wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności

Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności [GALERIA]

Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności
Data publikacji: 2019-03-11 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 2021 379853

- Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski - mówił, podczas poniedziałkowych (11 marca) uroczystości z okazji 20-lecia wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, prezydent Andrzej Duda.

- Pokolenia Polaków od końca drugiej wojny światowej czekały na ten moment - podkreślał prezydent. - Wejście Polski do NATO potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i włączenie do okręgów geopolitycznych Zachodu. Oznaczało to związanie się naszego kraju węzłem transatlantyckim. To był wielki dzień w naszej historii.

Prezydent przypomniał, że w roku przystąpienia Polski do sojuszu, powstała Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Podniesione zostały na maszt flagi takich państw jak: Polska, Duńska i Niemiecka. Następnie w 2004 roku do szczecińskiego dowództwa dołączyły: Estonia, Łotwa i Litwa.

- Od tamtego czasu dowództwo cały czas się rozwija - zaznaczał Duda. - Niedawno uzyskało status i certyfikat podwyższonej gotowości. Dzisiaj stanowi najważniejsze ze wszystkich dowództw NATO w tej części Europy.

Prezydent zapowiedział, że do Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód afiliowana zostanie 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Wyraził też nadzieję, że Niemcy i Dania włączą swoje dywizje.

- Moim wielkim pragnieniem jest, aby wielonarodowe szczecińskie dowództwo rozwijało się, uzyskiwało coraz większa sprawność i osiągało coraz większe znaczenie w strukturach NATO.

Z kolei minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, podkreślał, że Sojusz Północnoatlantycki jest "gwarancją" bezpieczeństwa państw wolnego świata, a Polska jest jednym z "liderów" NATO.

- Kiedy 20 lat temu wraz z Czechami i Węgrami przystępowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, byliśmy państwami, które dopiero rozpoczynały proces modernizacji swoich sił zbrojnych - powiedział szef MON. - W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej dziś możemy powiedzieć, że proces ten nabrał prędkości, jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz.

Mariusz Błaszczak zaznaczał, że Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie jest ważnym elementem w strukturze dowodzenia NATO.

- Szczeciński Korpus to najwyższa rangą instytucja Sojuszu Północnoatlantyckiego operująca na terenie Polski - powiedział szef MON.

W uroczystościach wzięli też udział m.in.: dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, oraz szef niemieckiej armii Jörg Vollmer, który przyznał, że "przystąpienie Polski, Czech i Węgier wzmocniły Sojusz Północnoatlantycki".

Przypomnijmy, że Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie powstała w roku przystąpienia Polski do NATO. Początkowo funkcjonowała w oparciu o uczestnictwo trzech państw ramowych – Polski, Danii i Niemiec. Obecnie jest ich dwadzieścia pięć. Dzisiejszy status Dowództwa to efekt postanowień ze szczytów NATO w Newport (2014 r.) i w Warszawie (2016 r.). Dziś Kwatera jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu. Monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łowie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, a kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie w ramach tzw. „wzmocnionej wysuniętej obecności”. Ponadto, jeśli zaszłaby taka konieczność, gotowa jest do natychmiastowego dowodzenia zarówno oddziałami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i Siłami Odpowiedzi NATO (w tym tzw. szpicą), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

Kamil KRUKOWSKI

Fot. Dariusz Gorajski

Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności Prezydent Duda w Szczecinie: Wejście do NATO potwierdzeniem suwerenności

Komentarze

Wizyta prezydenta Polin
odbyła się bez większych kłopotów, współczuję tylko policji i strażnikom gminnym którzy w deszczu zabezpieczali każdy wjazd i wyjazd na trasie przejazdu prezydenta Polin.
2019-03-12 11:54:11
do @ Kora
Cyt. "Niech Tusk tu wraca ,dość rządów PIS"....Ten ciul wyjechał i ma PO_wrócić? Jesteś za_PO_minalska;"Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse".
2019-03-12 08:48:30
Nie chcemy tu Dudy
Niech ten pan omija Szczecin z daleka
2019-03-12 08:28:11
@Kora
Zdrowo cię pogięło.
2019-03-12 07:04:04
Kora
Niech Tusk tu wraca ,dość rządów PIS
2019-03-11 22:54:37
Obatel
Czy mownica była ambitna z mjw
2019-03-11 20:00:18
Obywatel
A może tak miasto zrobi coś dla tej największej firmy w Szczecinie.I nazwie rondo,ulicę jej imieniem.Postawi np jej znak.A może muzeum instytut NATO. Jeszcze w Polsce takiej placówki brak ale myślę że chyba powstanie w Bydgoszczy,Poznaniu itp.Bo nasz Pałac Szpinakowy śpi gdy chodzi o większe tematy.
2019-03-11 14:39:16
Major
Teraz już wiem dlaczego w Szczecinie jest taka brzydka pogoda.
2019-03-11 13:20:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie