poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Siatki w dół... dla jerzyków

Siatki w dół... dla jerzyków

Siatki w dół... dla jerzyków
Data publikacji: 2018-08-09 16:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-10 19:24
Wywietleń: 923 342402

„WY niszczycie - NIE chronicie", „RDOŚ zrób więcej niż coś" - przynajmniej te dwa hasła z niedawnej manifestacji Społecznej Straży Ochrony Przyrody Szczecina, protestujących m.in. przeciwko niszczeniu ptasich lęgów, wzięli sobie do serca urzędnicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Co widać na os. Niebuszewo-Bolino, a konkretnie na rusztowaniach ustawionych dla termomodernizacji, czyli docieplenia, tamtejszych budynków: w rejonie ul. Reja oraz Karpińskiego.

Osłaniające je siatki zostały obniżone na tyle, by do swych lęgów mogły dotrzeć jerzyki - niewielkie ptaki, ale wielcy sprzymierzeńcy człowieka w walce z plagami insektów, w tym komarów. Przypomnijmy, że to szczególny i objęty ścisłą ochroną gatunek, potrzebujący przestrzeni - minimum 5 metrów od dołu - aby tzw. wlotem typu kominowego dolecieć do gniazda i nakarmić młode.

- Generalnie, prace termomodernizacyjne powinno się wykonywać poza okresem lęgowym ptaków. Jednakże, jeżeli z pewnych względów mają one być prowadzone w tym okresie, musi być wcześniej wykonana ekspertyza ornitologiczna, a budynek sprawdzony, czy nie bytują w nim zwierzęta. Na zniszczenie siedlisk musi być wydana zgoda RDOŚ, jednakże nie uzyska się jej, kiedy są tam młode, bo byłoby to jednoznaczne ze zgodą na ich zabicie - przekonują aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina (SSOZS), którzy apelują do nieobojętnych na los zwierząt: „Powiedźmy nie zabijaniu jerzyków i innych ptaków - one same nie mogą się bronić!".

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Siatki w dół... dla jerzyków Siatki w dół... dla jerzyków

Komentarze

Misiaty1977@wp.pl
Jebać te ptaki źycie ludzkie jest najważniejsze
2018-08-10 18:31:54
Igor Podeszwik
I skąd Kurier wytrzasnął, że tam jest 5 metrów wolnej przestrzeni? Jest metr.
2018-08-10 10:18:11
byt
Czemu jesteśmy tacy okrutni, tacy bezmyślni? Bo bezmózgowie decydentów szerzy się w naszym kraju tak szybko jak ebola w Afryce. Nie chodzi tylko o byt ptaszków w trakcie remontów, a dotyczy wielu zagadnień dnia codziennego.
2018-08-10 08:15:19
Obrońca
Jerzyki są fajne, gołębie są fuuuu, be i wstrętne, wrony są fajne, kawki są fajne, mewy są fajne, szpaki, sroki, sikorki, etc.... ale najfajniejsze są wróble. Wszyscy bronią wróbelków!
2018-08-09 21:42:07
Mieszkam przy Urzędzie Miasta .O tej porze roku i dnia kiedyś dochodził dosłownie jeden świst jerzyków.
W tym roku NIE WIDZIAŁEM TU JEDNEGO JERZYKA. Nie ma zupełnie również nietoperzy. To są skutki odkomarzania stosowanego przez skończenie głupich ludzi na żądanie skończenie głupich ludzi. Czy są tak naiwni co wierzą, że giną tylko komary !? Giną WSZYSTKIE owady - pożywienie ptaków i nietoperzy.
2018-08-09 19:30:19
To takie proste.
Zgoda na ocieplanie budynków powinna być warunkowana montażem budek lęgowych dla jerzyków. Niedługo ten ptak zniknie z naszego nieba. Czemu jesteśmy tacy okrutni, tacy bezmyślni?
2018-08-09 18:07:48