Miasta tak tłumaczy:

- Na ten moment z uwagi na szacunkowy duży koszt przedsięwzięcia, rosnące koszty na rynku budowlanym i - co istotne - z uwagi na inne ważniejsze priorytety w zakresie wydatków budżetu miasta, realizacja tej inwestycji została odłożona w czasie.

Na jakie lata jest planowana realizacja Parku Centralnego? To pytanie magistrat jeszcze nie ma konkretnej odpowiedzi. Jednak jego urzędnicy zapewniają, że „inwestycja nie będzie kolidowała z funkcjonowaniem przyległego lotniska".

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Park (centralnie) odłożony w czasie Park (centralnie) odłożony w czasie

Komentarze

kicha
Kolejna idiotyczna inwestycja. Kto niby będzie z tego korzystać? Może sam jaśnie panujący Prezydęt, jak ruszy doopę spotkać się z pospólstwem.
2019-10-12 10:07:37
pic
cała siłą bezpartyjnych samorządowców - kłamstwa i bajki, bzdury, majaki i plac człowieka o wielu rachunkach i jeszcze bardziel wielu mieszkaniach- żenada
2019-10-11 00:28:28
Ob.
Kawiarnie to pracodawcy w Krzystkowie Zachodniopomorskim - tak sie glosuje to tak potem jest....
2019-10-10 16:39:53
Ciekaff
Jacy ludzie są naiwni to aż trudno komentować. Pamiętacie co miało powstać w tym miejscu za obietnicą Krzystka - Nowy Stadion Pogoni ! Wszyscy oprócz Prezydenta twierdzili ze to miejsce się nie nadaje ze względu na bagnisty grunt ; ale uparcie doprowadził do likwidacji ogródków działkowych , utopienia kilkunastu maszyn budowlanych ( Może Redakcja poinformuje czytelników czy oferent odzyskał pieniądze za oszustwa urzędników w przetargu ...), wiec aby wyjść teraz z twarzą wymyślił Park Centralny. Budowa tego Parku zakończy się podobną katastrofą , chyba że będzie za drzewka robić wiśnia,czereśnia czy agrest !! Gdyby tam miał być las to już by był dawno i to za Niemca zamiast lotniska dla Hydroplanów m.in. wojskowych III Rzeszy !!!
2019-10-10 14:11:57
Pytam
Dla kogo park w takim miejscu?
2019-10-10 13:36:57
co2
Może Morawiecki i Duda dadzą kasę na drzewa i park.Obiecywali. Przecież mamy sadzić drzewa co 15 sekund. Na pewno Kurier pomoże w organizacji takiej akcji. Z Kurierem posadzono w Szczecinie miliony krokusów to dobry trening.
2019-10-10 11:15:44
Gość
Może nie zwalać winy na urzędników miejskich tylko dowiedzieć się kto odpowiada za tą budowę - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zawsze można komuś dokopać... bo tak łatwiej.
2019-10-10 11:13:15
tylko pytam...
Czy ktoś z magistrackich pier...stołków wie, dlaczego na rozbabranym "rondzie" KIJEWO, nikt z wykonawców spólki ENERGOPOL nie pojawia się??? Dlaczego ,rozwalony wiadukt nie jest zabezpieczony przed deszczami i zimą? Wlaczego tony stalowych prętów leżą w błocie i wodzie(w tym kształtowniki wykonane przez zbrojarzy!!!)??? To są nasze miliony złotówek wyrzucone-dosłownie-w błoto!!! Więc magistrackie, może i kiedy zaintersujecie się tym "rondem" w KIJEWIE?! tylko pytam...
2019-10-10 10:27:41
Juras
Władze miejskie nie mają żadnego długofalowego pomysłu na tę cześć miasta. Z resztą na wiele innych także. Nie wyzbyliśmy się chyba jeszcze mentalności repatrianta, ciągła niepewność i brak pełnej tożsamości z terenami, które przyszło zagospodarowywać.
2019-10-10 10:26:44