czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Przedsiębiorcy apelują do PiS w sprawie Środkowopomorskiego

Przedsiębiorcy apelują do PiS w sprawie Środkowopomorskiego

Przedsiębiorcy apelują do PiS w sprawie Środkowopomorskiego
Data publikacji: 2018-04-25 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1023 324733

– Chcielibyśmy mieć własny Regionalny Program Operacyjny i korzystać samodzielnie ze środków unijnych – powiedział Romuald Sobieralski, przewodniczący rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rusza ofensywa przedsiębiorców, żeby w ciągu dwóch miesięcy przekonać rządzących do 17. województwa.

Reprezentanci organizacji gospodarczych w środę (25 bm.) przedstawili raport pt. „Województwo środkowopomorskie do 2020 roku”. To argumenty i oświadczenia przemawiające za koniecznością zmiany ustawy z 24 lipca 1998 r. o utworzeniu 16 województw. Dokumenty, które są echem konferencji naukowych w słupskiej Akademii Pomorskiej i Politechnice Koszalińskiej, są dostępne w wersji drukowanej w siedzibach dziesięciu organizacji gospodarczych lub na ich stronach internetowych.

Roman Biłas, prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, raportem chce zainteresować Joachima Brudzińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, a także premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy planują zorganizować spotkania, aby oko w oko przekonać do utworzenia Środkowopomorskiego.

Eugeniusz Żuber, przed laty pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej za powołaniem 17. województwa, przedstawił plan działań, aby realnym terminem stał się 1 stycznia 2020 r. To złożenie jesienią br. projektu rządowego lub poselskiego o zmianie ustawy sprzed blisko 20 lat, aby była ona procedowania w marcu przyszłego roku. Twierdzi, że wybory samorządowe do sejmiku środkowopomorskiego mogłyby się wtedy odbyć równolegle z wyborami do parlamentu RP. Najpierw jednak trzeba przekonać rządzących z Prawa i Sprawiedliwości, którzy już w 2009 roku na swoim kongresie w Krakowie byli za zmianami na mapie administracyjnej kraju. To sprawdzian, czy nie są to jedynie obietnice.

– Jeśli nie będzie konsekwencji ze strony rządzących, to milion mieszkańców Pomorza Środkowego poczuje się oszukanych, że nie ma tu swojego gospodarza – stwierdził Eugeniusz Żuber.

Dodał, że jego zdaniem, pomyślność dla zgłaszanych aspiracji regionu będzie zależeć od wyników nadchodzących wyborów samorządowych i powodzenia kandydatów partii rządzącej.

Zebrani przypominali, że Środkowopomorskie jako region jednolity pod względem historycznym, demograficznym, gospodarczym, społecznym i geograficznym o powierzchni ponad 18 tysięcy mkw. byłby większy od już istniejących województw w kraju, np. opolskiego, świętokrzyskiego czy kujawsko-pomorskiego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Znany społecznik Czesław Ignaszewski (drugi z prawej), od blisko 20 lat orędownik powstania 17. województwa, dołączył m.in. do kolejnej grupy osób, które wspierają organizacje gospodarcze w działaniach na rzecz Środkowopomorskiego.

Komentarze

Wawrzek
Przywrócić 50 Województw, zlikwidować powiaty i Senat, powiększyć Gminy. Zlikwidować jeden szczebel wojewódzki- Wojewoda z wyboru ale z Kontrasygnatą Premiera. Czas aby Emeryci przestali utrzymywać Państwo. Sejm ograniczyć do 200 posłów 4 z Województwa. 50% dochodów Państwa przeznaczać na Inwestycyjne Fundusze Emerytalne. Każdy zdrowy Polak i Polka muszą mieć prawo posiadania broni do obrony własnej i Polski. Wszystkie prawa zatwierdzać w Referendach.
2018-04-26 11:30:27
Sabrina XXL
Olgierd G. oraz ten polityk poszukujący kamieni którego plakat niedługo będzie na każdym wolnym miejscu(cud finansowy...) - nie potrafili połączyć gospodarczo Koszalina ze Szczecinem, tak by ludziom z Koszalina to się opłacało - brak pomysłu na szybką kolej 150km/h a nawet 250km/h i brak podmiotów gospodarczych z siedzibą w Szczecinie a dających pracę w Koszalinie budzi separatyzm, który próbuje się zakryć akcją poszukiwania kamienia bo to ważniejsze od życia mieszkańców Koszalina dla politykierów z PO; gdyby władze korzystały z rozumu to przeniosły by niektóre usługi urzędów skarbowych czy ZUS z Szczecina do Koszalina - by piękne miasto Koszalin mogło się rozwijać i bogacić a nie marazmować separatystycznie tylko nie ma czasu jak trzeba bronić kolegę w areszcie....
2018-04-26 08:25:36
gość
A pamiętają Państwo z tego forum czym się różni środkowa Afryka od Środkowopomorskiego?
2018-04-26 07:50:41
Marek
Proszę bardzo, chcą to niech tworzą te swoje województwo, ale na początku muszą oddać dla Szczecina wszystkie pieniądze w pompowane ich region.
2018-04-26 06:36:14
Robert
Poza wybujałymi ambicjami lokalnych kacyków z Koszalina, nikt tak naprawdę nie chcialby mieszkać w takim najbardziej zapyziałym z polskich regionów. Jiż widzę mieszkańców Kołobrzegu czy Walcza którzy przyklaskują tym chorym wizjom :) Co do środków unijnych to i tak wpompowano w te rejony znacznie więcej niż wynika to z ich potencjału demograficznego czy gospodarczego, kosztem dawnego szczecińskiego. Regionów jest za dużo, a tworzenie kolejnego najsłabszego pod kazdym względem mija się z logiką.
2018-04-25 20:54:09
Nie ma to jak osobiste korytko. Choć nie wielkie ale własne.
.
2018-04-25 20:02:50
222
Buahaha przeciez oni im to wojewodztwo obiecuja od 2004 -co wybory a oni nadal w to wierza hahha ,dla Szczecina i Gdanska w sumie byloby lepiej ,pozbyli by sie problemu Koszalina i Slupska ,dawniej to najbiedniejsze wojewodztwa na pomorzu, taka prawda niestetyty zreszta jak UE niedlugo obetnie kase to i tak nic nie dostaniecie a na horyzoncie wizja drugiej Wenezulei i Grecji, wiec lepiej oszczedzajcie kase poki macie i poki jeszcze wam wyplat nie obniza czy emerytur i rent, w Grecji tak bylo u nas wiadomo ze jeszcze wieksze rozdawnictwo
2018-04-25 19:38:13
jer
A oni wciąż marzą. Ciekawe czy wszystkie gminy chciałyby przyłączyć się do województwa koszalińskiego ? Chyba nie wszystkie np. Kołobrzeg, Wałcz, lub Drawsko Pomorskie.
2018-04-25 18:51:30
@Jazon
Dokładnie. Oni w ogóle nie rozumieją jak większość tego państwa, że w UE sa pewne zalozenia, w tym wypadku region musi spełniać pewne minimalne kryteria np.: dany region musi zamieszkiwac conajmniej 1 mln obywateli. To musi być coś na wzór landow w Niemczech. Niemcy są większe a w sumie mają 13 landow + 3 miasta na prawach landu.
2018-04-25 18:32:32
Jazon
Trzeba w tej sprawie, w starym koszalińskim i słupskim zrobić referendum. Jeśli zwolennicy samodzielnego Środkowopomorskiego wygrają, to niech się usamodzielnią - ale bez prawa powrotu do Szczecina. Mam już ich inteligencji na poziomie przygłupa.
2018-04-25 18:05:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy