poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Policja wybiera radiowozy na prąd

Policja wybiera radiowozy na prąd [GALERIA, FILM]

Policja wybiera radiowozy na prąd
Data publikacji: 2018-12-20 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1832 367798

Nowe radiowozy pokazała w czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. W przeciwieństwie do poprzednich, te są całkowicie elektryczne i przyjazne środowisku. Zakup współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Policja odpowiada za ściganie wykroczeń i przestępstw, w tym i tych przeciwko środowisku - zaznaczył nadinspektor Jacek Cegieła, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie. - Ale jak wiadomo, każdą zmianę najlepiej zacząć od siebie, dlatego zdecydowaliśmy się kupić pierwsze w Polsce elektryczne, oznakowane radiowozy.

Jak podkreślono, policjanci w różnych częściach kraju, w tym i u nas, już od jakiegoś czasu korzystają z nieoznakowanych aut elektrycznych. Radiowozy, które otrzymali szczecińscy funkcjonariusze, są jednak nowszym modelem.

- Inaczej niż w poprzednich wersjach, w tej zasięg liczymy już w setkach kilometrów. Może sięgać około 300 kilometrów na jednym ładowaniu - podkreślał Paweł Mirowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Poza tym, samochody tego typu mają dużo lepsze przyspieszenie niż przy silniku spalinowym i, co jest bardzo przydatne dla Policji, mogą wjechać w miejsca, gdzie nie można się dostać pojazdem spalinowym. Koszty eksploatacji takiego auta to 9 złotych na 100 przejechanych kilometrów, co może być kolejnym argumentem dla niektórych, żeby się przestawić. Poza tym, premier i prezes Orlenu zapowiadają, że liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie szybko rosnąć.

Wśród czterech zakupionych pojazdów znajduje się większy model - Nissan e-NV200 - który będzie służyć policjantom z Wydziału Prewencji do przewozu psów służbowych. Trzy pozostałe radiowozy to zwykłe samochody osobowe, które zostaną rozdzielone w KWP między Wydział Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego oraz Komendę Powiatową w Szczecinku. Cała inwestycja kosztowała 670 tys. złotych, a ponad 470 tys. pochodziło od WFOŚiGW.

- Kupując te radiowozy, zdecydowaliśmy się na wolniejszą opcję ładowania - wyjaśniał nadinspektor Cegieła. - Do pełnego naładowania potrzeba od 3 do 5 godzin, ale jest to bezpieczniejsze rozwiązanie dla silnika.

Najnowsze pojazdy zachodniopomorskiej Policji wejdą do służby od 2 stycznia. Obecnie trwa przygotowywanie stacji do ich ładowania na terenie Komendy.

Zachodniopomorska Policja i WFOŚiGW zorganizowali wspólnie już liczne akcje wspierające ekologię na drogach województwa. Są to chociażby trzy edycje akcji "Ekologiczny Kierowca", dwie edycje "Ekologicznie na czterech kółkach", trzy edycje "Widocznie - Ekologicznie", dwie edycje "Ekologicznie na dwóch kółkach" oraz akcja "Ekologicznie=Bezpiecznie". Elektryczny samochód Policji, zakupiony już wcześniej dzięki pomocy Funduszu, oprócz zwykłej policyjnej pracy bierze udział w spotkaniach promujących ekologię na drogach i różnych imprezach plenerowych.

Współpraca między Komendą Wojewódzką Policji a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa już od lat. Pierwszy samochód dla policjantów został zakupiony we współpracy z Funduszem w 2013 roku. Od tamtej pory Fundusz wsparł zakup łącznie 21 pojazdów i 9 stacji do ich ładowania. Dodatkowo, WFOŚiGW uczestniczył między innymi w zakupie... policyjnych koni służbowych, które biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych.

Oprócz Policji, WFOŚiGW wspiera wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz środowiska. Przedsiębiorstwa i mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad Doradców Energetycznych.

Natan Pawłowski

Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd Policja wybiera radiowozy na prąd

Komentarze

Tajniak
Cała impreza bez księdza? Nie pomoże nawet długie ładowanie
2018-12-23 08:13:33
Oficer rezerwy MO
Do Kazika@-żadnych ale wiesz populizm i usta pełne frazesów dobrze się sprzedaje a społeczeństwo mniej wyedukowane,lub bez dostępu do wiedzy w to wierzy.Socjotechnika w takich wypowiedziach zawsze wskazana i stosowana.Jak powiesz "sprawdzam" okazuje się,że statystyki obnażają łgarstwa i manipulację.
2018-12-21 10:57:56
Emisja
A czy ktoś może wie, ile CO2 się wydziela przy produkcji energii z węgla potrzebnej na pełne ładowanie takiego pojazdu w porównaniu do jakkiegoś wolnossącego małolitrażowego benzyniaka? Tak z ciekawości.
2018-12-21 09:27:22
Abc
Za takie marnotrawstwo pieniędzy powinien być kryminał.
2018-12-21 06:55:26
odlot
Obłęd sięgnął mundurówki. Rąbią nas na kasę w żywe oczy. Nie lepiej było kupić rowery? W tym rowery z przyczepką (do przewozu psów).
2018-12-20 21:17:24
przepłacone niefunkcjonalne
przepłacone w stosunku do spalinowych. do patrolowania ok. ale do niczego więcej. ps. jak opcja ładowania niszczy silnik ???
2018-12-20 21:03:35
Kazik
Jeśli nadinspektor Jacek Cegieła, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie twierdzi, że Policja odpowiada za ściganie wykroczeń i przestępstw, w tym i tych przeciwko środowisku niech rzeknie ile przestępstw przeciwko środowisku podlegli mu policjanci ujawnili i skutecznie ścigali w roku 2018 ?
2018-12-20 20:13:22
Gizmo
Wyjadą na akcję w teren i skończy się zasilanie auuuu
2018-12-20 18:23:36
Sebuś
"...i, co jest bardzo przydatne dla Policji, mogą wjechać w miejsca, gdzie nie można się dostać pojazdem spalinowym."Czyli gdzie?Bo nie .rozumiem
2018-12-20 17:49:32
ech
a z czego pozyskano prąd, którym napędzane są te eko samochody ?
2018-12-20 16:18:37
Ubezpieczenie
Pytanie do decydentów z KWP,tylko proszę Panów o szczerą uczciwą odpowiedź; Czy pojazdy mają polisę AC-? Czy prawdę jest,że szkody komunikacyjne pokrywają funkcjonariusze-sprawcy zdarzenia, bo żaden z pojazdów nie posiada polisy-?
2018-12-20 16:02:00
@Nissan Polmotor
To dlaczego sprzedajecie ciagle te na benzyne i diesla obludny dwulicowy trucicielu?
2018-12-20 15:03:25
Piotr emeryt
Co oni tymi samochodzikami chcą osiągnąć. Wleźć w tyłek rządzącym i realizować plan krzywoustego o elektromobilności - brawo. Wernyhory to skansen, tam żarówkę można wymienić w aucie po 1,5 h jeżeli wszyscy szefowie są na miejscu i mechanik zbierze właściwą ilość podpisów na asygnacie.
2018-12-20 14:12:08
Nissan Polmotor
Samochody elektryczne to konieczność. Cieszymy się, że Zachodniopomorska Policja i WFOŚiGW zdecydowali się na przystosowanie naszych samochód.
2018-12-20 13:56:12
Oficer rezerwy MO
Oczywiście każda taka inicjatywa spotka się ze społeczną aprobatą i to oczywiste.Jednak patrząc na problemy dnia codziennego z jakimi Polska Policja-w tym szczeciński garnizon się boryka,można odnieść wrażenie,że o to mamy bizancjum.Policji nie stać na bieżący serwis i utrzymanie posiadanej floty,a co dopiero takich nowinek motoryzacyjnych.Domyślam się że serwis będzie w ASO,bo na Wernyhory w WT KWP żaden z mechaników nie jest w stanie podjąć się serwisowania.Odrębną kwestią są stacje,a raczej ich brak.Stworzenie jednego stanowiska absolutnie sprawy nie rozwiążę.Plusów dla służby nie dostrzegam żadnych.Dostrzegam za to masę kłopotów i wydatków z tym związanych z którymi przyjdzie się Komendantom jednostek do których trafią zmierzyć.Oni żyją bardziej przyziemnymi sprawami dnia codziennego,których ani Komendant ani KGP nie starają się dostrzec lub udają,że ich nie dostrzegają.
2018-12-20 13:42:34
Krzysztof
Brawo dla Policji! Samochody zakupione przy współpracy z Nissan Polmotor ze Szczecina.
2018-12-20 13:38:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie