sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop

Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop

Pokonaj cukrzycę. Ona nie idzie na urlop
Data publikacji: 2019-06-26 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 1325 399196

Na całym świecie 27 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza do swojej siedziby przy u. Arkońskiej w Szczecinie, proponując bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi oraz prelekcje o cukrzycy, sposobach radzenia sobie z tą chorobą i o problemach z cukrzycą kobiet w ciąży.

Badanie poziomu cukru we krwi przeprowadzane będzie w godz. 9-14. Wykonywać je będą (w sali obsługi) studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IMFSA.

Natomiast w sali konferencyjnej o godz. 11.45 odbędzie się półgodzinne otwarte spotkanie z dr Martą Kuczak-Wójtowicz - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii (w trakcie specjalizacji), kierującą Oddziałem Chorób Wewnętrznych w szpitalu „Zdroje”. Wygłosi prelekcję na temat cukrzycy ciążowej: Co to jest, jak ją rozpoznać, czy można coś zrobić, by jej zapobiec; zalecenia uniwersalne i szczególne - dla kobiet z już rozpoznaną cukrzycą. Temat niezwykle istotny, bo konsekwencją nieprawidłowo leczonej cukrzycy u kobiety w ciąży, jest zwiększenie występowania wad wrodzonych u dzieci.

Z kolei o godz. 12.30 w sali konferencyjnej ZOW NFZ rozpocznie się otwarte spotkanie z konsultantką wojewódzką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego Iwoną Trzepiałowską z Poradni Diabetologicznej w NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej, W. Fabian. Jej wykład: „Cukrzyca nie boli, ale… jak żyć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak rozpoznać pierwsze objawy".

Poza tym przez cały dzień promowany będzie portal NFZ z bezpłatnymi dietami – wakacje to dobry czas, by zacząć zdrowo się odżywiać, a jeśli trzeba - trochę schudnąć. Specjaliści pokażą, jak korzystać z zasad zdrowego odżywiania i właściwej, zrównoważonej diety – na przykładzie portalu Akademii NFZ. Są tu propozycje jadłospisu na 28 dni, wybór zamienników produktów, lista zakupów...

Dzień Walki z Cukrzycą to również doskonała okazja do rozmowy o aplikacji Sweet Pregna, na smartfony - dla kobiet w ciąży z rozpoznaną cukrzycą. Prezentacja możliwości aplikacji Sweet Pregna: liczenie kalorii, układanie własnej diety, wybór i pokaz ćwiczeń dla kobiet w ciąży odbędzie się dwukrotnie, o godz. 11.30 i 13.30 (sala konferencyjna).

Każdy zainteresowany otrzyma również ulotki o tym, gdzie się leczyć - z wykazem poradni diabetologicznych w ramach NFZ. Przypomnijmy, że wszystkie kobiety w ciąży, także nieubezpieczone, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, na zasadach ogólnych. Kobiety w ciąży korzystają z opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przypomnijmy, że w ubiegłym roku w szczecińskim szpitalu na Pomorzanach uruchomiono (przy Poradni Patologii Ciąży) Poradnię dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową. Jej otwarcie było podyktowane coraz częściej diagnozowanymi cukrzycami ciążowymi. Początkowo pacjentki były przyjmowane raz w tygodniu. Obecnie pracuje dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i wtorki.

- Planujemy zwiększenie dni przyjęć do trzech - zapowiada diabetolog dr Magda Wiśniewska, która jako jedna z dwóch lekarek opiekuje się przyszłymi mamami, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową – Wynika to z potrzeby. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy zasypywani cukrem. A nieleczona cukrzyca ciążowa po pierwsze wpływa na stan zdrowia matki i dziecka, a po drugie może nie ustąpić wraz z końcem ciąży.

Ginekolodzy położnicy odnotowują coraz większy odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma to związek przede wszystkim z coraz częściej występującą w społeczeństwie otyłością. Do tego dochodzi niezdrowy tryb życia i występowanie chorób przewlekłych.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w piątym lub szóstym miesiącu ciąży (24.-28. tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana, może wywołać m.in.: wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zatrucie ciążowe (tzw. gestozę).

W Poradni dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową kobiety otrzymują pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, prowadzone jest szkolenie, m.in. w zakresie zmiany nawyków żywieniowych.

Leszek Wójcik

 Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: siedziba ZO NFZ w Szczecinie

Komentarze

przepis na smierc cukrzycy
Obejrzyj film 'Forks over knives' (widelce ponad noze); wyeliminuj mieso I ryby I wszystkie produkty pochodzenia zwierzecego. Naucz sie gotowac bez miesa: warzywa, owoce, fasole i produkty ziarniste.. jedz ile chcesz i patrz jak chudniesz i pozbywasz sie cukrzycy. Udowodnione naukowo. Sprobuj.
2019-06-27 05:46:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie