niedziela, 18 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Proinwestycyjny i prospołeczny. Przedstawili projekt budżetu dla województwa

Proinwestycyjny i prospołeczny. Przedstawili projekt budżetu dla województwa

Proinwestycyjny i prospołeczny. Przedstawili projekt budżetu dla województwa
Data publikacji: 2019-01-23 15:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Wywietleń: 1283 372747

Budowa i modernizacja dróg, rozbudowa Teatru Polskiego, konsolidacja siedziby urzędu marszałkowskiego - to tylko niektóre inwestycje, które znalazły się w projekcie budżetu województwa zachodniopomorskiego. Za jego przyjęciem radni mają zagłosować w czwartek (24 stycznia).

Projekt zakłada prawie 850 mln zł dochodów i prawie miliard zł wydatków, z czego ponad 535 mln zł stanowić będą te bieżące, a prawie 460 mln zł przeznaczonych ma zostać na inwestycje. Budżet ma się zamknąć nadwyżką operacyjną w wysokości prawie 76 mln zł. Jednak dochody majątkowe nie pokryją w całości wydatków na inwestycje. - Deficyt wynikający z realizacji tak śmiałego programu inwestycyjnego to ponad 144 miliony złotych, jednak zakładam, że będzie on znacząco niższy - optymistycznie założył podczas konferencji prasowej Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

- Projekt budżetu jest proinwestycyjny, co niestety w dzisiejszych realiach oznacza, że z jednej strony to budżet ambitny, a z drugiej bardzo trudny - dodał marszałek. - Widzimy, co dzieje się na rynku wykonawców. Zamawiający z drżeniem serca przygotowują specyfikację, a następnie otwierają oferty. Często też się zdarza, że nie ma żadnych ofert bądź znacząco przekraczają one budżet.

Na wydatki związane z inwestycjami ma zostać przeznaczonych prawie 460 mln zł. Planowana jest m.in. budowa i modernizacja dróg wojewódzkich, przebudowa dróg, mostów i odcinków szlakowych, budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Wśród pozostałych zadań wymieniono m.in. rozbudowę Teatru Polskiego, scalenie rozrzuconych po mieście wydziałów urzędu marszałkowskiego, budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oraz kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich.

Wspierana z budżetu województwa będzie także m.in. budowa budynku na potrzeby Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek, Stacji Dializ, Oddziału Neurologii wraz z Oddziałem Udarowym oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego wraz z wyposażeniem Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Olgierd Geblewicz stwierdził, że budżet na ten rok będzie także prospołeczny. - Kontynuujemy bardzo dużą część działań prospołecznych, takich jak Społecznik. Uruchamiamy także część nowych po to, aby społeczeństwo było coraz bardziej aktywne i solidarne - dodał marszałek.

Wśród nowych zadań Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa, wymienił m.in. dotacje na ochotnicze straże pożarne w wysokości 300 tys zł. Kontynuowany ma też być konkurs Granty sołeckie. Nagrodą w nim jest możliwość otrzymania pomocy finansowej na projekty inwestycyjne w wysokości 10 tys zł. Pula środków w konkursie ma wynosić 1,8 mln zł.

Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa, zapowiedział także, że na program in vitro zaproponowano ponad 300 tys zł.  - W lutym będziemy mieć spotkanie w tej sprawie. Chcemy poinformować samorządy, że mamy takie możliwości pomocy. To od nich będzie zależeć, czy zechcą pomóc swoim mieszkańcom - mówił.

Stanisław Wziątek oznajmił także, iż urząd przygotowuje specjalny program antysmogowy. - Zamierzamy przeznaczyć 9 milionów euro dla gospodarstw indywidualnych i podmiotów gospodarczych na eliminowanie smogu. To nowa propozycja, która moim zdaniem odpowiada na potrzeby społeczne - zakończył. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Rządząca w sejmiku koalicja przedstawiła założenia budżetu województwa na ten rok. 

Komentarze

cdn
do uwagi/chlopcze /mozesz mnie pocalowac tam gdzie sie koncza plecy przez papierek.brawo ty-brawo ja=robta co chceta
2019-01-23 18:46:39
Uwaga
Na forum kuriera grasuje opłacany rosyjski troll "cdn" - najlepiej go ignorować
2019-01-23 16:33:54
Pytanie
A co tam robi pan Rzepa który w wyborach do sejmiku się nie dostał?
2019-01-23 16:22:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie