środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pożegnali profesora Skrzymowskiego

Pożegnali profesora Skrzymowskiego

Pożegnali profesora Skrzymowskiego
Data publikacji: 2019-03-15 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:11
Wywietleń: 1044 380633

Krewni, przyjaciele, znajomi, dawni współpracownicy i wychowankowie odprowadzili w piątek (15 marca) na miejsce wiecznego spoczynku profesora Eugeniusza Skrzymowskiego. Ten wybitny okrętowiec był współtwórcą nowoczesnego ośrodka stoczniowego w Szczecinie. Wykształcił wiele pokoleń inżynierów. Zmarł 8 marca, w czerwcu skończyłby 94 lata.

– Profesor do końca zachował ciekawość naukowca i okrętowca oraz przenikliwość spostrzeżeń na wiele tematów, którymi dzielił się ze mną do końca swoich dni – mówił prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding Piotr Soyka, przyjaciel profesora, z którym znali się kilkadziesiąt lat.

Przypomniał jego pracę w Stoczni Gdańskiej.

– Tamte lata i zdobyte doświadczenia ukształtowały go na całe życie, o czym zawsze mi mówił – podkreślił. – W roku 1957 przeniósł się do Szczecina, by tu kłaść podwaliny pod budowę i rozwój stoczni, których wychowankowie są tutaj z nami – ci, którzy sławę przynieśli tej stoczni i ci, którzy próbują ją teraz odtworzyć. Wykształcił i wychował wielu znakomitych inżynierów.

Dodał, że kilka tygodni temu profesor podarował mu niezwykły i bardzo wartościowy prezent: oryginalną książkę „Polska na morzu”, wydaną w 1935 roku, z tekstami m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jak napisał w dedykacji, ta książka towarzyszyła mu całe życie.

Na pogrzebie, który się odbył na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przemawiali również: prof. Maciej Taczała – dziekan Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Marek Tałasiewicz – były wojewoda i ambasador WTiM, prof. Tadeusz Graczyk, który przejął po prof. Skrzymowskim kierowanie Zakładem Technologii Okrętów,a potem Katedrą Konstrukcji, Mechaniki i Technologii Okrętów, Andrzej Strzeboński – prezes Stoczni Szczecińskiej oraz brat profesora Mieczysław Skrzymowski. W imieniu szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich głos zabrał prof. Andrzej Banaszek – kierownik Zakładu Budowy Statków i Jachtów na WTMiT.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Pożegnali profesora Skrzymowskiego Pożegnali profesora Skrzymowskiego Pożegnali profesora Skrzymowskiego Pożegnali profesora Skrzymowskiego Pożegnali profesora Skrzymowskiego

Komentarze

Wojtas
Ufam że miasto zachowa pamięć po Profesorze, wspaniałym współtwórcy potencjału intelektualnego naszej branży i Szczecina poprzez nazwanie jednej z ulic jego nazwiskiem.
2019-03-17 15:13:54
Olek
I to przez takich ludzi Tusk musiał poświęcać swój drogocenny czas na likwidację polskich stoczni. A mógł by w tym czasie walić w gałę.
2019-03-15 21:46:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie