wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Rektorzy do premiera: "Apelujemy o wyjaśnienie incydentu!"

Rektorzy do premiera: "Apelujemy o wyjaśnienie incydentu!"

Rektorzy do premiera: "Apelujemy o wyjaśnienie incydentu!"
Data publikacji: 2018-05-17 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 2302 327795

"Nie ma zgody na działania naruszające naszą autonomię i swobodę działalności naukowej". Tej treści list wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego rektorzy szkół wyższych. Wypowiedzieli się w ten sposób w sprawie interwencji policji w trakcie konferencji naukowej „Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy".

Policjanci z Rewala weszli na teren Uniwersytetu Szczecińskiego (konferencja odbywała się w ośrodku w Pobierowie) na polecenie szczecińskiej Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód. Mieli sprawdzić, czy naukowcy nie propagują totalitaryzm.

Działanie prokuratury i policji wywołało oburzenie środowiska akademickiego w całej Polsce. Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego wystąpił „do odpowiednich służb” z wnioskiem o wyjaśnienie okoliczności wtargnięcia policji na konferencję.

Na incydent zareagował też minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zadzwonił na uczelnię i przeprosił za to co się stało. Zwrócił się też do komendanta głównego policji o „pilne sprawdzenie i kontrolę powodów”, dla których władze uczelni nie zostały wcześniej poinformowane o działaniach policji.

Rzeczniczka prokuratury tłumaczyła, że wysłanie policjantów na konferencję spowodowane było zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na propagowaniu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość (za popełnienie tego przestępstwa grożą nawet 2 lata więzienia).

– Celem działania prokuratury było zweryfikowanie tego doniesienia i ustalenie, czy rzeczywiście zaistniało uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, na jakie wskazano – czytamy w stanowisku prokuratury w tej sprawie. – Każde zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podlega sprawdzeniu i procesowej ocenie.

Nie zmienia to jednak faktu, że interwencja policji była nieuprawniona i naruszała ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym (funkcjonariusze nie mieli pozwolenia rektora na wkroczenie na teren uczelni, a nawet nie poinformowali rektora o planowanej akcji). Dlatego w tej sprawie zabrali głos również rektorzy polskich szkół wyższych. W liście do premiera podkreślili, że było to zdarzenie bezprecedensowe.

„Stanowczo apelujemy do pana premiera o jak najszybsze wyjaśnienie i podanie do publicznej wiadomości okoliczności tego incydentu, wskazanie, jak mogło dojść do podjęcia takich decyzji i jakimi intencjami się kierowano" – piszą autorzy listu.

Cykl „Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy” jest organizowany co roku od 2010 r. Tegoroczny zjazd trwał pięć dni, od środy do niedzieli (9-13 maja). Poświęcony był myśli politycznej Karola Marksa z okazji dwusetnej rocznicy urodzin filozofa. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób (w tym pięciu profesorów polskich uczelni).

(lw)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Komentarze

AK
Masz pisowską, czyli totalitarną mentalność,, bo chcesz wyrzucać z Polski, ipodobkie jak robili to komuniści w PRL i w NRD. Tak, tak pisowski komunisto niczym nie różnisz się od reszty pisowskiego szamba, które śmierdzi nawet w twoich postach. W wolnej Polsce będziesz chciał swoje posty wymazywać, ale one pozostaną i wstyd będzie niesamowity. Jak się z tego wytłumaczysz? Ale w Polsce będziesz mógł pozostać.
2018-05-19 01:37:44
Do... PO-nizszego "AK"
I w Afryce PO-wstalo juz wiele wolnych miejsc PO Masssowej Emigracji... wiec daj "jako 1-szy dobry przyklad" ! Czyli szerokiej drogi i udanej PO-drozy... ale tylko w jedna strone i bez prawa PO-wrotu - do obecnej juz R.P. !!
2018-05-18 11:16:44
Morgana
Ojej, ale tu duszno. Otworzę okno, możecie skakać, towarzysze!
2018-05-18 02:55:48
AK
Arthhursis- wiesz co to wolność myśli i słowa? Nie, nie wiesz, bo jesteś zniewolony od dzieciństwa, o czym dobitnie świadczą twoje zakompleksione wpisy. Zniewolony umysł , kreuje zniewolone wpisy i nawet tego nie zauważa. Wyzwól swój umysł, z zajadłości , pokochaj czarnych i muzułmanów, poczujesz się naprawę wolny i przejdziesz tak potrzebne tobie katharsis.
2018-05-17 23:52:56
U2
Klaszcz- mentalny komuszku, jak zawsze nie wiesz o czym piszesz, poza zwykłą polską zajadłością, jakże naturalną dla komuszka-klaszcza.
2018-05-17 23:45:12
Klaszcz
No ładnie tutaj wybielacie jawnych komuszków. Sprawdzać, nadzorować, patrzeć na ręce. Trzeba znać swojego wroga. Dobra robota Policjo. Wiecie, co jest w tym najgorsze? Komuszki będą teraz odwracać kota ogonem, że to niby oni są atakowani. I tak oto sprzeciwiając się ideologii jawnie nawołującej do kradzieży i mordów staję się według czerwonej hołoty fanem kaczora i jego bandy. To tylko dlatego, że nie są w stanie podjąć merytorycznej dyskusji na jakimkolwiek poziomie. A z socjalistami miłościwie nam panującymi to możecie iść za rączkę. Nie wiem, po co się tak z nimi kłócicie, komuszki.
2018-05-17 22:41:49
PIORUN... do Jarun-a
Wuglada wiec na to, ze masz na mysli... Prawde zza Buga ??
2018-05-17 22:28:57
Jarun
Ględzenie infantylnych ramoli. I wy wiecie, że to prawda...koledzy.
2018-05-17 22:20:21
PO-mimo roku juz 2018-go...
Nalezy tylko "ws-PO-lczuc" Studentom tych Rektorow... i Uczelni !! A jakie "Korzenie i PO-chodzenie"... mial ten Karol Marx, ze Lewactwo az PO 200 latach - nie moze go jeszcze za-PO-mniec ??
2018-05-17 20:55:19
Arthursis
Czerwone ścierwo, tfu. Do pługa was przywiązać, nie na uniwersytety wpuszczać. Tak właśnie przebiegła w Polsce "transformacja". Komunizm transformował się i teraz nazywa się liberalizm.
2018-05-17 20:21:24
Arbaniar
"Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy". Karol Marks.. Nie po to mają tę autonomię, żeby pod jej płaszczykiem propagować komunizm. Jego parszywa gęba już się odrodziła na zachodzie, a to całe ścierwo powinno zniknąć równo z końcem Drugiej Wojny Światowej! Nie ma w tym nic nowoczesnego. Jedynie świnie z UE robią multi-kulti i cieszą japy na wielkiej fecie urodzinowej marksa zorganizowanej z naszych pieniędzy. Tak szczekaczki bronicie konstytucji, która jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce? Skreśla ona możliwość propagowania nazizmu i komunizmu. A jeżeli wspieracie tę ideologię i marks jest dla was kimś dobrym, to znaczy, że wspieracie wywłaszczenia z wygnaniem, ludobójstwa i rozwarstwienie klasowe = jesteście wrogiem zdrowego społeczeństwa. Inteligentni ludzie, za jakich podają się ci "profesorowie" powinni to zrozumieć i nie szczekać, kiedy są jedynie legitymowani, w dodatku poza terenem kampusu, który jest jedynym chronionym prawnie miejscem!
2018-05-17 20:18:47
wszyscy do wszystkich..
maja pretensje..
2018-05-17 18:24:20
---
@Jazon-napisz do ambasady rosyjskiej
2018-05-17 18:06:42
Ed
Może policja nas oświeci co widzi złego w Karolu Marksie
2018-05-17 16:59:15
k
Jaka jest inteligencja uniwersytecka ? Nie umie wytłumaczyć ,że dyskusja akademicka , to nie jest propagowanie komunizmu . Radzę nie dyskutować na te tematy np. w lokalu publicznym , bo przypadkowi słuchacze moga być mniej opanowani niż policja .Nie każdy chce wnikać w niuanse akdemickich sporów i zrozumieć ich inspiracje .Ciągły brak zrozumienia z każdej strony !
2018-05-17 16:38:39
Jazon
A kiedy zwrócą się do ministra sprawiedliwości w sprawie trzymanego od dwóch lat w areszcie dr Piskorskiego?
2018-05-17 16:19:00
bobo
precz z komuną!!!
2018-05-17 14:51:35
W kaczej PRLce...
Wszystkie chwyty dozwolone,jesli nie pokrywają się z "filozofią" radyjomaryjo! Kaczy nazizm jest O.k! Czekamy na "kryształową noc"....
2018-05-17 14:46:54
czytelnik
Politolodzy niech zorganizują konferencję "Polityczne źródła nowoczesnej Europy". Któraś tam rocznica urodzin Adolfa Hitlera. Czy wówczas interwencja policji też spowodowałaby reakcję ugrzecznionego rektora? A MSWiA jego przeprosiny?
2018-05-17 14:30:58
Ostoja komunizmu.
Nie apelować tylko przestać propagować twórców "czerwonej zarazy"panowie rektorzy,wiem coś na ten temat!!
2018-05-17 14:09:33
to już było
jedynie słuszna partia wie co robi, i nikomu nie musi się tłumaczyć
2018-05-17 13:50:40
555
za to brunatne towarzystwo sobie maszeruje gdzie chce i kiedy chce ,kierunek ruski mir pull up tereain ahed pull up !!
2018-05-17 13:30:38
"oburzeni" w gronostajach.
A do kogo apelowaliście jak kamienowano śp. dr. Ratajczaka?
2018-05-17 13:26:22