niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło

Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło

Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło
Data publikacji: 2018-10-29 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 1238 358682

Tylko od stycznia do września  w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych.  Najniebezpieczniej jest w soboty.  Za suchymi statystykami kryją się prawdziwe rodziny i ich dramaty, dlatego co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzi kampanię społeczną, promującą trzeźwość na drogach. W tym roku pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”.

W poniedziałek w konferencji na ten temat akcji uczestniczyli: wicemarszałek Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak oraz podkom. Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, wojewódzki koordynator do spraw profilaktyki w ruchu drogowym.

– Kampania prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych. W ubiegłym roku wręczaliśmy  jednorazowe alkotesty. W tym, za pośrednictwem zachodniopomorskiej policji, będziemy przekazywać kierowcom zapachy samochodowe. W bardzo sugestywny sposób mówimy, że nie ma przyzwolenia i akceptacji dla alkoholu za kierownicą. Prowadząc po alkoholu, zawsze masz czerwone światło – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Jarosław Rzepa i apelował o rozwagę.

W tym roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzić będzie działania edukacyjno-informacyjne pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Pierwsze działania rozpoczną się w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i będą kontynuowane do grudnia. W całym regionie pojawią się mobilne reklamy. Przygotowano 5000 zapachów  do samochodu z nadrukiem logo kampanii; zapachy będą rozdawane kierowcom podczas rutynowych kontroli.

Anna Nowak, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej, zwróciła uwagę także na często mało odpowiedzialne zachowanie pieszych, którzy zapatrzeni w swoje smartfony, w słuchawkach na uszach, bez ostrożności wkraczają na drogę. Dyrektor Nowak mówiła również o planach na przyszły rok: – Chcemy uwzględnić zadanie, które będzie adresowane tylko do dzieci. Dotyczyć będzie bezpiecznego zachowania na drogach w trakcie wypoczynku.

Dane statystyczne mówią jednak same za siebie. Tylko od stycznia do września  w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. W roku 2017 w naszym województwie policja zanotowała aż 42 wypadki drogowe z winy nietrzeźwych kierujących. Zginęły w nich cztery osoby, a 51 zostało rannych.

– Wypadki z udziałem nietrzeźwych kierowców są tragiczne w skutkach, ponieważ często łączą się z prędkością – mówi podkom. Mateusz Mićko z KW Policji w Szczecinie. – Taka akcja jak ta jest zasadna i wciąż potrzebna. W roku 2018 w  zachodniopomorskim blisko 500 tys. kierujących zostało poddanych badaniu na zawartość alkoholu. Ujawniono 2918 kierujących po spożyciu alkoholu.

(isz)

 

Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło

Komentarze

@%
Masz rację- pijemy i jeżdzimy ! Tylko jakby auto nie odpaliło , a tak to wio ! /BEZ BLOKAD ALKOH.W AUCIE - NIC NIE POMOŻE!/
2018-10-30 15:13:10
krzysio
nigdy nie piję gdy prowadzę! ...za dużo się rozlewa
2018-10-30 13:48:00
%
A niektórzy wypowiadają się o alkoholu z własnego doświadczenia.
2018-10-30 10:50:25
Bartek
Polska to jest kraj ludzi skrajnie nie odpowiedzialnych a także skrajnie głupio myślących. W Wielkiej Brytanii można mieć 0,8 promila co oznacza że normalny facet(nie Norek) może wsiasc po dwóch piwach i nic się niedzieje. U nas jest grupa nadająca się chyba tylko na odstrzał ludzi wsiadających za kółko przy ponad 1,5 promila a z drugiej strony cała reszta społeczeństwa gdzie jak powiesz większość że po dwóch piwach można bezpiecznie jechać to cie normalnie powieszą.
2018-10-30 10:34:10
układy
Ciekawe ile ten pan Mićko przepracował na drodze w KMP. Jako syn wojewody skazany na sukces a wiedzy żadnej.
2018-10-29 20:48:12
kierowca
2500 zapachow? tylu to codziennie na promilach jeździ ...
2018-10-29 20:28:15
Brak skuteczności w działaniu !!
W pierwszym zdaniu chylę czoła za poświęcenie się za 2500zł na rękę w drogówce, ale to co wyprawiacie na trzeźwych porankach to nadaje się do trybunału europejskiego jako zamach na wolności obywatelskie !! W Niemczech nie do pomyślenia !! Dozwolone 0,5 % bez dmuchania w razie podejrzenia tzw. jaskółka lub spacer lunatyka i nie trzeba ALKOMATÓW i korków na drodze TYLE !!!
2018-10-29 20:06:56
k
Dlaczego np taka UE nie zarządzi ,że w nowych autach maja być blokady alkoholowe ? Te wszystkie apele i wyroki NIC !!! NIE DADZĄ.
2018-10-29 19:02:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie