czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > SLD martwi się o uczelnie

SLD martwi się o uczelnie

SLD martwi się o uczelnie
Data publikacji: 2018-04-26 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1276 324923

Reforma szkolnictwa wyższego przygotowana przez ministra Jarosława Gowina może zaszkodzić uczelniom, zwłaszcza w regionalnych ośrodkach takich jak Szczecin - to ocena polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ich zdaniem grozi nam podział na "Polskę A, Polskę B i Polskę C".

- W 2009 roku rząd Platformy Obywatelskiej i PSL zmienił naszą ustawę i podporządkował rozwiązania prawne dotyczące szkolnictwa wyższego idei neoliberalizmu. Spowodowała ona upadek humanistyki i nauk społecznych w Polsce - stwierdził Czesława Christowa. - W warunkach obowiązującej ustawy uczelnie nie mają zapewnionych środków na funkcjonowanie i rozwój. Rozwój naukowy pracowników stał się prywatną sprawą każdego pracownika. Przy tak niskich pensjach pracownicy naukowi nie są w stanie pokryć kosztów własnego rozwoju. Jakość dydaktyki ze względu na zmniejszone koszty jest o wiele niższa. Polska staje się przepompownią środków unijnych do zagranicznych ośrodków naukowych.

Słowem - jest źle. Potrzebna jest zmiana. Jednak zdaniem lewicy propozycje Gowina sytuacji wcale nie poprawiają.

- Nie zerwano ze szkodliwymi praktykami neoliberalnymi - oceniła Christowa. - Najbardziej niebezpieczna jest zmiana systemu zarządzania. Zgodnie z projektem ustawy uczelnią będzie zarządzała rada, w której skład będzie wchodziło 51% osób pochodzących spoza uczelni. Także jej przewodniczącym będzie osoba z zewnątrz. To zamach na autonomię uczelni. To początek ich prywatyzacji. W tych radach będą biznesmeni i nie wiadomo, jak będą zarządzać, bo nigdy wcześniej tego nie robili. Mogą być uczelnie doprowadzane do upadku a następnie prywatyzowane w sposób już znany w polskiej historii. 

Dariusz Wieczorek, przewodniczący lewicy w regionie, stwierdził, że reforma może uderzyć w mniejsze uniwersytety, takie jak te w Szczecinie, i jest to niezgodne z zapowiedziami rządzących, którzy obiecywali zrównoważony rozwój.

- Będzie podział na Polskę A, Polskę B, i pewnie powstaje już Polska C - powiedział. - To nie jest dobry kierunek. Analizy naszych ekspertów, także tych warszawskich, są porażające. Ta ustawa pozostawi na terenie północnej Polski pas wypalonej ziemi, jeżeli chodzi o uczelnie.

©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Zgniłe jaja
Towarzyszu - po co płacić z podatków za profesora co nic nie umie a tytuł profesorski jest nabyty za talenty biurokratyczne. Czy profesor Żyluk z PUM umie operować dobrze rękę? Czy prof. Białecka z PUM umie postawić diagnozę i dobrać leki neurologiczne? NIE NIE a uczą studentów tworzą teorie do których choroby się nie stosują TO KOSZTUJE I MARNUJĄ CZAS I TALENTY INNYCH ZDOLNYCH LUDZI i szkodzą pacjentom....
2018-04-28 08:19:55
Bartek
Państwo powinno dawać pieniądze na badania naukowe a nie na produkcję lekarzy, inżynierów i specjalistów dla zachodnich krajów, oraz politogow i socjologów do pracy w dyskontach i magazynach. Kiedy będą studiujesz za darmo i nie chcesz wspierać polskiej gospodarki oddaj kasę za studia , w końcu dla specjalisty w Wielkiej Brytanii zarabiającego 350k funtów rocznie oddanie za studia 80k funtów to nic. A SLD nie rozumie, że te wszystkie bezsensowne dydaktycznie kierunki trzeba zamknac, tylko prace naukowe zostawić bo na taki kraj jak Polska nie potrzeba na każdej uczelni niszowych kierunków.
2018-04-27 08:05:21
Niech lepiej...
SLD-owskie Lewactwo zamartwi sie wpierw o Siebie, gdyz dalej tona - plum...plum...plum...!!
2018-04-27 00:24:48
Racja,
solidaruchy właśnie taki program realizują.
2018-04-26 23:51:58
pipi
"SLD martwi się o uczelnie" - martwi się o uczelnie dające tytuł "magistra" dla Olków...P.S - Kurier posiada panią Ewę od polskiego i pisze; "..ce - stwierdził Czesława Christowa.", chłopobab? Z dalszego tekstu wynika iż baba.
2018-04-26 18:07:16
Banda, która przez 45 lat ogłupiała Polaków, wymordowała inteligencję
MARTWI SIĘ O POLAKÓW !!!
2018-04-26 16:40:47
I WY JESZCZE ŚMIECIE MÓWIĆ O POZIOMIE UCZELNI ????
Doktoraty: "Badania cytometryczne żołnierzy z moczeniem nocnym" "Badania nad poprawnością wykonania własnych ruchów tanecznych" "Czasowa wydajność ogierów państwowych" "Dynamika kosiarek w aspekcie metodyki badań" "Fizyko-chemiczne i smakowo-zapachowe cechy serów poddanych działaniu prądu stałego" "Niektóre zagadnienia farmakologicznego leczenia alkoholików w świetle własnych doświadczeń" "Przenoszenie nadwrażliwości typu późnego u świnek morskich" "Przydatność córek różnych buhajów do użytkowania w fermach krów mlecznych" "Rozwój fizyczny i sprawność fizyczna funkcjonariuszy ZOMO" "Sezonowość spożycia ludności wiejskiej w województwie krakowskim" "Udział wody w odżywianiu się gęsi domowej zielonymi roślinami" "Wpływ ćwiczeń siłowych na zrozumienie mowy" "Wpływ moczu schizofrenika na hodowlę kropidlaka czarnego" "Wpływ sesji egzaminacyjnej na stan biologii pochwy u studentek środowiska wrocławskiego" "Zagadnienie płaskostopia u górników" Habilitacje 1. "Górotwór jako materiał prosty z zanikającą pamięcią" 2. "Kontrola rytmiki aktywności ruchowej świerszcza domowego" 3. "Pewne problemy pełzającego wyboczenia prętów" COŚ TAKIEGO JAK "POZIOM UCZELNI WYŻSZYCH W POLSCE" NIE ISTNIEJE !!!
2018-04-26 16:35:14
123
Sie obudzili z reka w nocniku gdzie 90% ich elektoratu popiera obecna ekipe, plus spartolenie wyborow do sejmu 2 lata temu-zabrakło 0,5 procenta glosow, plus wystawienie na prezydenta Pani ktora glosowala na obecnego prezydenta i ma program w publicznej tv, samozaoranie poziom sld.
2018-04-26 14:35:50