środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy [GALERIA]

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy
Data publikacji: 2019-08-19 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-21 12:21
Wywietleń: 1314 409135

Umowa na modernizację Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisana. Koszt nowych budynków to ponad 52 miliony złotych. Prace ruszają już we wrześniu. Będzie je prowadzić jedna ze szczecińskich firm.

W poniedziałek na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego podpisano umowę na jej modernizację. Nowe obiekty powstaną dzięki szczecińskiej, znanej firmie budowlanej Calbud.

- To symboliczne domknięcie kolejnego etapu realizacji jednego z zobowiązań rządu PiS w istotnym obszarze gospodarki regionu - pogłębienia 66-kilometrowego toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 metra - stwierdził Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

- To ostatni element związany z torem żeglugowym. Dzięki jego modernizacji porty Szczecin i Świnoujście zwiększą przeładunki. Dziś podpisujemy umowę na modernizację bazy. Wykona ją lokalna, szczecińska firma. Nie ma opóźnień w realizacji tego projektu. Myślę, że także termin zakończenia prac nie jest zagrożony. W tym roku zaczniemy także budowę pierwszych wysp na torze, które powstaną z tzw. urobku po pogłębieniu - stwierdził Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Gróbarczyk zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana całościowa koncepcja rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu.

- Prace na terenie bazy będą kosztować 52,4 mln złotych. Potrwają 30 miesięcy. Fizycznie prace rozpoczną się już we wrześniu tego roku - dodał Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Według UMS w zmodernizowanych obiektach będą m.in. przechowywane elementy oznakowania nawigacyjnego, sprzęt, części zamienne, materiały potrzebne do utrzymania w gotowości technicznej i eksploatacyjnej jednostek pływających oraz sieci i urządzeń elektroenergetycznych Urzędu Morskiego. Na terenie obiektów będą również przeprowadzane remonty i konserwacje urządzeń nawigacyjnych. Część budynków będzie wykorzystywana przez Wydział Pomiarów Morskich UMS, który zajmuje się planowaniem, projektowaniem i prowadzeniem pomiarów batymetrycznych na wodach morskich (torach wodnych, akwenach portowych). Skorzysta także Wydział Elektroniki i Łączności, który m.in. sprawuje nadzór, utrzymuje, obsługuje i kontroluje stan techniczny systemów ostrzegania, łączności morskiej, kontroli oraz monitorowania ruchu statków. ©℗

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Umowę podpisali (od lewej): Wojciech Zdanowicz - dyrektor Urzędu Morskiego, Jan Gackowski, wiceprezes Calbudu oraz Edward Osina - prezes tej firmy.

 

 

 

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy Pogłębianie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Nowe budynki dla bazy

Komentarze

@ @@ artemor
Kornik drukarz. I robi to nadal.
2019-08-20 21:04:49
impreza bez niej?
A tej co zjadła wszystkie mądrości i zna się na wszystkim nie przyszła? Szałabawka mogła przyjść, a una nie.
2019-08-20 09:28:09
@@ artemor
Jesteś malkontent i defetysta. Wszystko byś zaoral i zasypal byle nie rękami wielkiego dyktatora i ojca dyktatora, a kto wycinal puszcze?
2019-08-20 01:29:30
@artemor
Za innych rządów powiadasz? Za POstkomunistycznych, to chyba tor żeglugowy zasypią, żeby konkurencji portom niemieckim nie robić, a na pozostałościach ogłoszą teren Natura 2000 i wybudują szlak kajakowy Szczecin-Świnoujście. To będzie prawdziwa europejska atrakcja. Europa nas POklepie po plecach za takie pro-ekologiczne działanie, a to lubimy najbardziej.
2019-08-19 22:01:17
PO rządziło tak
że Angela Merkel zaanektowała w 2009 roku dużą część polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej...
2019-08-19 21:48:43
Rybak
A w sobotę Gróbarczyk miał być w Rewalu na spotkaniu z rybakami, ale ich olał. Przed Urzędem Gminy ministerstwo zorganizowało festyn o pracy rybaków, ale była to żenada. Zamiast ryb dawano ludziom po łyżeczce jakiejś skrobaniny rybnej, a potem ciutkę zupy rybnej w plastikowym talerzyku. Ile pan ze Szczecina, który organizuje turnieje tenisowe, za to skasował pieniędzy od ministerstwa? Bo w Gryficach były ryby duże i ciepłe - za te same pieniądze.
2019-08-19 21:25:19
zoo
juz słyszę o tym pogłębianiu cały rok, i tak w kółko - ale jeszcze nie zaczęli.
2019-08-19 21:24:25
Dobry czas dla Polski
Wreszcie dobry czas dla Polski,już nie wycieknie z budżetu 250 mld zł
2019-08-19 20:26:12
Gospodarka morska
Wreszcie ziści się 12,5. Dobra zmiana w sztafecie!
2019-08-19 19:02:48
Antypisior i antyklecha
Głosując na szczeciński PiS ludzie głosują na Nowy Sącz. To zgraja górali, którzy mają tam zgłoszoną działalność gospodarczą, tam mają zarejestrowane samochody. jednym słowem wysysają nasz region a kasę lokują na południu Polski. Ludzie obudźcie się!!!
2019-08-19 18:54:24
kiedyś sympatyk PIS
Tiaa KacykiPIS wszyscy ładnie rączki składają , a to tylko PISia tania propaganda!!! Tak jak rozbudowa nabrzeża w Świnoujściu do 400m , POD WARUNKIEM , ŻE MIASTO ZNAJDZIE INWESTORA :)) Prom "projektowali przez ponad 2 lata" , aż stępka zardzewiała , więc przed wyborami postanowili kupić od Koreańczyków ...Czy jeszcze jakieś pytania kto nami rządzi i chce dalej "strzyc baranów" ???OBUDŹCIE SIĘ DRODZY WYBORCY I wyrzućmy tych nieudaczników na śmietnik historii!!
2019-08-19 18:14:12
@Do srartemor
Czasem, lepiej jest milczeć i tylko wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
2019-08-19 17:52:44
Do srartemor
Tacy ludzie jak ty nie powinni dostawac przepustek z psychiatryka
2019-08-19 16:49:44
jamcito
Poglebianie toru i modernizacja potrzebna ale po co mieszac w to znow propagande? Nie opuscza zadnej okazji dla kielbasy wyborczej
2019-08-19 16:40:11
Co widzę
Kampania ministra G.
2019-08-19 15:58:57
artemor
Tak, rząd PiS działa, stepka pod prom zardzewiala , jeden z 3 najsłynniejszych kanałów żeglugowych na świecie (obok panamskiego i suezkiego) - kanał KACZYŃSKI - łopata wita (też sie robi), szlak też się pogłębi, ale chyba już za innych rządów!
2019-08-19 15:12:43