niedziela, 18 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Powstanie „dom dusz"

Powstanie „dom dusz"

Powstanie „dom dusz"
Data publikacji: 2019-01-19 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 1867 372044

Po fiasku czterech przetargów, do których nie stanął jakikolwiek oferent, Zakład Usług Komunalnych w końcu zaprosił potencjalnych wykonawców do negocjacji w sprawie budowy kaplicy ceremonialnej na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej. Ostatecznie realizację inwestycji wartej niemal 6 milionów złotych powierzył - w trybie z wolnej ręki - szczecińskiej spółce „Konsart".

Pochówki na „Bronowickiej" odbywają się od ponad pięciu lat. Jednak rodziny i bliscy żegnają swych zmarłych w salach ceremonialnych Cmentarza Centralnego, a też w parafialnych kaplicach wyznaniowych. Bowiem na miejscu brakuje budynku, w którym godnie mogłyby się odbywać ceremonie pogrzebowe w obrządku wyznawanym przez rodziny zmarłych, a też miejsca, gdzie bliscy i przyjaciele mogliby w skupieniu pożegnać się z tymi, co odeszli.

Na miejscu - oddzielone elektrycznym pastuchem od obecnego Cmentarza Zachodniego - wciąż straszą pozostałości monumentalnej betonowej konstrukcji, czyli w 2004 r. zatrzymanej (z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną - przyp. aut.) budowy domu przedpogrzebowego. Wówczas błędy (w schematach i obliczeniach) popełnił projektant inwestycji, a czego przed skierowaniem do realizacji nie dostrzegli urzędnicy miasta. Na skutek czego prawie 3 mln zł z budżetu Szczecina wyrzucono w błoto: dosłownie, bo pracownicy magistratu przeoczyli nawet okres dochodzenia roszczeń od projektanta.

Nowa nekropolia powstawała pod presją fatalnej perspektywy: braku miejsc grzebalnych na Cmentarzu Centralnym. Stąd w okrojonym zakresie, nawet bez budynku ceremonialnego, ale do realizacji w 10 miesięcy. Założony termin został jednak przekroczony o ponad 2 lata. A o kolejne pół dekady - przesunięty termin budowy „domu dusz".

Dopiero w ubiegłorocznym budżecie miasta zapisano 3 mln zł na tę inwestycję. Jednak nie ruszyła, bo zabrakło chętnych, którzy podjęliby ryzyko realizacji kolejnego etapu wyzwania pn. „Bronowicka". Dopiero fiasko czterech przetargów zmusiło ZUK do podjęcia negocjacji z wybranymi oferentami. W efekcie czego dopiero teraz - w trybie z wolnej ręki i za niebagatelne 5 830 895,23 zł brutto - budowy się podjęła spółka „Konsart", nie tylko na lokalnym rynku znana bardziej z konserwacji zabytków (m.in. fontanna na pl. Orła Białego, Klub 13. Muz, Pałac „Pod Globusem", Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego) niż prac budowlanych.

W 370 dni na parceli tuż przy głównej bramie nekropolii, a opodal parkingów, stanie więc parterowa zabudowa o modernistycznym kształcie: zestawienie dwóch prostopadłościanów, których dominantę będzie stanowić sala ceremonii, o wysokości ponad 9 metrów i powierzchni ok. 200 m kw., z dużą przeszkloną powierzchnią zwróconą ku nekropolii. Pozostała część - niższa i nie tak wyeksponowana - będzie stanowiła zaplecze: niewielką salę rozpoznań i ostatniego pożegnania, pomieszczenia techniczne (prowadzących ceremonię i akustyka), także toalety.

- W budynku zamontowane zostaną: monitoring, alarm oraz centralne nagłośnienie. Wykonawca wyposaży obiekt w instalacje sanitarne, m.in. ciepłą wodę użytkową oraz zimną, kanalizację deszczową, instalację centralnego ogrzewania i wentylację. W oknach znajdą się zaprojektowane witraże. Na elewacji aluminiowy napis w kolorze grafitowym o treści: „Kaplica Cmentarza Zachodniego”. Ku niej poprowadzą wytyczone chodniki - dalszy zakres inwestycji przedstawia Centrum Informacji Miasta.

Teren budowy właśnie został komisyjnie przekazany wykonawcy. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Kaplica ceremonialna Cmentarza Zachodniego ma stanąć tuż przy głównej bramie nekropolii: opodal parkingów, a na tle charakterystycznych betonowych konstrukcji zatrzymanej budowy domu przedpogrzebowego, na których rozbiórkę urzędnicy miasta do tej pory nie znaleźli odpowiednich środków.

Powstanie „dom dusz" Powstanie „dom dusz" Powstanie „dom dusz" Powstanie „dom dusz"

Komentarze

Złodzieje
3 mln stracone a winnych brak. Czemu nie ma urzędników odpowiedzialnych za tą niegospodarność?
2019-01-20 10:50:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie