poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach

Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach [GALERIA]

Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach
Data publikacji: 2019-09-06 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 13:17
Wywietleń: 842 413283

Grupa licząca 60 wywiadowców ruszyła w nocy z czwartku na piątek przez las i podziemia Zapasowego Stanowiska Dowodzenia dla Dowódcy Frontu Polskiego na prawobrzeżu Świnoujścia. Przewodnicy z Podziemnego Miasta zadbali o niezwykłą atmosferę.

W lasach słychać było strzały, szpiedzy wykradali dokumenty ze schronu dowodzenia, a w tunelach rzucono granaty dymne.

- Zebrała się fajna grupa. Nieco przekroczyliśmy limit, ale nie mogliśmy odmówić osobom, które zgłosiły się do nas bez wcześniejszej rejestracji. Wyprawę poprowadziliśmy początkowo przez las i odwiedziliśmy schron maszynowni, którego nie zwiedzamy podczas standardowych wejść - opowiada Dariusz Krzywda, czyli sierżant Bąbel.

Wyprawa trwała ponad dwie godziny. Scenariusz zakładał, że Podziemne Miasto, z którego miano dowodzić atakiem na Skandynawię w przypadku wybuchu III wojny światowej, zostało zaatakowane przez Imperialistów. Z Podziemnego Miasta wywiadowcy wychodzili nieco zmęczeni, bo to nietypowe zwiedzanie zakończono po g. 1, ale zadowoleni.

Dla części zwiedzających była to pierwsza wizyta w Podziemnym Mieście, a niektórzy chcieli zobaczyć obiekt nocą i zajrzeć do miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu. To preludium do Dni Twierdzy na Wyspach 2019, które właśnie rozpoczęły się w Świnoujściu.

- Ważna informacja jest taka, że wszystkie wydarzenia w ramach Dni Twierdzy odbywają się za darmo. Kumulacyjnym punktem tegorocznej edycji będzie sobotnia inscenizacja w pobliżu Fortu Anioła, gdzie Armia Napoleona zmierzy się z broniącymi szańca Prusakami. Specjalnie w tym celu wznoszone jest tam obecnie małe miasteczko i umocnienia - mówi kapral Kazik z Podziemnego Miasta.

Patronat medialny nad Dniami Twierdzy 2019 sprawuje Kurier Szczeciński.

Tekst i fot. BaT

Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach Preludium Dni Twierdzy. Niezwykła noc w podziemiach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Henryk Józwa

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie