środa, 16 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pociągi do Poznania pojadą szybciej

Pociągi do Poznania pojadą szybciej

Pociągi do Poznania pojadą szybciej
Data publikacji: 2019-06-18 17:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 1535 397822

Dla podróżnych komfortowe stacje, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i tory przygotowane do szybszej jazdy – 160 km/h – to efekty modernizacji, które zostaną osiągnięte na trasie Poznań – Szczecin. PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują następny odcinek linii Wielkopolska – Pomorze Zachodnie. Prace za prawie 200 mln zł będą kontynuowane od Słonic do Choszczna. Projekt współfinansowany jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

We wtorek (18 czerwca) spółka PKP PLK w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisała z wykonawcą umowę na modernizację trasy Słonice – Choszczno. To kolejny projekt, który wchodzi do realizacji na trasie z Wielkopolski na Pomorze Zachodnie z Krajowego Programu Kolejowego. Wartość podpisanej umowy wynosi 196 mln zł (netto), a dofinansowanie unijne stanowi 82 proc.

– Modernizacja linii kolejowej z Poznania do Szczecina to dla mieszkańców nowe, zdecydowanie korzystniejsze możliwości komunikacji w regionie, między województwami i łatwiejsze podróże do stolicy – powiedział Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

Modernizacja całej linii Poznań – Szczecin o wartości ok. 4 mld zł jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez PKP PLK w obecnej unijnej perspektywie finansowej w ramach CEF. Dzięki niej czas przejazdu najszybszych składów między Wielkopolską i Pomorzem Zachodnim skróci się nawet o ok. 50 minut. To także ważny szlak dla pociągów towarowych, które będą mogły dowieźć więcej towarów m.in. do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

– Realizujemy gigantyczny program inwestycyjny – stwierdził Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. – Mamy ponad 30 mld zł czynnych w umowach, które są w tej chwili realizowane w całej Polsce. To się oczywiście przekłada na transfer gotówki do wykonawców, do polskiej gospodarki. Ma to też niestety wpływ na to, w jaki sposób możemy się po Polsce przemieszczać.

Tłumaczył, że wszystkie te prace są prowadzone w jednym czasie, gdyż projekt między Poznaniem i Warszawą miał być zrealizowany w poprzedniej perspektywie, ale pieniądze przekazano wtedy na inny sektor i kolej ich nie wykorzystała. Zadania z całego Krajowego Programu Kolejowego opiewają na prawie 70 mld zł i jak zapewnił A. Bresch, nie ma ryzyka, że nie zostaną wydane.

– Przygotowujemy się już do nowej perspektywy – zaznaczył.

Poseł Artur Szałabawka podkreślił, że dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego ważne jest, aby komunikacja była na poziomie europejskim.

– Nie rozwiniemy się gospodarczo, jeżeli będziemy mieli zaległości w infrastrukturze kolejowej i transportowej szeroko rozumianej – zauważył poseł Rafał Mucha. – Temu projektowi będziemy mocno kibicować, dlatego, że nadganiamy zaległości z poprzednich lat. To trochę zła sytuacja, gdy łatwiej nam dojechać do Berlina, niż komunikować się z własną stolicą.

Na odcinku Słonice – Choszczno podróżni odczują korzystne zmiany na stacjach Stary Klukom i Choszczno. Przewidziano modernizację czterech peronów oraz wymianę ponad 23 km torów i sieci trakcyjnej. Bezpieczeństwo zwiększy przebudowa czterech przejazdów kolejowo-drogowych. Zmodernizowane będą cztery mosty i wiadukty. Zaplanowano też bezpieczne przejścia dla zwierząt. Prace mają ruszyć na początku III kwartału 2019 r., a zakończyć w IV kwartale 2020.

Słonice – Choszczno to pierwszy z trzech zachodniopomorskich odcinków (między Słonicami a Szczecinem), który będzie modernizowany w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59, na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”. Roboty wykona konsorcjum firm: Colas Rail Polska sp. z o.o. oraz Colas Rail S.A.S.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Pociągi do Poznania pojadą szybciej Pociągi do Poznania pojadą szybciej Pociągi do Poznania pojadą szybciej

Komentarze

też mi coś
23 km torów! a reszta kiedy?
2019-06-19 23:40:38
znudzony
Już jeździły szybciej, ale to było bardzo dawno temu, przed demontażem państwa.
2019-06-19 10:15:15
A narazie...
Jest gorzej niż źle. EIC ze Szczecina do Poznania jedzie jedyne... 3 h. Patologia a nie ekspres.
2019-06-18 22:58:57
PEKAPE
Zakręty będzie ścinał ? ha ha
2019-06-18 21:12:31
Adek
O rany. Super wiadomość. Do tego straszna.
2019-06-18 19:28:40
A we Wronkach dalej
będą wykolejać się wagony towarowe i blokować szlak na kilkadziesiąt godzin... tyle tych modernizacji...
2019-06-18 18:50:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie