środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Podejrzany o spowodowanie wypadku w Słowinie wyszedł z aresztu za kaucją

Podejrzany o spowodowanie wypadku w Słowinie wyszedł z aresztu za kaucją

Podejrzany o spowodowanie wypadku w Słowinie wyszedł z aresztu za kaucją
Data publikacji: 2018-07-19 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 1149 339247

Podejrzany o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w Słowinie, w wyniku której zginęło dwoje uczniów i 17 osób zostało rannych, opuścił areszt. W jego imieniu, zgodnie z postanowieniem sądu, wpłacono 50 tys. zł poręczenia majątkowego. Prokuratura nie złożyła zażalenia.

Do wypadku w Słowinie doszło 17 kwietnia. W wyniku zderzenia ciężarówki z autobusem zginęło dwoje uczniów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. 17 osób zostało rannych.

27 kwietnia kierowca ciężarówki, podejrzany o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, został aresztowany przez Sąd Okręgowy w Koszalinie na trzy miesiące. Stało się to po zażaleniu złożonym przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie na postanowienie sądu I instancji, który zarządził wpłatę poręczenia majątkowego w wysokości 35 tys. zł.

Po niespełna trzech miesiącach prokurator złożył wniosek o przedłużenie aresztu podejrzanego o kolejne trzy miesiące. Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski, sąd wydał postanowienie o warunkowym przedłużeniu aresztu. Uzależnił go od wpłacenia poręczenia majątkowego w imieniu podejrzanego w wysokości 50 tys. zł.

- Dodatkowo sąd zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju i dozoru policji – dodał rzecznik prokuratury. Jak powiedział PAP Gąsiorowski, "po przeanalizowaniu tak wydanego postanowienia prokurator odstąpił od złożenia zażalenia".

Z informacji uzyskanych przez PAP w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Koszalinie wynika, że nakaz zwolnienia z aresztu podejrzanego po wpłaceniu 50 tys. zł został już wydany i mężczyzna wyszedł na wolność.

Prokuratura zarzuciła 51-letniemu kierowcy ciężarówki nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, do której doszło 17 kwietnia. Zginęło dwoje uczniów, a 17 osób zostało rannych. Za popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu grozi do 8 lat więzienia.

Kierowca ciężarówki w chwili popełniania zarzucanego mu czynu był trzeźwy. Kierowca autobusu, z którym zderzyła się ciężarówka, również nie miał alkoholu w organizmie. Oba pojazdy zostały zabezpieczone do badań stanu technicznego. Zabezpieczono również rejestratory znajdujące się w pojazdach.

- Mamy uzyskaną opinię biegłego z zakresu badania technicznego stanu pojazdów. Biegły mówi, że usterki w tych pojazdach stwierdził, ale nie one były przyczyną wypadku. W związku z tym już teraz jest wskazanie, że przyczyną wypadku była technika, taktyka jazdy kierujących, przede wszystkim kierującego ciężarówką – powiedział PAP w czwartek Gąsiorowski.

Dodał, że potrzebna będzie "kompleksowa opinia o tej technice i taktyce jazdy". Prokuratura zastanawia się nad powołaniem biegłego instytucjonalnego. Miałby być nim, jak poinformował Gąsiorowski, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie.

Rzecznik powiedział również, że "policja zbiera ostatnie materiały dotyczące obrażeń ciała pokrzywdzonych", co ma pomóc m.in. w określeniu siły uderzenia obu pojazdów i ustaleniu okoliczności katastrofy, a także ustalenie, gdzie który z pokrzywdzonych siedział podczas wypadku.

Gąsiorowski zaznaczył, że "śledztwo potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy".

Do wypadku doszło 17 kwietnia przed godz. 16 w Słowinie na DK 37 za zjazdem z DK6. Ciężarówka zderzyła się z autobusem liniowym, którego większość pasażerów stanowili uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Na 23 pasażerów 14 to byli uczniowie ZSM. Dwoje z nich zmarło – 20-latek i 19-latka. Po wypadku w ZSM w Darłowie ogłoszono trzydniową żałobę.

(pap)

Fot. Koszalininfo (arch.)

Komentarze

Co jest "grane"...
Jeden 500 000 zl, a drugi tylko 50 000 zl by Wyjsc z Aresztu !! Czyli, ze juz na poczatku Sprawy... Wymiar Sprawiedliwosci zaczyna byc "Instytucja Finansowo-Biznesowa" ??
2018-07-19 22:40:07
mam władzę, to ją okażę
Czemu miał służyć ten areszt, to ja nie wiem.
2018-07-19 18:45:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie