wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Senator broni mieczy grunwaldzkich

Senator broni mieczy grunwaldzkich

Senator broni mieczy grunwaldzkich
Data publikacji: 2018-10-04 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Wywietleń: 1685 354607

Senator Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego Pomorza Zachodniego zorganizował w w czwartek (4 października) pod Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie konferencję, w trakcie której poinformował o swoim sprzeciwie wobec planów usunięcia pomnika tzw. Mieczy Grunwaldzkich w Mirosławcu.

Pomnik miałby być zdemontowany jako jeden z symboli związanych z władzą komunistyczną w Polsce. Zdaniem senatora, taka interpretacja symboliki pomnika to nadużycie. Uważa on, że pomnik symbolizuje przede wszystkim walki o Wał Pomorski, w trakcie których zginęło wielu polskich żołnierzy.

Pismo w tej sprawie senator G. Napieralski wysłał już do dra Jarosława Szarka, prezesa IPN w Warszawie. Podpisał się pod nim także Cezary Szeliga, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

Przypomnijmy, że Instytut Pamięci Narodowej domaga się usunięcia pomnika w Mirosławcu. Zdaniem IPN-u monument przedstawiający dwa grunwaldzkie miecze, na których zawieszone jest godło Polski z orłem bez korony, to symbol związany z władzą komunistów w Polsce. Jest wytworem sił „prosowieckich”. Innego zdania jest jednak burmistrz Mirosławca, który zbiera podpisy mieszkańców, by pomnik po lekkiej korekcie – pozostał. Chodzi o koronę na głowie orła.

Zastrzeżenia IPN-u do pomnika dotyczą głównie jego rodowodu jak również dużego podobieństwa do PRL-owskiego odznaczenia „Krzyża Grunwaldu”. Burmistrz Piotr Pawlik, który w sprawie pomnika zamierza interweniować u wojewody, uważa, że podobieństwo do Krzyża Grunwaldu jest niewielkie i ogranicza się tylko do dwóch mieczy. Pomnik w Mirosławcu to jednak coś więcej: składa się także z godła z orłem i napisu „Wał Pomorski” oraz „Mirosławiec” i symbolizuje walki o Wał Pomorski. ©℗

(r.c.)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: To była krótka konferencja, ale z jasnym przesłaniem: pomnik w Mirosławcu musi zostać, bo symbolizuje walkę żołnierzy polskich, którzy polegli w czasie II wojny światowej, między innymi w czasie walk o Wał Pomorski.

Komentarze

Co to znaczy do PO-stkomunistycznej PO-prawki...?
To tak, jakby Sierp i Mlot szybko PO-zamieniac teraz... by dalej przezyc i utrzymac sie PO-litycznie - na bialego Orla w Koronie ? Czyli jak wiatr zawieje...??
2018-10-05 09:20:43
"Zły" - jesteś bardziej głupi jak zły.
.
2018-10-05 07:13:42
POSLDPSL
Nawet na zdjęciu razem :)
2018-10-05 07:06:37
1222
1410:bitwa pod Grunwaldem -Polska zaatakowana przez zakon krzyżacki a dokładnie : Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie , a teraz mamy tu filie panstwa watykan, rece opadaja, to jest dramat !!!a komu w czasie II wojny swiatowej pomagał niemiecki kler ?!!!
2018-10-04 17:10:27
Zły
Policja polityczna dyktuje jak mamy żyć.
2018-10-04 16:40:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie