czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > SLD martwi się o uczelnie

SLD martwi się o uczelnie

SLD martwi się o uczelnie
Data publikacji: 2018-04-26 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1276 324923

Reforma szkolnictwa wyższego przygotowana przez ministra Jarosława Gowina może zaszkodzić uczelniom, zwłaszcza w regionalnych ośrodkach takich jak Szczecin - to ocena polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ich zdaniem grozi nam podział na "Polskę A, Polskę B i Polskę C".

- W 2009 roku rząd Platformy Obywatelskiej i PSL zmienił naszą ustawę i podporządkował rozwiązania prawne dotyczące szkolnictwa wyższego idei neoliberalizmu. Spowodowała ona upadek humanistyki i nauk społecznych w Polsce - stwierdził Czesława Christowa. - W warunkach obowiązującej ustawy uczelnie nie mają zapewnionych środków na funkcjonowanie i rozwój. Rozwój naukowy pracowników stał się prywatną sprawą każdego pracownika. Przy tak niskich pensjach pracownicy naukowi nie są w stanie pokryć kosztów własnego rozwoju. Jakość dydaktyki ze względu na zmniejszone koszty jest o wiele niższa. Polska staje się przepompownią środków unijnych do zagranicznych ośrodków naukowych.

Słowem - jest źle. Potrzebna jest zmiana. Jednak zdaniem lewicy propozycje Gowina sytuacji wcale nie poprawiają.

- Nie zerwano ze szkodliwymi praktykami neoliberalnymi - oceniła Christowa. - Najbardziej niebezpieczna jest zmiana systemu zarządzania. Zgodnie z projektem ustawy uczelnią będzie zarządzała rada, w której skład będzie wchodziło 51% osób pochodzących spoza uczelni. Także jej przewodniczącym będzie osoba z zewnątrz. To zamach na autonomię uczelni. To początek ich prywatyzacji. W tych radach będą biznesmeni i nie wiadomo, jak będą zarządzać, bo nigdy wcześniej tego nie robili. Mogą być uczelnie doprowadzane do upadku a następnie prywatyzowane w sposób już znany w polskiej historii. 

Dariusz Wieczorek, przewodniczący lewicy w regionie, stwierdził, że reforma może uderzyć w mniejsze uniwersytety, takie jak te w Szczecinie, i jest to niezgodne z zapowiedziami rządzących, którzy obiecywali zrównoważony rozwój.

- Będzie podział na Polskę A, Polskę B, i pewnie powstaje już Polska C - powiedział. - To nie jest dobry kierunek. Analizy naszych ekspertów, także tych warszawskich, są porażające. Ta ustawa pozostawi na terenie północnej Polski pas wypalonej ziemi, jeżeli chodzi o uczelnie.

©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Zgniłe jaja
Towarzyszu - po co płacić z podatków za profesora co nic nie umie a tytuł profesorski jest nabyty za talenty biurokratyczne. Czy profesor Żyluk z PUM umie operować dobrze rękę? Czy prof. Białecka z PUM umie postawić diagnozę i dobrać leki neurologiczne? NIE NIE a uczą studentów tworzą teorie do których choroby się nie stosują TO KOSZTUJE I MARNUJĄ CZAS I TALENTY INNYCH ZDOLNYCH LUDZI i szkodzą pacjentom....
2018-04-28 08:19:55
Bartek
Państwo powinno dawać pieniądze na badania naukowe a nie na produkcję lekarzy, inżynierów i specjalistów dla zachodnich krajów, oraz politogow i socjologów do pracy w dyskontach i magazynach. Kiedy będą studiujesz za darmo i nie chcesz wspierać polskiej gospodarki oddaj kasę za studia , w końcu dla specjalisty w Wielkiej Brytanii zarabiającego 350k funtów rocznie oddanie za studia 80k funtów to nic. A SLD nie rozumie, że te wszystkie bezsensowne dydaktycznie kierunki trzeba zamknac, tylko prace naukowe zostawić bo na taki kraj jak Polska nie potrzeba na każdej uczelni niszowych kierunków.
2018-04-27 08:05:21
Niech lepiej...
SLD-owskie Lewactwo zamartwi sie wpierw o Siebie, gdyz dalej tona - plum...plum...plum...!!
2018-04-27 00:24:48
Racja,
solidaruchy właśnie taki program realizują.
2018-04-26 23:51:58
pipi
"SLD martwi się o uczelnie" - martwi się o uczelnie dające tytuł "magistra" dla Olków...P.S - Kurier posiada panią Ewę od polskiego i pisze; "..ce - stwierdził Czesława Christowa.", chłopobab? Z dalszego tekstu wynika iż baba.
2018-04-26 18:07:16
Banda, która przez 45 lat ogłupiała Polaków, wymordowała inteligencję
MARTWI SIĘ O POLAKÓW !!!
2018-04-26 16:40:47
I WY JESZCZE ŚMIECIE MÓWIĆ O POZIOMIE UCZELNI ????
Doktoraty: "Badania cytometryczne żołnierzy z moczeniem nocnym" "Badania nad poprawnością wykonania własnych ruchów tanecznych" "Czasowa wydajność ogierów państwowych" "Dynamika kosiarek w aspekcie metodyki badań" "Fizyko-chemiczne i smakowo-zapachowe cechy serów poddanych działaniu prądu stałego" "Niektóre zagadnienia farmakologicznego leczenia alkoholików w świetle własnych doświadczeń" "Przenoszenie nadwrażliwości typu późnego u świnek morskich" "Przydatność córek różnych buhajów do użytkowania w fermach krów mlecznych" "Rozwój fizyczny i sprawność fizyczna funkcjonariuszy ZOMO" "Sezonowość spożycia ludności wiejskiej w województwie krakowskim" "Udział wody w odżywianiu się gęsi domowej zielonymi roślinami" "Wpływ ćwiczeń siłowych na zrozumienie mowy" "Wpływ moczu schizofrenika na hodowlę kropidlaka czarnego" "Wpływ sesji egzaminacyjnej na stan biologii pochwy u studentek środowiska wrocławskiego" "Zagadnienie płaskostopia u górników" Habilitacje 1. "Górotwór jako materiał prosty z zanikającą pamięcią" 2. "Kontrola rytmiki aktywności ruchowej świerszcza domowego" 3. "Pewne problemy pełzającego wyboczenia prętów" COŚ TAKIEGO JAK "POZIOM UCZELNI WYŻSZYCH W POLSCE" NIE ISTNIEJE !!!
2018-04-26 16:35:14
123
Sie obudzili z reka w nocniku gdzie 90% ich elektoratu popiera obecna ekipe, plus spartolenie wyborow do sejmu 2 lata temu-zabrakło 0,5 procenta glosow, plus wystawienie na prezydenta Pani ktora glosowala na obecnego prezydenta i ma program w publicznej tv, samozaoranie poziom sld.
2018-04-26 14:35:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy