wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pomnik Piłsudskiego przy placu Rodła w Szczecinie?

Pomnik Piłsudskiego przy placu Rodła w Szczecinie?

Pomnik Piłsudskiego przy placu Rodła w Szczecinie?
Data publikacji: 2019-10-15 09:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 17:09
Wywietleń: 1405 422209

W przyszłym tygodniu okaże się, czy szczecińscy radni zgodzą się na postawienie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu Rodła. To jedna z trzech lokalizacji jakie zaproponowało miasto. Ale to ona zyskała najwięcej głosów w trakcie konsultacji społecznych.

W 2018 roku Rada Miasta przyjęła stanowisko, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szczecinie powstanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent został zobowiązany do wytypowania lokalizacji dla monumentu i przygotowania finansowania w budżecie miasta na jego instalację. W lutym tego roku miasto zaprezentowało trzy propozycje dla pomnika Marszałka. Ogłosiło także konsultacje społeczne, które trwały do końca marca, w których mieszkańcy mieli wytypować miejsce dla monumentu.

Wszystkie wskazane przez miasto lokalizacje znalazły się przy alei Piłsudskiego. Pierwsza propozycja to plac Szarych Szeregów – miejsce, w którym już od kilku lat stoi popiersie Józefa Piłsudskiego. Pomnik miałby je zastąpić. Kolejna lokalizacja to plac Rodła, przy tzw. mrówkowcu, naprzeciw dawnej przychodni (aktualnie jednej z siedzib Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego). Trzecia propozycja – to park imienia Stefana Żeromskiego (tuż przy przejściu dla pieszych, naprzeciwko siedziby PZU). Według wstępnych założeń pomnik miałby być gotowy na święto Wojska Polskiego i Cudu nad Wisłą – 15 sierpnia 2020 roku. Jak miałby wyglądać, na razie nie wiadomo. Miasto ma ogłosić konkurs plastyczno-architektoniczny w tej sprawie.

Okazało się, że w wyniku konsultacji społecznych najwięcej głosów zdobyła lokalizacja przy placu Rodła. I ona też zostanie wzięta pod uwagę przez radnych. Pomnik Marszałka trafi pod obrady Rady Miasta Szczecina w przyszłym tygodniu. Projekt uchwały znalazł się w programie najbliższej sesji, która odbędzie się 22 października. Według jej zapisów pomnik miałby stanąć przy placu Rodła. Środki finansowe na projekt i wzniesienie monumentu mają pochodzić ze zbiórki publicznej. Natomiast zagospodarowanie terenu wokół pomnika zostanie sfinansowane przez miasto. ©℗

(dar)

Fot. Mirosław Winconek

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

Komentarze

Max
A popiersie, które jest na rondzie szarych szeregów kogo przedstawia? Bez przesady z tą pomnikomanią. Lepiej te środki przeznaczyć na wyburzenie baraku na Grodzkiej i innych kwiatków architektury typu garaże w obrębie terenu Starówki.
2019-10-16 17:06:38
Dorota Kalinowska
dwa najlepiej wkomponowane pomnik iw przestrzeń miejska i okołomiejską to plac Misia Wojtka w Szczecinie, gdzie historia ma przyjemne oblicze oraz las "Prawiek" planowany w Krakowie..
2019-10-16 16:30:56
przyjaciel
A czym się zasłużył p.Adamowicz dla Szczecina?Zamiast Jego pomnika ,pomnik Marszałka,
2019-10-16 13:38:27
pocoto
Colleoni może zostać - już tam się przyzwyczaił, ja również, zaś Piłsudski na miejsce szklanej pułapki. Czas najwyższy zlikwidować ten wrzód na Złotym Szlaku, który wg magistratu miał być przestrzenią otwartą, a wg tego samego magistratu został spaprany takim właśnie wrzodem.
2019-10-16 12:47:38
Heniek
Tęsknota za naszym jedynym przedwojennym dyktatorem u niektórych widać wielka... Ale takie to były czasy, że wiele krajów miało swoich genialnych dyktatorów.
2019-10-16 08:00:31
Szczecin miasto pomników
Postawcie pomnik mojej starej.Będzie ruch nadzorować.
2019-10-15 21:25:15
Pytanie
A KOMU ON PRZESZKADZAL TAM GDZIE STAL!!??? i co teraz tam bedzie "wsadzone"?
2019-10-15 19:46:59
Erchitect
a ja proponuje jeden pomnik dwufunkcyjny z jednej strony Pan Krzystek a z drugiej Pan Nitras - obchodzac dookola mozna widziec dwie rozne postacie a obok ze zlota pomnik Donalda Tuska i kilka krokow dalej pomnik Marszalka Geblewicza wykonany ze stali szlachetnej - gwarantuje ogolnopolskie zainteresowanie taka sztuka...
2019-10-15 16:51:54
mar.
Pomnik Marszałka postawić na pl.Żołnierza tam gdzie stał pomnik wdzięczności.
2019-10-15 14:46:52
plac
Było dobre miejsce w centrum i stałby tam Marszałek w otoczeniu zieleni, ale po likwidacji pomnika wdzięczności, plac niepotrzebnie zapaskudzono. Wielka szkoda, ale może da się coś zrobić. Nie takie rzeczy odkręcano.
2019-10-15 13:58:43
Popieram
Faktycznie mozna Colleoniego zrzucic z konia i udawac i nadziac na niego Marszalka. A pod koniem jako policzek dla zaborcow powinna byc szczecinianka Caryca Katarzyna II ktora wlasnie z tego koniowania slynela.
2019-10-15 13:24:09
Adam
Najgorsza lokalizacja to park. Na uboczu. Ta lokalizacja to marzenie polskojęzycznych lewaków z wyborczej. Zmarginalizować marszałka. Oni chcą Dzierżyńskiego na pl.Rodła. Nie nada.
2019-10-15 12:39:57
Komendant Piłsudski a szczecinianie.
Dzięki Komendantowi Piłsudskiemu żyją dziś tysiące szczecinian . Jego geniusz pozwolił pokonać sowietów w 1920 roku. Gdyby wtedy wygrali sowieci to setki tysięcy naszych prabać , babć , matek , dziadków zesłano by na Syberię. Większość nie przeżyłaby sowieckiego piekła w temperaturze minus 50 stopni. Taki jest związek Komendanta ze Szczecinem i Polską. To uwaga do wpisów prorosyjskich trolii poniżej. Jest was mniejszość w Szczecinie i zamknijcie się. Na zawsze. Pomnik Komendanta na pl. Rodła to bardzo dobre miejsce. Każdego dnia tysiące młodych szczecinian będą przechodzić obok Komendanta. Przyzwyczają się do naszego bohatera narodowego. Zapamiętają go na całe życie. Józef Piłsudski zasłużył sobie na szacunek szczecinian.
2019-10-15 12:00:37
Grześ
To parodia z pl.Rodla. Bez wyobraźni. Powinien stać zamiast Colloniego
2019-10-15 11:10:00
szczecinianka
Czy pomysłodawcy pomników miasta Szczecina byli kiedykolwiek na placu Rodła i dalej na ul. Piłsudskiego na przystankach autobusowych 101,107 itd to od wieków wielkie pobojowisko ,a goście hotelowi wychodzą ,z Rdisona i co widzą wielki bałagan, to jest wizytówką naszego miasta.
2019-10-15 10:28:21
beee
Kolejny pomnik. Banalne pytanie, PO CO?
2019-10-15 09:39:20
aj waj
Ja proponuję postawić pomnik Adamowicza, mamy już aleję Adamowicza teraz kolej na pomnik bo to wielce zasłużony dla Szczecina człowiek!
2019-10-15 09:31:53
----
Cytując klasyka-nie stawiajcie mi pomników tylko zróbcie coś dobrego dla ludzi -JP2, sprzętu w szpitalach nie brakuje? leków na raka itd.? na to powinna isc kasa a nie jakies pomniki-obojetnie kogo, pomniki to macie w korei polnocnej ...