poniedziałek, 17 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Prokurator: Gawłowski może mataczyć

Prokurator: Gawłowski może mataczyć (akt. 1)

Prokurator: Gawłowski może mataczyć
Data publikacji: 2018-07-12 20:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-16 12:06
Wywietleń: 1019 338228

Wypuszczenie Stanisława Gawłowskiego na wolność stanowi poważne zagrożenie dla śledztwa prowadzonego w jego sprawie, ponieważ były wiceminister środowiska i inni podejrzani mogą mataczyć - takie jest stanowisko Prokuratury Krajowej. Polityk Platformy Obywatelskiej - po tym, jak jego rodzina wpłaciła pół miliona złotych kaucji - wyszedł na wolność w czwartek. W szczecińskim areszcie spędził trzy miesiące.

W stanowisku prokuratury przeczytamy m.in. "Pozostawanie na wolności daje mu możliwość wywierania presji na świadków, a także uzgadniania wspólnej linii obrony z innymi podejrzanymi, wśród których jest żona posła, teściowie jego pasierba oraz znajomi. Będąc na wolności były wiceminister, który zna zakres śledztwa w sprawach korupcyjnych, ma ponadto możliwość docierania do osób, których przesłuchania dopiero zaplanowano, aby ustalać z nimi wspólne wersje zdarzeń. Jako element nacisku na osoby, które są przesłuchiwane w śledztwie, może być też odbierana duża aktywność podejrzanego w mediach. Stanisław G., wykorzystując swoją rozpoznawalność związaną z pełnionymi funkcjami politycznymi, prowadzi medialną kampanię, prezentując się wbrew dowodom zebranym przez prokuraturę jako osoba przypadkowo uwikłana w aferę, sugerując świadkom treść zeznań. Obawy matactwa są tym bardziej uzasadnione, że Stanisław G. podejmował takie próby przed aresztowaniem". Przykład takich działań? "Na próbę mataczenia przez posła, zanim jeszcze prokurator wykonał czynności procesowe z jego udziałem, wskazują ponadto znalezione w trakcie przeszukań u Stanisława G. kserokopie pism dotyczących toczącego się postępowania karnego w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Poseł nie był jeszcze wówczas stroną postępowania i nie miał prawa dysponować tymi dokumentami".

Były szef zachodniopomorskich struktur PO ma pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne. Po wyjściu z aresztu mówił, że jest ofiarą "reżimu" Jarosława Kaczyńskiego oraz Joachima Brudzińskiego. Wezwał też prokuraturę do odtajnienia akt jego sprawy.

Jego obrońca, mec. Roman Giertych, stwierdził, że nie ma podstaw nie tylko do aresztowania, ale także do postawienia mu zarzutów. Inny obrońca, mec. Włodzimierz Łyczywek, komentował tak:

- Sprawa jest ciekawa, ale dęta. Materiał zbierany przez prokuraturę dotyczy wszystkiego, co tylko może być, to trochę groch z kapustą.

Prokuratur decyzję sądu okręgowego o możliwości wpłacenia kaucji zaskarżył.

U marszałka Sejmu jest wniosek prokuratury o o uchylenie immunitetu Gawłowskiego w związku z dwoma nowymi zarzutami - "jednego o charakterze korupcyjnym, a drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy".©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

VS
Brawo!!! B U C na wolności!!!
2018-07-13 08:48:44
do: RPO
Co to takiego pół miliona, skoro w śledztwie przewijały się różne sumy i apartamenty, więc nie przesadzaj. Wiadomo, że przeciętny człowiek musiałby odkładać przez 20 lat i to wszystkie zarobione pieniądze, ale przeciętny człowiek nie siedzi...
2018-07-13 06:57:24
obserwator
gdzie te prawo porowno wszystkich traktowac zenada niewieze w to POst kombinator swiety
2018-07-13 05:43:10
obserwator
wstyd i chanba dla polskiego prawa wypuscic przestepce gdzie sprawiedliwosc za kure siedza a ten co inny zlodziej
2018-07-13 05:37:21
Do... RPO
Moze i tak, jak by wczesniej mial PO-dzielone na: Moje, Twoje i Nasze...!!! Widac wiec, ze na "biedngo czy biednych" - Nie trafilo...???
2018-07-13 00:44:23
Gier tych... Nie wygra
Czyli rozpatrujac Sprawe na ST-ojaco czy LE-zaco - niech lepiej PO-siedzi...
2018-07-12 23:23:08
RPO
Przecietny człowiek zebrał by pół miliona w parę dni?
2018-07-12 22:28:04
kompromitujące oświadczenie
To oświadczenie w takiej treści tylko utwierdziło mnie w przekonaniu,że nie chodziło tu o czystą formę procesową i zabezpieczenie dowodów świadczących na jego niekorzyść a o parszywą politykę i służalczość władzy.To oświadczenie w mojej ocenie jest kompromitujące prokuratora prowadzącego to śledztwo.Wynika z niego jasno jakie prawdziwe intencje przyświecały Prokuraturze domagając się aresztu.
2018-07-12 20:59:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Kawa w roli głównej
Jesień w Szczecinie
Marsz Niepodległości 2018
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy miejski sylwester w Szczecinie powinien odbywać się bez pokazu fajerwerków?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy