niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sędzia pracy nie straci

Sędzia pracy nie straci (akt. 1)

Sędzia pracy nie straci
Data publikacji: 2018-03-16 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:36
Wywietleń: 1691 318637

Szczeciński sędzia Paweł M. obwiniony o kradzież elementu wkrętarki jednak nie straci pracy - na 2 lata jego wynagrodzenie będzie obniżone o 20 procent. Tak zdecydował Sąd Najwyższy. Zmieniając w ten sposób wyrok sądu I instancji, w którym sędzia został wydalony z zawodu. 

Sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Paweł M. był obwiniony o popełnienie wykroczenia stanowiącego jednocześnie "przewinienie dyscyplinarne - uchybienie godności urzędu" polegające na tym, że 30 czerwca 2016 r. w sklepie w Szczecinie dokonał kradzieży mienia w postaci "przegubowego łącznika wkrętarki z pinem na kwotę nie większą niż 95,29 zł". Obrona sędziego wskazywała, że 95 zł kosztował cały zestaw elementów do wkrętarki, zaś "łącznik" będący przedmiotem sprawy był wartości około 8 zł.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Katarzyna Tyczka-Rote wskazała, że SN uwzględnił zarzut odwołania dotyczący "rażącej niewspółmierności wymierzonej kary". - Przy ocenie według aktualnych stawek wynagrodzenia obwiniony za ten czyn, za który każdy inny obywatel zapłaciłby 100 zł mandatu, zapłaci około 50 tys. zł. Wydaje się, że taka sankcja jest sankcją adekwatną i bardziej dostosowaną do charakteru czynu - powiedziała sędzia SN.

Po raz pierwszy sprawą Pawła M. sąd dyscyplinarny – Sąd Apelacyjny w Gdańsku zajął się w marcu 2017 r. Podjął wtedy decyzję o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych na pięć miesięcy do 8 sierpnia oraz obniżeniu wysokości wynagrodzenia sędziego, na wskazany okres, o 25 procent. Następnie, w maju, zwrócił akta sprawy do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego.

Pod koniec lipca 2017 r. Sąd Apelacyjny podjął kolejną decyzję ws. Pawła M. - zawiesił go czynnościach służbowych od 9 sierpnia do czasu prawomocnego zakończenia postępowania oraz obniżył wysokość wynagrodzenia sędziego na wskazany okres o 25 proc.

- Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące sędziego, który dopuścił się kradzieży, uzasadnia w pełni powołanie Izby Dyscyplinarnej w SN - ocenił w sobotę 17 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - W polskim sądownictwie nie ma miejsca dla sędziów złodziei. 

(pap), (as)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Polek
Ale pożywka dla pisuaru! Po raz pierwszy i, mam nadzieję, jedyny, kibicuję Ziobrze , mając nadzieję, że postawi na swoim i ten zwykły złodziej pożegna się z zawodem. I tacy durnie tworzą Sąd Najwyższy!
2018-03-18 10:47:59
Bartrk
No idźcie protestować bronić sędziego, przecież taki sedzia to gwarant demokracji i sprawiedliwosci, dziwi wyrok idąc logika sądu najwyższego powinien dostać podwyżkę i awans...
2018-03-18 10:47:00
Bereza Karuska
duch Rzepińskiego jest gwarantem prywaty;
2018-03-17 07:20:14
wq
Podajcie nazwisko tego sędziego, wyrok już zapadł, więc nie chroni go przepis o domniemaniu niewinności a wyroki są jawne.
2018-03-17 06:17:30
Sędzia czy złodziej?Szekpirowskie pytanie.
Żeby kraść bezkarnie należy skończyć prawo,ale jaja.
2018-03-16 23:19:06
HogoFogo
Seria strzałów PO do własnej bramki trwa. Po kandydaturze Nitrasa teraz ten wyrok. Czym PiS sobie zasłużył na takie prezenty?
2018-03-16 22:33:51
to są te "wolne sądy"
Nie macie chamy jednak nawet krzty przyzwoitości!
2018-03-16 22:32:22
zak
Wygląda na to że chorobą zawodową nadzwyczajnej kasty jest kradzież przez roztargnienie wywołane stresującym zawodem jakim jest sędziowanie.
2018-03-16 20:59:14
Jarun
Każdy normalny obywatel dostałby karę, ale nie sędzia. Sędziów powinniśmy wybierać my -suweren. Ci z Sądu Najwyższego wylecieliby na zbity pysk.
2018-03-16 20:52:18
To są jakieś żarty
Trzeba w końcu dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości i skończyć z kastą nadzwyczajnych ludzi
2018-03-16 20:51:55
Hahaha...
Zmieniono mu status z nieuczciwy na prawie uczciwy.A tak poważnie jak można zrobić taką skuchę. Może jest kleptomanem?. Może był roztargniony?...hm...
2018-03-16 20:43:59
Remiczek
Czyli teraz można sobie zacząć bezkarnie kraść. Tylko co mi obniży pracodawca albo też taki właśnie wspaniałomyślny sąd kiedy ja nie pracuję??
2018-03-16 20:19:03
czyt
Dobry sędzia kradnie z umiarem . Przyzwoity sedzia tyle , ile potrzebuje !
2018-03-16 17:44:56
Ha! Ha! Ha!
Znow kpina z maluczkich, rowni i rowniejsi, swoj swojemu krzywdy nie zrobi. Zlodzej bedzie mogl sadzic zlodziei. Brawo! Bananowa republika.
2018-03-16 17:43:08
k
To dobrze , będzie mógł dalej osądzać tych bezczelnych sklepowych złodziei !
2018-03-16 17:15:59
Jan
Jak w "socjalizmie". Są równi i równiejsi. To bardzo sądom obniża powagę i do zera sprowadza autorytet.
2018-03-16 17:14:40